REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

"Krakowskie potwory" zaatakują Netfliksa. Wiemy coraz więcej o polskim serialu fantasy

"Krakowskie potwory" to nowy serial od serwisu Netflix, który już na początku przyszłego roku będzie miał swoją premierę. Do tej pory dowiedzieliśmy się o nim niewiele. Dla was zebraliśmy wszystkie istotne informacje.

10.02.2022
17:56
krakowskie potwory netflix
REKLAMA

"Krakowskie potwory" już na początku przyszłego roku mają pojawić się na Netfliksie. O polskim serialu fantasy platformy niewiele do tej pory wiedzieliśmy. Teraz jedna z jego scenarzystek wystąpiła w programie serwisu, w którym zdradziła gdzie szukała inspiracji, a także czego możemy się spodziewać po nadchodzącej produkcji.

REKLAMA

Pierwsze informacje na temat "Krakowskich potworów" dostaliśmy jeszcze w marcu 2021 roku, kiedy to Netflix zapowiedział kilkanaście polskich filmów i seriali na nadchodzące miesiące. Jeszcze wtedy produkcja funkcjonowała pod tytułem "Axis Mundi". Dopiero teraz, dzięki wywiadowi ze scenarzystką Magdą Lankosz, poznaliśmy więcej szczegółów.

Za reżyserię serialu odpowiadają Kasia Adamik i Olga Chajdas. To one mają zrealizować scenariusz Magdaleny Lankosz, Anny Sieńskiej i Gai Grzegorzewskiej. Pierwsza wymieniona scenarzystka wystąpiła w Netflix Studio poświęconemu m.in. "Wiedźminowi" i słowiańskim mitom. W programie opowiedziała o zbliżającym się wielkimi krokami serialu, w którym "Krakowskie potwory" wypełzają we współczesnym świecie.

Krakowskie potwory - o czym będzie polski serial fantasy Netfliksa?

"Krakowskie potwory" powstały na podstawie bardzo intrygującego pomysłu. Znane ze słowiańskiej mitologii stwory mają się w nim pojawić we współczesnym, tytułowym mieście, a tajemniczemu zjawisku będzie musiała stawić czoła grupa bohaterów.

Krakowskie potwory to jest historia, która powstała na początku w głowie Kasi Adamik. Kasia wyobraziła sobie, że żyjemy we współczesnym świecie, współczesnym Krakowie, 2021 roku. I oto skądś wypełzają dawne słowiańskie stwory

- mówi Magda Lankosz.

Według najnowszego, ogólnego opisu fabuły, opowieść w "Krakowskich potworach" będzie skupiać się wokół studentki medycyny imieniem Alex. Mierzy się ona z traumatyczną przeszłością i poznaje pewnego profesora, który wraz z grupą uczniów pod przykrywką badań naukowych, zajmuje się czymś zupełnie innym. Tym samym przyjdzie jej skonfrontować się nie tylko z własnymi demonami, ale również światem słowiańskich wierzeń, pradawnych potworów i żądnych krwi bóstw.

Jak zdradziła w programie Netfliksa Lankosz, inspiracji szukała w "Niesamowitej Słowiańszczyźnie" Marii Janion, a potem w bibliotece odnalazła niepublikowany rękopis "Bożycy" Bronisława Trentowskiego, który sklasyfikował przedchrześcijańskie wierzenia Słowian.

Krakowskie potwory - kiedy premiera polskiego serialu Netfliksa?

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" serial może być wzmocnieniem promocyjnym dla tytułowego miasta. Jak powiedział Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury:

Cieszy mnie kolejna duża produkcja filmowa Netflix w Krakowie. Zdjęcia
do "Krakowskich potworów" odbyły się w trudnych okolicznościach
pandemii, pierwsza tura jesienią 2020, druga wiosną 2021.

REKLAMA

Podobno nie było problemu ze znalezieniem statystów i epizodystów, bo krakowianie lubią brać udział w takich inicjatywach. Jak malownicze miasto i jego mieszkańcy poradzili w tym serialu? O tym mamy przekonać się w I kwartale 2022 roku, kiedy to osiem odcinków "Krakowskich potworów" ma zadebiutować na platformie Netflix.

Tekst opublikowano w grudniu 2021 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA