REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Ma 106 lat, robi tatuaże i pojawiła się na okładce "Vogue’a". Oto Apo Whang-Od

O znalezieniu się na okładce "Vogue’a" marzą aktorki, supermodelki i celebrytki - w końcu to największy i najpopularniejszy tytuł modowy. Na okładkach magazynu pojawiły się m.in. Anya Taylor-Joy, Bella Hadid, Zendaya czy Uma Thurman, czyli kobiety, które dobrze znamy z szeroko pojętego świata show-biznesu. W tym miesiącu na okładce kwietniowego "Vogue Filipiny" pojawiła się bardzo wyjątkowa modelka - 106-letnia tatuatorka Apo Whang-Od, co czyni ją najstarszą osobą, której zdjęcie zdobi okładkę największego modowego magazynu.

03.04.2023
15:59
najstarsza osoba na okladce vogue
REKLAMA

Do tej pory najbardziej wiekową osobą, która pojawiła się na okładce Vogue’a, była Judi Dench. Aktorka, wcielająca się w rolę M w filmach "Spectre", "Skyfall" czy "007 Quantum of Solace", była bohaterką okładki brytyjskiego "Vogue’a" w 2020 roku w wieku 85 lat. Teraz jej miejsce zajęła Apo Whang-Od, znana także jako Maria Oggay, 106-letnia tatuatorka, której zdjęcie zdobi okładkę kwietniowego, filipińskiego "Vogue’a".

REKLAMA

Apo Whang-Od, najstarsza tatuatorka świata na okładce "Vogue'a"

Apo Whang-Od, bohaterka kwietniowego magazynu Vogue, mieszka w górskiej wiosce Buscalan i jest najstarszą tatuatorką świata - tworzeniem rysunków na skórze w tradycyjny sposób zajmuje się już 90 lat, a zaczęła, gdy była jeszcze nastolatką. Jej tatuaże wykonywane są metodą rdzennych wojowników plemienia Butbut - przy użyciu bambusowego kija, ciernia z drzewa pomelo, wody i węgla, co jest procesem bardzo bolesnym. Mimo to ludzie z całego świata odwiedzają Apo Whang-Od, by ta umieściła na ich skórze jeden z jej projektów.

W wywiadzie dla CNN Travel z 2017 roku, Apo Whang-Od powiedziała, że wszyscy jej przyjaciele, którzy tatuaże robili pradawną metodą rdzennych wojowników Butbut już nie żyją.

Jestem jedyną żywą osobą, która wciąż robi [tego rodzaju] tatuaże. Ale nie boję się, że tradycja się skończy, ponieważ szkolę kolejnych mistrzów tatuażu i będzie ona kontynuowania tak długo, jak ludzie będą przychodzić się tatuować

- mówi Apo Whang-Od.

Mistrzyniami, którym Apo Whang-Od przekazuje swoją wiedzę, są jej wnuczki - Elyang Wigan i Grace Palicas.

REKLAMA

Redaktorka naczelna filipińskiego Vogue’a, Bea Valdes, wyznała, że pracownicy i pracowniczki redakcji zdecydowali się, by ta wyjątkowa kobieta znalazła się na okładce magazynu ze względu na to, że reprezentuje ideały i piękno filipińskiej kultury.

Wierzymy, że koncepcja piękna musi ewoluować i obejmować różnorodne i inkluzywne twarze oraz formy. Chcemy mówić o pięknie ludzkości

- komentuje redaktorka naczelna magazynu "Vogue Filipiny".
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA