Threes! jest niezwykle uznaną, płatną grą logiczną. To właśnie na bazie tej aplikacji powstało popularne w Polsce 2048. Jakiś czas temu twórcy Threes! wydali darmową wersję aplikacji. Z jakimi skutkami?
Jak zauważa Piotr Bajda z serwisu Polygamia, deweloperzy Threes! podzielili się danymi na temat zysków z Threes! Wykorzystali do tego serwis społecznościowy. Asher Vollmer, jedna z osób odpowiedzialnych za ten tytuł, postanowiła użyć Twittera, aby pochwalić się doskonałym wynikiem.
Wdrożenie darmowego modelu do gry Threes! sprawiło, że dzienne zyski producentów uległy podwojeniu!
Jak zarabiać na darmowej aplikacji? Można wyróżnić dwa podstawowe modele. Reklamy to przestarzały, ale nie tak ingerujący w rozgrywkę sposób, który zmusza gracza do cyklicznego oglądania materiałów reklamowych tych podmiotów, które wykupiły ofertę u producenta. Niestety, współcześnie dominuje inny, oparty na mikro-transakcjach model. Jestem jego zagorzałym przeciwnikiem – nic tak nie niszczy balansu rozgrywki i mechanizmów gry, jak permanentne, wszyte w kod żebranie o prawdziwe środki z naszego portfela.
We released a free version of @ThreesGame one month ago and here's how it's doing: It has doubled our daily income. Thanks for playing :)
— Asher Vollmer (@AsherVo) lipiec 20, 2015
Na całe szczęście twórcy Threes! zdecydowali się na wyświetlanie reklam. Producenci postawili sprawę jasno – każda obejrzana reklama to możliwość rozegrania trzech kolejnych partyjek gry. Co świetne, spoty nie wyskakują, kiedy mają na to ochotę, ale są świadomie włączane przez posiadacza Androida. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby z poziomu darmowego Threes! kupić płatną, pozbawioną materiałów reklamowych wersję aplikacji. Prosto, czytelnie i zrozumiale.
Okazuje się, że jasny i przejrzysty model daje rezultaty. Dzienny zysk producentów Threes! uległ podwojeniu. Niestety, nie wiemy, jaka część z wpływów to środki od reklamodawców, z kolei jaką wygenerowali gracze, którzy postanowili przesiąść się na pełną, pozbawioną reklam aplikację. Nie wiemy również, ile dokładnie zarabiają producenci Threes! – ani w ujęciu dniowym, ani miesięcznym.
Czuję satysfakcję.
Na łamach Spider’s Web i sPlay.pl regularnie krytykuję postępującą degrengoladę mikro-transakcji. Gdyby te były opcjonalne, mógłbym z nimi żyć. Niestety, współcześnie większość mobilnych produkcji już na etapie tablicy koncepcyjnej jest tworzona w ten sposób, aby mikro-transakcje i regularne żebranie było fundamentalną, podstawową mechaniką w grze. Całkowicie burzy to balans i przyjemność z zabawy.
Tym bardziej czuję satysfakcję, kiedy archaiczny model reklamowy w sektorze Free2Play stale przynosi zyski, nie niszcząc przy tym mechanizmów rozgrywki. Co do samego Threes! – zagrać naprawdę warto, zwłaszcza, jeżeli lubicie proste gry logiczne. Odnośnik do darmowej wersji programu dla Androida oraz Windows Phone znajdziecie poniżej.