REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Aktor z "Harry'ego Pottera" broni Rowling: "Czy nienawiść działa w jednym kierunku?"

Kolejny już aktor z filmów z serii "Harry Potter" zabiera głos w gorącej debacie na temat poglądów autorki książkowego oryginału J.K. Rowling. John Cleese, który w "Kamieniu filozoficznym" i "Komnacie Tajemnic" wciela się w Prawie Bezgłowego Nicka, w swoich mediach społecznościowych staje w obronie pisarki. Dołącza w ten sposób do powiększającej się grupy popierającej ją gwiazd.

16.05.2023
13:34
jk rowling transfobia harry potter john cleese
REKLAMA

J.K. Rowling już kilka lat temu rozgrzała opinię publiczną swoimi wypowiedziami na temat osób transpłciowych. Podczas gdy część fanów otwarcie bojkotuje kolejne produkty na licencji stworzonego przez nią Wizarding World, ona wciąż obstaje przy swoim, śmiejąc się z cancel culture. Regularnie też swój głos w sprawie zabierają gwiazdy znane z filmów o Harrym Potterze. Jej poglądy potępia przede wszystkim wcielający się w główną rolę Daniel Radcliife. W jego ślady poszła już Emma Watson (Hermiona) i odciąć się od autorki zdążył Eddie Redmayne z "Fantastycznych zwierząt".

Opinie J.K. Rowling są tak polaryzujące, że nie brakuje też aktorów, którzy stają po jej stronie. Pisarki bronił już grający Voldemorta Ralph Fiennes, Evanna Lynch (Luna Lovegood), czy Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange). Wcielający się w prawie bezgłowego Nicka John Cleese dołącza do nich za sprawą wpisu w mediach społecznościowych. Odnosi się w nim do niedawnego posta zamieszczonego przez autorkę.

Czytaj także:

REKLAMA

Aktor z Harry'ego Pottera staje po stronie J.K. Rowling

J.K. Rowling udostępniła na Twitterze artykuł "The new homophobia", cytując we wpisie jego ostatni akapit. Autor pisze w nim, że sprzeciwia się medykalizacji homoseksualizmu, za co nazywany jest "transfobicznym bigotem". John Cleese dzieląc się ze swoimi obserwatorami postem autorki "Harry'ego Pottera" komentuje:

Już wcześniej o to pytałem...

Jeśli nie zgadzam się z częścią argumentów osób transpłciowych, ewidentnie czyni mnie to transfobem.

Więc... Jeśli oni nie zgadzają się z jakąś moją opinią, stają się cleesefobami?

Czy nienawiść działa tylko w jednym kierunku?

J.K. Rowling - transfobia - Harry Potter - John Cleese

Kontrowersje wokół J.K. Rowling rozgorzały po jej wpisie na Twitterze, w którym w odpowiedzi na tytuł artykułu z określeniem "osoby menstruujące" ironicznie zastanawiała się, jak je nazwać. Wtedy przylgnęła do niej łatka TERF-ki i od tamtej pory broni swoich poglądów w kolejnych postach w mediach społecznościowych, wywiadach, postach na blogu oraz - ostatnio - w podcaście.

J.K. Rowling - kontrowersje - Harry Potter - John Cleese
REKLAMA

Pomimo ciągnącej się od kilku lat debaty na temat poglądów pisarki, Warner Bros. Discovery konsekwentnie nie zabiera w tej sprawie głosu i kontynuuje z nią współpracę. J.K. Rowling ma być zaangażowana w zapowiedziany serialowy reebot filmów o Harrym Potterze.

Czytaj także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA