REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Najlepsze filmy z Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio to jeden z najpopularniejszych aktorów naszych czasów, który z pewnością przejdzie do historii kina. Przypominamy najlepsze i najważniejsze role w jego karierze.

04.04.2024
14:42
leonardo dicaprio najlepsze role
REKLAMA

Leonardo DiCaprio to zdecydowanie jeden z najważniejszych i najgłośniejszych nazwisk w Hollywood. Dał się poznać jako aktor wybitny, ale też wyjątkowo wszechstronny. Zdecydowaliśmy się zebrać najciekawsze role aktora i sprawdzić, gdzie są dostępne.

REKLAMA

Najlepsze filmy z Leonardo DiCaprio: Frank Abagnale Jr. w filmie „Złap mnie, jeśli potrafisz”

Najlepsze role Leonardo DiCaprio - Złap mnie, jeśli potrafisz

O jakości warsztatu danego aktora świadczą nie tylko jego umiejętności, ale też role/filmy, jakie sobie wybiera. Niezbędna jest też umiejętność odpowiedniego kamuflażu i dopasowania się do różnego typu bohaterów. Leonardo DiCaprio posiada właśnie taką umiejętność.

Po wielu ciężkich poważnych rolach potrafił skierować swą uwagę na postać Franka Abegnale’a Jr. w znakomitym filmie Stevena Spielberga „Złap mnie jeśli potrafisz”. Jest ona o tyle imponująca, że DiCaprio wcielił się tu właściwie w przestępcę, ale takiego, do którego trudno nie pałać sympatią. Frank umie korzystać z życia, potrafi też manipulować ludźmi wedle swojego uznania, jest z jednej strony oszustem i hochsztaplerem, a z drugiej także i dobrym w głębi duszy człowiekiem. Te cechy oczywiście były najpierw spisane w scenariuszu, ale DiCaprio wspaniale tchnął w nie życie, nadając przestrzeni i kreując ambiwalentną postać.

Gdzie obejrzeć "Złap mnie, jeśli potrafisz"?

Tobias Wolf w filmie „Chłopięcy świat”

To była jedna z pierwszych ról młodziutkiego DiCaprio. W dodatku od razu u boku giganta, Roberta DeNiro. I, co ważne, Leonardo absolutnie nie pozostał w cieniu wielkiego aktora. A miejmy na uwadze fakt, że DeNiro gra w tym filmie jego ojca, znęcającego się nad nim fizycznie i psychicznie. DiCaprio zagrał rolę Tobiasa z ogromnym wyczuciem, dojrzałością i empatią. Nie ma w niej ani grama przesady. Bez wątpienia jest on najjaśniejszym punktem filmu. Przyglądając mu się wówczas, nietrudno było przewidzieć, że czeka go wielka kariera.

Film dostępny jest w Amazon Prime Video.

Jack Dawson w filmie „Titanic”

Najlepsze role Leonardo DiCaprio - Titanic

Do dziś pół internetu dyskutuje o tym, czy na tych dryfujących drzwiach Kate Winslet rzeczywiście nie mogła znaleźć miejsca dla Jacka. Jak widać nie mogła. To trochę tak jak z tą górą lodową - za każdym razem, gdy oglądam „Titanica”, to myślę sobie: „a może tym razem nie uderzą”. W każdym razie, Jack Dawson to zdecydowanie jedna z najważniejszych (choć niekoniecznie najlepszych) ról w karierze DiCaprio. Aktor miał już wówczas znakomitą opinię w branży jako genialne „złote dziecko”, ale grywał w większości w niszowych produkcjach. „Titanic” z kolei zrobił z niego megagwiazdę. Niemalże natychmiastowo sprawił, że znał go każdy, kto choć trochę interesował się kinem.

Gdzie obejrzeć "Titanica"? W tych serwisach VOD:

Arnie Grape w filmie „Co gryzie Gilberta Grape’a”

Arnie Grape to moim zdaniem jedna z najlepszych kreacji aktorskich lat 90. I w sumie nie tylko. To, z jaką finezją i emocjonalną dojrzałością zdołał on sportretować osobę niepełnosprawną, nie tworząc na ekranie karykatury, która mogłaby zranić uczucia, zasługuje na oklaski na stojąco. DiCaprio jako Arnie jest po prostu przejmujący.

Hugh Glass w filmie „Zjawa”

Najlepsze role Leonardo DiCaprio - Zjawa

Różne są opinie o filmie „Zjawa”, ale trudno polemizować z faktem przyznania DiCaprio upragnionego (chyba nawet bardziej przez fanów niż przez niego samego) Oscara dla „Najlepszego aktora”. Moim zdaniem jest to, nie pierwszy zresztą, Oscar pocieszenia, gdyż jego najlepszą kreacją aktorską pozostaje Jordan Belfort w „Wilku z Wall Street”. Nie zmienia to jednak faktu, że ogrom pracy, serca i oddania, jakie włożył w tę rolę, są imponujące i niespotykane. Hugh Glass to człowiek, który walczy nie tylko z naturą, ale, być może przede wszystkim, ze swoimi słabościami. Także fizycznymi. Jest połamany, poobijany, obolały do tego stopnia, że widz jest niemalże w stanie poczuć to na własnej skórze.

Gdzie obejrzeć film "Zjawa"? Jest dostępny w tych serwisach:

Howard Hughes w filmie „Aviator”

Jedna z pierwszych ról, po której DiCaprio był typowany jako poważny kandydat do Oscara dla „najlepszego aktora”. Po tym filmie ostatecznie trafił on do hollywoodzkiej ekstraklasy. I nie ma się co dziwić. Jako Howard Hughes DiCaprio jest niemalże perfekcyjny. Wspaniale oddaje geniusz i pasje Hughesa, które graniczą, bądź płynnie przechodzą w obsesję. Aktor odgrywa tę postać na wysokich tonach, gdyż cały film ujęty jest w ramy prawie szekspirowskiej tragedii.

"Aviatora" możecie obejrzeć:

Jordan Belfort w filmie „Wilk z Wall Street”

Najlepsze role Leonardo DiCaprio - Wilk z Wall Street

To co Leonardo DiCaprio pokazał w „Wilku z Wall Street” trudno nazwać inaczej niż tour de force. To przykład aktorstwa totalnego. Od komedii przez dramat po tragifarsę. Jest tu miejsce i na imponujące i długie monologi. Na niemalże slapstickowe fizyczne popisy. A przy tym wszystkim aktor nie popada w przesadę, nie zapomina kogo gra i o czym jest cała ta opowieść. Z jednej strony uwypukla megalomanię swojej postaci, jej chciwość i sprawność poruszania się w labiryntach finansjery, a z drugiej, po raz kolejny, potrafił obdarzyć go prawdziwie ludzką empatią i zrozumieniem. Sprawiając, że stał się bohaterem wielowymiarowym, a nie tylko zbieraniną wirtuozerskich trików formalnych.

Gdzie obejrzeć "Wilka z Wall Street". W tych serwisach:

REKLAMA

Tekst został zaktualizowany.

REKLAMA
TEKST PRZYGOTOWALI
Najnowsze
Aktualizacja: 14:42
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA