REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry
  3. Muzyka

Najlepsza muzyka z gier video - playlista sPlay.pl

Muzyka w grach? Nie jest doceniana aż tak jak ta filmowa, ale dla ostatecznego wydźwięku artystycznego może mieć ogromne znaczenie. Powiedzcie proszę, czy na przykład motyw Nekropolii czy Inferno w takich Heroes of Might and Magic III nie dopełniał ostatecznego geniuszu tej gry? 

18.04.2013
19:43
Najlepsza muzyka z gier video – playlista sPlay.pl
REKLAMA
REKLAMA

Zebrałem dla Was 120 utworów z gier komputerowych wydanych na przestrzeni ostatnich dwudziestu (z górką) lat. Niestety, dystrybucja cyfrowa ma swoje ograniczenia i zabrakło kilku kultowych melodii (jak choćby wspomniani Herosi).

Z drugiej strony, baza Spotify i tak jest imponująco duża, w związku z czym niemal każdy hit z ostatnich lat ma tam wgrany cały swój soundtrack. Oczywiście do playlisty sPlay wybierałem tylko najlepsze utwory, ale traktujcie całość jako ewentualny start eksploatacji dalszych zasobów serwisu.

Prócz hitów takich jak Deus Ex, Assassin's Creed czy Dragon Age, nie brakuje też smaczków dla osób, które z grami związani są od dłuższego czasu lub w trochę mniej mainstreamowy sposób. Naszą playlistę otwiera słynny już Hell March, który został użyty w grze Red Alert (a który część z Was może kojarzyć z youtube'owego filmiku o Północnokoreańskiej armii). Dla fanów Europy Universalis 2 (osobiste wyrazy sympatii, szacunku i uznania) wygrzebałem nawet Falalalan. Takich ciekawostek jest na liście - mam nadzieję - więcej.

W trakcie tworzenia listy skupiałem się też na jednym zasadniczym kryterium - muzyka, którą zebrałem musiała na potrzeby gry albo zostać skomponowana, albo w jednoznaczny sposób z daną produkcją się kojarzy. Wszystko dlatego, że w innym wypadku wszystkie te kapitalne utwory z serii FIFA albo Tony Hawk's Pro Skater rozbudowałyby mi ją do nieprawdopodobnych rozmiarów. Jeśli jednak będzie taka wola ze strony Czytelników sPlay, w przyszłości bardzo chętnie zbiorę najfajniejsze piosenki wykorzystane w grach komputerowych, dając tym samym pole do popisu Fatboy Slimowi czy Papa Roach.

REKLAMA

Muzyka w grach odgrywa niezwykle istotną rolę, a okoliczności jej powstawania są często niezwykle profesjonalne i wymagające - chociażby ze względu na uniwersalność niektórych utworów i brak pełnej kontroli co do tego, co gracz w danym momencie widzi na ekranie. Nic zatem dziwnego, że najznamienitsi kompozytorzy powoli zaczynają wyrastać na postaci rozpoznawalne i cieszące się pewną renomą.

Dajcie znać jak się podoba, dajcie znać czy znaleźliście coś wartego uwagi - z przyjemnością wzbogacę naszą sPlayową playlistę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA