1. Rozrywka
  2. Seriale

Nie wiesz, o co chodzi w nowym "The Mandalorian"? Tu masz wszystko, co musisz wiedzieć o 3. sezonie

Lokowanie produktu: Disney

„The Mandalorian” ruszył już z 3. sezonem, ale niektórzy fani „Gwiezdnych wojen” mogą być po seansie nieco zagubieni. Z okazji premiery nowego odcinka pierwszego serialu „Star Wars” zebraliśmy w jednym miejscu wszystko, co trzeba wiedzieć o Dinie Djarinie granym przez Pedro Pascala i uroczym Grogu oraz ich dotychczasowych przygodach.

07.03.2023
7:42
Nie wiesz, o co chodzi w nowym The Mandalorian? Tu masz wszystko, co musisz wiedzieć o 3. sezonie

Disney+ udostępnił już pierwszy odcinek nowego sezonu „The Mandalorian”, czyli pierwszego serialu aktorskiego w uniwersum „Star Wars”. Mamy tutaj do czynienia z kontynuacją, ale serial zaliczył przeskok czasowy. Widzowie, którzy nie oglądali serialu „Księga Boby Fetta”, w którym Din Djarin i Baby Yoda Grogu zaliczyli w ubiegłym roku występ gościnny, mogą być skonfundowani.

Czytaj też: „The Mandalorian” wraca z 3. sezonem - recenzja

Uwaga na spoilery z pierwszych dwóch sezonów "The Mandalorian" i "Księgi Boby Fetta"!

Co się wydarzyło pomiędzy 2. i 3. sezonem „The Mandalorian”?

W finale 2. sezonu „The Mandalorian” pojawił się sam Luke Skywalker, który zabrał Grogu na szkolenie. Do tego Razor Crest, czyli statek Dina Djarina, został zniszczony. Już w trailerach 3. serii z kolei widzimy, że bohaterowie znowu podróżują przez odległą gakatykę wspólnie, a do tego mają do dyspozycji unikatowy myśliwiec.

Tego typu zabiegi fabularne są standardem w świecie „Gwiezdnych wojen”. Pamiętajmy, że pomiędzy „Mrocznym Widmem” i „Atakiem klonów” minęła cała dekada, a „Imperium kontratakuje” i „Powrót Jedi” dzieli rok, podczas którego sporo się działo (Luke stworzył w tym czasie swój nowy zielony miecz świetlny).

W przypadku „The Mandalorian” nie trzeba sobie jednak dopowiadać z kontekstu, co się wydarzyło w latach dzielących poprzedni i obecny sezon. Widzów, których ciekawi odpowiedź na to pytanie, zachęcam do obejrzenia serialu „The Book of Boba Fett”. To właśnie w nim spotkaliśmy ponownie głównych bohaterów.

Jeśli ktoś nie ma czasu, by nadrabiać „Księgę Boby Fetta”, to warto wiedzieć tyle, że Din Djarin zdobył nowy statek i odwiedził Skywalkera, który to z kolei dał Grogu wybór: może otrzymać miecz Yody i kontynuować szkolenie lub przyjąć zbroję z Beskaru od przyszywanego ojca i do niego wrócić. Nietrudno zgadnąć, jaką podjął decyzję.

„The Mandalorian”, 3. sezon - co musisz wiedzieć?

Głównym bohaterem „The Mandalorian” jest ponownie Din Djarin (Pedro Pascal). Podobnie jak łowca nagród Boba Fett, czyli niezmodyfikowany genetycznie klon innego łowcy nagród, Jango Fetta, nosi mandaloriańską zbroję. W przeciwieństwie jednak do Fettów, chociaż przez pewien czas dzielił z nimi fach, protagonista z serialu Disney+ faktycznie jest Mandalorianinem.

Din Djarin należy przy tym do sekty Dzieci Straży, która powstała na zrębach organizacji Straż Śmierci. Jej członkowie są znacznie bardziej ortodoksyjny niż zwykli Mandalorianie i żyją w zgodzie z kredo, które zabrania im zdejmowania hełmu w obecności osób postronnych. Ponieważ bohater Pedro Pascala to zrobił, został apostatą. Musi udać się w podróż, by odkupić swoje winy.

Mando towarzyszy uroczy malec wyglądający jak miniaturowy Yoda.

Z wiekowym mistrzem Jedi szkraba łączy jedynie to, że należą do tego samego długowiecznego gatunku. Nie są skoligaceni - no, a przynajmniej nic na to nie wskazuje. Z początku nie wiedzieliśmy też, jak się on nazywa, a internet ochrzcił go przydomkiem Baby Yoda, podczas gdy inni bohaterowie określali go mianem Dziecko. Ahsoka Tano zdradziła nam jednak jego imię. Brzmi ono Grogu.

Din Djarin w 1. sezonie otrzymał zlecenie pojmania Grogu i dostarczenia go imperialnemu naukowcowi, który chciał przeprowadzić na nim eksperymenty. Zrezygnował jednak z wykonania misji i postanowił odnaleźć ocalałych rycerzy Jedi, aby to oni zajęli się jego nowym towarzyszem. Razem przeżyli liczne przygody i w końcu pokonali polującego na nich złowrogiego imperialnego Moffa Gideona.

Grogu jest wrażliwy na Moc i posługiwał się nią z początku jedynie intuicyjnie, ale teraz jest w stanie ze swoich zdolności korzystać świadomie. Przerwał jednak szkolenie u Luke’a Skywalkera po dwóch latach, a Din Djarin przekazuje mu teraz zwyczaje i wierzenia Mandalorian w interpretacji Dzieci Straży. Razem ruszają na Mandalorę w poszukiwaniu Żyjących Źródeł pod kopalnią Beskaru.

Kto jeszcze pojawia się w 3. serii „Mandalorianina”?

W nowej produkcji zobaczymy zupełnie nowych bohaterów, jak i kilka znanych twarzy. Wśród nich jest Bo-Katan Kryze (Katee Sackhoff). Siostra zmarłej lata temu Satine Kryze (czyli ukochanej Obi-Wana Kenobiego znanej z serialu „Wojny klonów”) przez krótką chwilę władała Mandalore’em. Potem jednak nastąpiła Czystka, w trakcie której Imperium zrównało powierzchnię planety z Ziemią.

Oprócz tego w nowym „The Mandalorian” spotykamy również takie postaci jak Greef Karga (Carl Weathers), Peli Motto (Amy Sedaris) i The Armorer (Emily Swallow). Jon Favreau, twórca serialu, podłoży głos pod Paza Vizslę, którego zbroję przywdzieje Tait Fletcher. Liczymy też cameo z innych gwiezdnowojennych produkcji (w tym na Hana Solo!), ale nie będzie Giny Carano i jej Cary Dune.

A jakie ma znacznie Darksaber dla Mandalorian?

Tak jak dwa pierwsze sezony serialu skupiły się na chronieniu Baby Yody, tak w trzecim odwiedzimy Mandalorę i dowiemy się więcej o kulturze Mandalorian. Istotnym jej elementem jest Darksaber, czyli wyjątkowy miecz świetlny będący zarówno potężnym orężem, jak i symbolem władzy. W serialu posługiwał się nim wcześniej Moff Gideon, ale Din Djarin go mu odebrał.

Darksaber to antyczna i unikalna broń z czarnym ostrzem, którą stworzył Tarre Visla, czyli pierwszy Mandalorianin, który dołączył do Zakonu Jedi. Był potem przekazywany przez stulecia z pokolenia na pokolenie kolejnym władcom Mandalore’u, a do tego przedstawiciele tej wojowniczej nacji podążą za każdym, kto go zdobędzie, o ile odbyło się to podczas uczciwego pojedynku.

Darksaber jest obecnie w posiadaniu Dina Djarina.

Czy to oznacza, że to on zostanie przywódcą Mandalorian, a władzę przejmie po nim Grogu? Czy też Darksaber trafi w ręce Bo-Katan Kryze i pomoże jej odzyskać władzę i odbudować potęgę jej ludu, który rozpierzchł się po całej galaktyce? A może zdobędzie go ktoś inny? Tego dowiemy się w nadchodzących tygodniach, bo dopiero kolejne epizody mogą dać nam odpowiedź na te i inne pytania.

Na razie wiem tyle, że po prostu nie mogę się już doczekać kolejnych odcinków „The Mandalorian”. Serial zmienił nieco swoją formułę, co wyszło mu na dobre i liczę na to, że dalszy ciąg zaspokoi moją ciekawość. Disney+ planuje udostępniać kolejne epizody po jednym w każdą kolejną środę o godz. 9:00 polskiego czasu, a finał trafi planowo do biblioteki serwisu 19 kwietnia 2023 r.

Lokowanie produktu: Disney
Najnowsze
Zobacz komentarze