REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Seriale "Star Wars" mieszają w kanonie "Gwiezdnych wojen". Czego się z nich dowiadujemy?

Seriale z uniwersum "Gwiezdnych wojen" wzbogacają sagę "Star Wars" wykreowaną przez George'a Lucasa. A czego ciekawego dowiadujemy się na temat odległej galaktyki z "Wojen klonów", "Rebeliantów", "Parszywej zgrai", "Mandalorianina", "Księgi Boby Fetta" i "Ruchu oporu"?

04.05.2022
7:57
Star Wars seriale kanon gwiezdne wojny
REKLAMA

Na cykl "Gwiezdne wojny" oprócz IX epizodów składają się dwa kinowe spin-offy, liczne książki, komiksy i gry oraz kilka seriali zaliczanych do nowego kanonu Disneya. Wśród tych ostatnich mamy już kilka animacji dla dzieci (i nie tylko) oraz dwie produkcje aktorskie w odcinkach.

Czytaj też:

REKLAMA

Z okazji May the 4th, czyli Dnia Star Wars, przygotowałem taką skondensowaną pigułkę wiedzy na temat najważniejszych rzeczy, jakie mówią nam o nowym kanonie i innych częściach odległej galaktyki poszczególne seriale - zarówno te animowane, jak i aktorskie. Uwaga na spoilery!

Seriale Star Wars a kanon Gwiezdnych wojen. Jak go zmieniają?

Gwiezdne wojny

Pierwsza animacja "Star Wars" zaczęła wychodzić, jeszcze zanim George Lucas sprzedał Myszce Miki prawa do marki "Gwiezdne wojny", ale zaliczana jest również do kanonu Disneya. To właśnie w "Wojnach klonów" pojawiła się Ahsoka, czyli uczennica Anakina Skywalkera i obserwowaliśmy, jak przed końcem wojny opuszcza Zakon Jedi ze względu na zdradę Barrissy Offee.

Pierwsze sezony pokazywały okres pomiędzy "Atakiem klonów" i "Zemstą Sithów" niechronologicznie, ale później zrezygnowano z tego pomysłu na rzecz klasycznej narracji. Serial nadał głębi zarówno Jedi, jak i klonom (w tym Kapitanowi Reksowi, który dożył "Powrotu Jedi"), pokazując nam m.in. relacje Anakina z Padme po ślubie i planetę Mortis, która miała pojawić się w IX epizodzie.

Gwiezdne wojny - seriale - kanon

To właśnie w "The Clone Wars" powrócił Darth Maul, który przeżył spotkanie z Obi-Wanem Kenobim.

W tej animacji poznaliśmy przy okazji "brata" tego słynnego Zabrana, Savage'a Opressa. Dowiedzieliśmy się też nieco o Siostrach Nocy, a Darth Maul stanął na czele syndykatu Czarne Słońce (o czym przypomniał nam potem "Han Solo"). W ramach "The Clone Wars" poznaliśmy też łowcę nagród Cada Bane'a, który stał się mentorem młodego Boby Fetta oraz... ukochaną Obi-Wana pochodzącą z Mandalore'u.

"The Clone Wars" powstało nakładem Cartoon Network, potem trafiło na Netfliksa, a na koniec wylądowało w Disney+. Myszka Miki zdecydowała się w dodatku nakręcić pod latach dodatkowy sezon, którego akcja zrównała się z "Zemstą Sithów". Odcinki dopinały wątki dotyczące Ahsoki, 501 Legionu i Dartha Maula, otwierając drogę dla kolejnej animacji o tytule "The Bad Batch".

Star Wars seriale

Kolejny chronologicznie serial w uniwersum "Star Wars" opowiada o grupie zmodyfikowanych genetycznie żołnierzy-klonów, której udało się uciec spod buta Imperium. "Parszywa zgraja", bo o niej mowa, jest spin-offem i luźną kontynuacją serialu "The Clone Wars", w którym zawarty został tzw. backpilot i rozpoczyna się z chwilą wydania Rozkazu 66, pokazując nam... genezę Kanana.

Na tytułowy oddział składają się Hunter, Wrecker, Tech oraz Echo znany z "The Clone Wars", a ich były druh w postaci Crosshaira staje po przeciwnej stronie barykady. Do wyjętych spod prawda żołnierzy-klonów dołączyła też młoda Omega, czyli żeński klon Jango Fetta i genetyczna siostra Boby, a w pierwszym sezonie mieliśmy prawdziwy festiwal cameo. Czekamy teraz na kolejny.

Gwiezdne wojny: seriale

Serial opowiada o załodze statku Duch. Ich dowódczyni, czyli Hera Syndulla, jest potomkinią władcy Ryloth, czyli ojczystej planety Twi'leków i późniejszą generał Rebelii. Oprócz niech w serialu pojawiają się m.in. Kanan, czyli były Padawan Jedi (którego historię poznaliśmy później w "Parszywej zgrai"), lasacki wojownik Zeb, mandalorianka Sabine Wren i droid Chopper.

Głównym bohaterem "Star Wars: Rebels" jest z kolei Ezra Bridger, czyli młody chłopak wrażliwy na Moc. Z biegiem czasu zaczyna szkolenie pod okiem Kanana, a wraz z resztą załogantów Ducha trafia na celownik... Wielkiego Admirała Thrawna! Warto też dodać, że to właśnie w "Rebeliantach" były uczeń Dartha Sidiousa, Darth Maul, odszedł na dobre po pojedynku z Obi-Wanem Kenobim na Tatooine.

Kanon Star Wars

Niestety nie wszystkie pomysły ze "Star Wars: Rebels" były udane.

Dave Filoni, czyli słynny Kapelusznik namaszczony przez samego George'a Lucasa, stworzył Świat Między Światami i de facto wprowadził do "Gwiezdnych wojen" podróże w czasie. To właśnie w ten sposób wyjaśniono w jaki sposób Ahsoka przeżyła spotkanie ze swoim byłym mistrzem, Darthem Vaderem, co pozwoliło jej poznać po latach jego syna, Luke'a.

Na przestrzeni kilku sezonów "Rebeliantów" pojawiła się też masa innych znanych twarzy, w tym m.in. nastoletnia Leia czy młody Wedle Antilles. Serial pokazuje też, co stało się z Geonosis i zabiera nas na spotkanie z Sawem Gerrerą. Zakończenie implikuje zaś, że Ahsoka wyruszy u boku Sabine Wren na poszukiwanie Ezry i Wielkiego Admirała Thrawna, którzy mogą ukrywać się wśród Chissów.

Star Wars

Tytułowy bohater tego serialu aktorskiego to Din Djarin, czyli Mandalorianin należący do sekty wywodzącej się ze Straży Śmierci. Po zniszczeniu ojczystej planety jego ludu został łowcą nagród, ale odmówił wykonania zlecenia i uratował Dziecko, czyli relatywnie młodego przedstawiciela rasy Yody. Okazał się on wrażliwym na moc młodzikiem, który cudem przeżył zniszczenie Świątyni Jedi.

Din i Grogu, bo tak na imię ma ten uroczy szkrab, przeżyli razem mnóstwo różnych przygód i pokonali jednego z imperialnych Moffów, który chciał robić eksperymenty na istotach wrażliwych na Moc. Pod koniec drugiego sezonu w serialu pojawił się nawet Luke Skywalker, który odebrał malca od Mandalorianina i obiecał, że zajmie się jego szkoleniem. Na kolejny sezon cały czas czekamy...

Gwiezdne wojny

Dzięki drugiemu serialowi aktorskiemu wiemy, że Boba Fett nie tylko przeżył bliskie spotkanie z Sarlackiem na Tatooine, ale również później go ubił. Po tym, jak udało mu się wydostać z trzewi bestii, przyjęli go zaś Ludzie Pustyni. Łowca nagród porzucił też swoją profesję i postanowił przejąć schedę po Jabbie w postaci kontroli nad jednym z największych zadupi odległej galaktyki.

Na swojej drodze Boba Fett spotkał Dina Djarina, który odzyskał jego zbroję, a potem pomógł świeżo upieczonemu Daimyo w przejęciu przestępczego Imperium będącego spuścizną hutta Jabby. Co ciekawe, w jednym z odcinków tego serialu pojawili się Ahsoka oraz Luke Skywalker, którzy szkolili Grogu z Akademi zniszczonej później przez Kylo Rena, ale malec zdecydował się wrócić do Mandalorianina.

Ostatni w ujęciu chronologicznym serial "Star Wars" to animacja, która opowiada o młodym mechaniku mieszkającym z dala od centrum odległej galaktyki. Kazuda Kino w wyniku splotu nieprawdopodobnych wydarzeń dołącza do Ruchu oporu, czyli organizacji założonej przez generał Leię Organę Solo, przez co poznaje zarówno ją, jak i Poe Damerona wraz z jego wiernym droidem BB-8.

"Star Wars: Resistance" rzuca nieco światła na to, jak wyglądały obrzeża uniwersum "Gwiezdnych wojen" po pokonaniu Imperatora i zdradza nieco informacji na temat Najwyższego Porządku. Produkcja doczekała się dwóch sezonów, a końcówka ostatniego odcinka rozgrywa się równolegle do "Przebudzenia Mocy" i pokazuje nam zniszczenie stolicy Nowej Republiki z innej perspektywy.

Sprawdź nasze pozostałe teksty przygotowane z okazji May the 4th, czyli dnia "Star Wars"!

REKLAMA

W cyklu NERDCORNER komentuję na bieżąco najważniejsze wydarzenia z odległej galaktyki… i nie tylko:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA