Majówka w terenie! Lista gier, które świetnie wykorzystują otoczenie gracza, ruch oraz geolokalizację
Długi weekend majowy to dla większości z nas okres upragnionego odpoczynku. Część czytelników będzie go spędzać bardziej aktywnie, podczas gdy inni wolą rozsiąść się przed grillem. Niezależnie od preferencji, zebraliśmy dla was aplikacje, które świetnie spisują się w terenie, pobudzając wyobraźnię albo wpływając na kondycję użytkownika:
Nim Pokemon GO wyprowadziło dziesiątki milionów ludzi na ulice miast i miasteczek, czołowym produktem firmy Niantic był Ingress. Pod wieloma względami aplikacja jest protoplastą Pokemonów na smartfony. To właśnie ze względu na swoje doświadczenia z zakresu geolokalizacji Niantic dostało zielone światło do wykorzystania licencji na popularne japońskie stworki.
Ingress polega na walce o terytorium. Trzy strony konfliktu powiększają swoje strefy, rywalizując o każdą ulicę i każde osiedle. Jeżeli pamiętacie walki gangów w GTA: San Andreas, to mieliście przedsmak takiej rozgrywki. Z tym, że zamiast broni walczy się przy użyciu smartfona, a mafijna otoczka ucieka pod naporem wątków science fiction.
Spacer? Może jednak nie dzisiaj. Jeszcze tyle rzeczy jest na głowie… Czasami potrzeba nam dodatkowej motywacji do ruchu. W tej roli bardzo dobrze sprawdza się aplikacja The Walk, która jest interaktywną przygodą skupioną na narracji oraz dokonywaniu postępów. Aby posunąć akcję do przodu, trzeba… poruszać się w prawdziwym świecie.
The Walk liczy wykonane kroki i na ich podstawie odsłania przed graczem kolejne slajdy historii. Łącznie daje to 65 rozdziałów oraz 800 minut nagrań audio z przepięknym brytyjskim akcentem. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie mechanizm pomiaru kroków, który czasami lubi szaleć. Na szczęście The Walk można przetestować bezpłatnie, więc każdy zainteresowany własnoręcznie sprawdzi, jak aplikacja dogaduje się z jego smartfonem.
Gry wykorzystujące otoczenie to nie tylko sympatyczne stworki i kolorowe mapy. Ciekawą przeciwwagą jest aplikacja Night Terrors: The Beginning, która miesza rozszerzoną rzeczywistość wokół gracza z rasowym horrorem. Świetny motyw, gdy jesteście świeżo po seansie filmu grozy albo siedzicie ze znajomymi przy ognisku podczas kempingu.
Night Terrors: The Beginning działa znacznie, znacznie lepiej, niż można sądzić. Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości zostało wykonane naprawdę poprawnie. Program nie sprawia wrażenia niedopracowanego, chociaż niestety istnieją problemy z jego kompatybilnością - na iPhone 6S Plus działa jak złoto. Na iPhone 8 Plus nie działa w ogóle, nie rozpoznając urządzeni (sic!).
Gra od twórców wyżej wymienionego The Walk. O ile poprzednia produkcja polega na spokojnym odkrywaniu ciekawej historii, tak Zombies, Run! koncentruje się wokół wykonywania misji w świecie ogarniętym epidemią żywych trupów. Oczywiście zadania rozgrywa się chodząc lub biegając, w zależności od preferencji oraz indywidualnej kondycji użytkownika.
Pomysł na Zombies, Run! może brzmieć idiotycznie, ale to naprawdę dobrze zrobiona, solidna produkcja dla każdego, kto chce dodać element zabawy oraz gratyfikacji do codziennych spacerów albo biegów. Jeżeli lubicie nie tylko sport, ale również takie serie The Walking Dead czy Resident Evil, to będziecie bardzo zadowoleni.
Oczywiście nie mogło się obejść bez tej pozycji. Pokemon GO to najpopularniejsza produkcja aktywnie wykorzystująca położenie gracza, jaka kiedykolwiek powstała. Tytuł stał się fenomenem na skalę światową i międzypokoleniową. Dzisiaj jest o nim znacznie ciszej, chociaż wciąż cieszy się wielką popularnością oraz sporą bazą aktywnych użytkowników. Wliczając w to z jedną piątą redakcji Spider’s Web.
Z Pokemon GO zapewne mieliście już styczność i nie muszę nikomu przedstawiać tego programu. Jeżeli jednak przestaliście się bawić w łapanie stworków w kilka dni/tygodni od polskiej premiery tego tytułu, to warto do niego wrócić. Chociaż na chwilę, aby zaspokoić ciekawość. Pokemon GO naprawdę mocno zmieniło się od czasu debiutu, a większość nowych elementów to zmiany mocno na plus.
Geocaching to nie tyle gra, co społecznościowa aktywność, która dała początek wszystkim innym mobilnym aplikacjom aktywnie wykorzystującym położenie GPS. Geocaching polega na zabawie w odnajdywanie realnych skarbów, które są pozostawiane przez innych członków społeczności w trudno dostępnych, trudno widocznych i łatwych do przegapienia miejscach.
Po odkryciu takiego skarbu należy ściśle przestrzegać następującej reguły: do pojemnika z łupem trzeba odłożyć przedmiot o podobnej albo wyższej wartości. Nigdy nie zabieramy skarbu, nie pozostawiając niczego w zamian.