Co ma wspólnego SEGA oraz Spotify? Na pierwszy rzut oka raczej niewiele. Okazuje się jednak, że z partnerstwa obu podmiotów powstało coś świetnego.
SEGA to wydawca oraz producent gier działający od 1965 roku. Swojego czasu firma tworzyła również konsole, mając na swoim koncie platformy SG-1000, Sega Master System, Sega Genesis, Sega Saturn oraz Dreamcast.
Na skutek silnej konkurencji ze strony Nintendo (GameCube), Sony (PlayStation 2) oraz Microsoftu (Xbox), SEGA wycofała się z rynku hardware. Ostatnią platformą tej firmy był wydany w 1999 roku Dreamcast, który znalazł nieco ponad 9 milionów nabywców. Dla porównania, PlayStation 2 sprzedało się na świecie w 155 milionach egzemplarzy, GameCube zebrał 22 miliony nabywców, z kolei pierwszy Xbox - 24 miliony.
Od czasu porażki w sektorze konsol, SEGA ograniczyła się do dystrybucji oraz produkcji gier.
Czołowe marki należące do tej firmy to Sonic, Out Run, Golden Axe, Alex Kidd (oryginalna maskotka SEGI nim został nią Sonic), Virtua Fighter oraz Jet Set Radio. Jeżeli większość tych tytułów nic wam nie mówi, albo jesteście młodszym pokoleniem graczy, albo nie interesowaliście się grami wideo.
To właśnie na Spotify SEGA założyła oficjalne konto artysty.
Wraz z nim zostało powiązanych mnóstwo albumów z autorskich gier, za które odpowiada wydawca oraz twórcy interaktywnych programów. Sonic, Out Run, Fatasy Zone - wszystkie kultowe produkcje z przeszłości doczekały się pełnych, oficjalnych ścieżek dźwiękowych w wysokiej jakości.
Oferta SEGI będzie prawdziwym skarbem dla amatorów muzyki retro. Wydawca oddał w ręce fanów cenne zbiory, które wcześniej dostępne były jedynie na YouTubie. Oczywiście popularność takich kawałków nijak ma się do renomy gwiazd popu na Spotify, ale jestem przekonany, że znajdzie się kilku czytelników Spider’s Web, którzy z sentymentem przesłuchają najpopularniejszych kawałków z muzycznego profilu SEGI.