REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Christopher Nolan zostanie rycerzem. Otrzyma odznaczenie z rąk króla Karola III

Christopher Nolan zostanie rycerzem i nie ma to nic wspólnego z jego trylogią "Mroczny Rycerz". Reżyser wraz z żoną i producentką jego filmów, Emmą Thomas, zostaną uhonorowani jednymi z najważniejszych tytułów szlacheckich w Wielkiej Brytanii za zasługi dla przemysłu filmowego, tzw. Knighthood oraz Damehood. Odznaczenie otrzymają z rąk króla Karola III.

29.03.2024
13:27
nolan odznaczenie rycerz krol karol iii zaslugi dla filmu
REKLAMA

Podczas tegorocznych Oscarów królował "Oppenheimer". Produkcja w reżyserii Christophera Nolana zdobyła 7 statuetek, w tym za najlepszy film, muzykę oryginalną, zdjęcia oraz montaż. Nagrodą zostali uhonorowani również Cillian Murphy, Robert Downey Jr. oraz sam Christopher Nolan. Obraz o J. Robercie Oppenheimerze i jego wkładzie w stworzenie bomby atomowej okazał się być przepustką Nolana na królewski dwór - jak donosi The Hollywood Reporter za The Associated Press, reżyser i jego żona zostaną odznaczeni tytułem "Rycerza" i "Damy", a w konsekwencji - będą mogli posługiwać się tytułami szlacheckimi "Sir" oraz "Dame".

REKLAMA

Christopher Nolan i Emma Thompson otrzymają tytuły za zasługi dla przemysłu filmowego

Choć zwykle to na początku roku i w dniu urodzin króla Karola III (14 listopada) ogłasza się, kto otrzyma zaszczytne odznaczenie tzw. Knighthood oraz Damehood, czyli "Rycerza" i "Damy", zdarza się, że tytuł przyznawany jest zaraz po szczególnych osiągnięciach - w przypadku Nolana i jego żony jest to kilka tygodniu po otrzymaniu Oscara.

Christopher Nolan z żoną Emmą Thomas

Jak czytamy na oficjalnej stronie rodziny królewskiej, tytuły "Rycerza" lub "Damy" są jednymi z najważniejszych odznaczeń w Wielkiej Brytanii. Początkowo były one nadawane wyłącznie za zasługi wojskowe, jednak dziś otrzymują je także ci, którzy wnieśli znaczący wkład w swoją dziedzinę - mogą to być osoby z branży filmowej, jak również naukowcy czy dyrektorzy. Odznaczenie nadawane jest z rąk króla lub działającego w jego imieniu członka rodziny królewskiej - od tego momentu mianowani (o ile są brytyjskiego pochodzenia) mogą posługiwać się tytułem "Sir" lub "Dame", czyli żeńskim ekwiwalentem męskiego tytułu honorowego. Wyjątkami są duchowni oraz cudzoziemcy.

Nie jest pewne, kiedy właściwie Christopher Nolan i Emma Thomas otrzymają wyjątkowe odznaczenie za zasługi dla przemysłu filmowego. Powodem jest stan zdrowotny króla Karola III, który walczy obecnie z rakiem.

REKLAMA

O Christopherze Nolanie przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA