REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

Tysiąc osób odzyskało wzrok dzięki Youtuberowi. W Polsce to by się nie udało, bo takie operacje są u nas za darmo

MrBeast to młody, ale szalenie popularny influencer, o którym ostatnio mówi się w kontekście... uleczania niewidomych. Gwiazdor zapłacił bowiem za operacje tysiąca osób z różnych krajów świata, dzięki którym odzyskały one wzrok - częściowo lub w pełni. W sieci pojawiło się sporo pochwał i, jak to zwykle bywa, niemało krytyki.

01.02.2023
17:46
mr beast operacja wzrok filantrop youtube
REKLAMA

Jimmy Donaldson, czyli YouTuber MrBeast, sfinansował operacje zaćmy tysiącu osób, których nie stać na taki zabieg. Materiały z akcji zbierają miliony wyświetleń, a niewidome lub niedowidzące osoby, które teraz odzyskały wzrok, wyrażają głęboką wdzięczność. Jak podkreśla uczestniczący w akcji chirurg, połowa wszystkich niewidzących osób na całym świecie to ludzie, którym wystarczyłaby 10-minutowa operacja. MrBeast, który w przeszłości wielokrotnie dał się poznać jako filantrop, będąc zarazem jedną z największych gwiazd YouTube’a (130 mln obserwujących kanał), przedstawił światu kilkunastu pacjentów, których sfilmowano przed i tuż po zabiegu - w chwili, gdy po raz pierwszy od dawna znów mogli widzieć.

Pierwsze zabiegi odbyły się w Jacksonville na Florydzie, a przeprowadził je chirurg-okulista Jeff Levenson. Levenson nigdy wcześniej nie słyszał o Beacie, w związku z czym na początku chciał zignorować telefon od influencera. „Na szczęście się nie rozłączyłem” - przyznał z uśmiechem.

Na początku zespół Donaldsona i Levensona dzwonił do schronisk dla bezdomnych i szpitali, kompletując listę pacjentów z zaćma, których nie stać na opłacenie operacji. 40 pierwszych operacji z Jacksonville przeprowadzono w ciągu jednego dnia. Pacjenci nie mogli uwierzyć, że ktoś faktycznie próbował ich odnaleźć tylko po to, by oddać im wzrok. Później pomoc zaoferowano również osobom spoza USA - zabiegi odbyły się już na Jamajce, w Hondurasie, Namibii, Meksyku, Indonezji, Brazylii, Kenii i Wietnamie. W ciągu niecałych trzech tygodni tysiąc osób odzyskało wzrok. Levenson w rozmowie z CNN powiedział, że rozniecony przez Beasta ogień mógłby pomóc w uzyskaniu rządowego i prywatnego wsparcia, dzięki czemu udałoby się zakończyć połowę wszystkich przypadków ślepoty na świecie. I to bez zanadto wysokich kosztów. 

REKLAMA
MrBeast

YouTuber przywraca wzrok. A co z Polską?

REKLAMA

Metodę usunięcia zaćmy laserem wprowadził prof. Jerzy Szaflik - w 2012 roku jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. W kwietniu 2019 roku Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o zniesieniu limitów finansowania na usuwanie zaćmy. W związku z tym czas oczekiwania na zabieg znacznie się skrócił i na ten moment znalezienie dogodnego terminu nie stanowi problemu.

Operację zaćmy z NFZ wykonuje się metodą fakoemulsyfikacji, czyli usunięcia zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. W miejsce naturalnej zmętniałej soczewki pacjenta wszczepia się sztuczną, zwijalną soczewkę jednoogniskową lub soczewkę jednoogniskową toryczną do korekcji astygmatyzmu.

Oczywiście - w sieci nie brakuje głosów, że akcja MrBeasta to obrzydliwa walka o więcej atencji i charytatywność na pokaz. A ja pytam: co z tego? Nawet jeśli u jej podstaw leży wyrachowana i cyniczna pogoń za jeszcze większą popularnością, najważniejszy jest efekt końcowy - a ten nie ma złych stron. Dzięki akcji influencera tysiąc osób znów może widzieć. I tylko to tak naprawdę się liczy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA