REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

"Duma i uprzedzenie", ale to komiks? Graficzna adaptacja powieści Jane Austen jest wybitna

"Duma i uprzedzenie" to jedna z najbardziej romantycznych i ikonicznych powieści wszech czasów, co warto podkreślić w związku z okresem walentynkowym. Jeśli zachęceni kultową historią Lizzy Bennet i pana Darcy'ego mieliście w planach przeczytać dzieło Jane Austen, ale zawsze brakowało wam czasu, to teraz nie macie już wymówki - książka pojawiła się bowiem w formie... komiksu, a ja absolutnie w nim przepadłam.

15.02.2024
17:31
duma i uprzedzenie recenzja komiks jane austen
REKLAMA

Wydana w 1813 r. "Duma i uprzedzenie" to jedna z najpopularniejszych powieści Jane Austen, mistrzyni w swoim romantycznym gatunku, a jednocześnie jedna z pierwszych publikacji społeczno-obyczajowych w historii. Książka pisarki, którą ceniono za doskonałe zobrazowanie codziennego życia angielskich wyższych sfer na przełomie XVIII i XIX w. oraz szczegółowe przedstawienie ludzkiej natury, mimo upływu czasu wciąż jest adaptowana i reinterpretowana na różne sposoby. Do tej pory widzowie mogli zobaczyć ekranizacje kinowe i telewizyjne, takie jak "Duma i uprzedzenie" (2005) w reżyserii Joe Wrighta z Keirą Knightley i Matthew MacFaydenem w rolach głównych czy miniserial BBC "Duma i uprzedzenie" (1995), gdzie w głównych bohaterów wcielili się Jennifer Ehle i Colin Firth. Tym razem nie będzie to jednak ani serial, ani film. Nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się bowiem powieść graficzna i to jest coś wspaniałego.

REKLAMA

Duma i uprzedzenie to graficzna adaptacja powieści Jane Austen

Głównymi bohaterkami "Dumy i uprzedzenia" są córki państwa Bennet - Elizabeth, Jane, Kitty, Mary oraz Lydia - młode dziewczęta u progu zamążpójścia. Przeszkodą dla sióstr jest jednak brak majątku, status rodziny oraz brak odpowiednich kandydatów. Kiedy jednak w okolicy pojawia się bogaty kawaler - pan Charles Bingley oraz jego przyjaciel - pan Darcy, spokój mieszkańców posiadłości Longbourn zostanie zburzony i uruchomi niespodziewaną lawinę zdarzeń, która obnaży ludzką naturę.

 class="wp-image-2553100" width="402" height="586"

Fabuła klasycznej powieści, która z pewnością jest wielu osobom bardzo dobrze znana, została przeniesiona na karty komiksu, a ten sam w sobie jest małym arcydziełem. Warto po pierwsze zwrócić uwagę na to, że już od początku zostajemy zapoznani ze wszystkimi postaciami dzięki ich fotografiom, co znacznie ułatwia lekturę (bo - nie oszukujmy się - trudno się połapać w tych wszelkich konwenansach, hierarchii i powiązaniach rodzinnych).

Ogromne brawa należą się przede wszystkim Robertowi Deasowi, który jest autorem przepięknych ilustracji.

Wprost biją z nich emocje bohaterów i dzięki nim można bezbłędnie odczytać, jakie reprezentują charaktery - rozkrzyczana pani Bennet, opanowany pan Bennet, delikatna i romantyczna Jane, niezależna Lizzy, irytujący pastor czy magnetyczny pan Darcy (u którego w niektórych momentach można zauważyć nieznacznie uniesione kąciki ust) zostali przedstawieni tak, że to, co mówią, pasuje do ich ilustrowanych postaci idealnie. Rysownik zwrócił uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół. Ramki są też w niektórych momentach tak ustawione, by oddawały dynamikę wydarzeń, a czytelnik wcale się przy tym nie gubi, jeśli chodzi o odnajdywanie kolejnych dymków z wypowiedziami.

W tym miejscu gigantyczną pracę wykonali Ian Edington, który zaadaptował tekst klasycznej powieści pod komiks, oraz Agnieszka Wilga, która ten tekst przetłumaczyła na język polski. Mając ograniczenie w postaci dymków (a i tak sporo miejsca zajmują przepiękne ilustracje), udało im się oddać nie tylko klimat epoki, ale także charakter postaci, co jest zapewne nie lada wyczynem.

Przyznam, że było to moje pierwsze zetknięcie z tego typu adaptacją i jestem zachwycona - grafikami, treścią, różnorodnością pod względem ilustracji i dynamiką, która została w tej powieści graficznej oddana. Jestem pewna, że Jane Austen mogłaby uronić łezkę wzruszenia, że bohaterowie jej książki zostali przywróceni do życia na nowo, a dzięki formie, w której została wydana nowa "Duma i uprzedzenie", z ponadczasową historią mogą zapoznać się nie tylko starsi, ale również młodsi czytelnicy.

REKLAMA

W serwisie Spider's Web recenzujemy także inne książki:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA