REKLAMA

Keep Safe - i nagle urządzenie mobilne staje się prywatne

Chociaż tablety i smartfony nie są już najnowszymi high-endowymi trendami, mając takie urządzenie zdarza się pożyczyć je komuś na chwilę "do zabawy", jako teoretycznie atrakcyjny gadżet. Jak więc na tym osobistym urządzeniu utrzymać prywatność? Każde tego typu pytanie rodzi odpowiadającą na nie aplikację.

Są spiskowe teorie, które mówią, że nie należy trzymać rzeczy niepowołanych dla osób trzecich na jakichkolwiek nośnikach z dostępem do internetu. Porzucając jednak paranoidalne tezy o wszechobecnym szpiegowaniu (nie wytrzymam, permanentna inwigilacja!), postawmy się w zwyczajnej, codziennej sytuacji. Załóżmy że mamy parę folderów z osobistymi zdjęciami i niekoniecznie chcemy, żeby młodszy brat lub inni członkowie rodziny przeglądali je podczas zabawy "domowym" tabletem. Bardzo często metoda z upomnieniem słownym: "pobaw się grami, a galerii nie ruszaj" nie działa. Z pomocą przychodzi Keep Safe. Ukryje co ma być ukryte i da do siebie dostęp tylko temu, kto powinien go mieć.

Keep Safe – i nagle urządzenie mobilne staje się prywatne
REKLAMA
REKLAMA

Opisywana aplikacja jest niezwykle prosta, funkcjonalna i intuicyjna. Po pierwszym uruchomieniu należy wpisać wybrany numer PIN - i najlepiej zapamiętać go lub zapisać w bezpiecznym miejscu. Później program pozwala na wybranie odpowiednich plików - zdjęć lub filmów. Od teraz dostęp do nich będzie możliwy tylko przez Keep Safe, który przy każdorazowym włączeniu będzie wymagał od użytkownika wpisania raz ustalonego kodu.

Screenshot_2013-04-18-01-55-15
REKLAMA

Co ciekawe, ukrytych fotografii nie sposób znaleźć nawet przy podłączeniu urządzenia do komputera i ręcznym przeglądaniu plików. Przyznam, że wprawiło mnie to w lekką konsternację. Jak się jednak okazuje, testowe zdjęcie łatwo z powrotem wstawić do publicznego katalogu. Nawet nie chcę myśleć co by było, gdybym pochował zapisy ekranu z najwyższymi wynikami gier wszystkich użytkowników tabletu. A podobno elektroniczna rozrywka pomaga rozładować napięcie i stres.

Kolejny tego typu program każe mi myśleć, że Android to tak naprawdę system bardzo surowy. Bez dodania do niego całej gamy niezbędnych aplikacji, brakuje mu funkcji, które na dobrą sprawę są bardzo przydatne i występują domyślnie w "dużych" systemach operacyjnych. Żeby zrobić zwykłe zdjęcie na Nexusie 7 potrzebowałem programu, bo mimo posiadanej kamery, bez dodatkowego narzędzia nie sposób było jej uruchomić. Podobnie ma się kwestia przeglądania plików, ukrywania folderów i masy innych opcji. Dobrze jednak, że Keep Safe i inne niezbędne aplikacje są dostępne w Google Play.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA