REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Filmy historyczne: TOP najlepszych polskich tytułów. Produkcje o historii są nudne? Bzdura!

Z filmami historycznymi zwykle jest trochę tak, że nie kojarzą się zbyt dobrze - piętno z pewnością odcisnęła szkoła, która skutecznie mogła zniechęcić do zapoznania się z tego typu obrazami. W ostatnich latach pojawiło się jednak sporo rodzimych produkcji fabularnych traktujących o historii, które z pewnością sprawią, że częściej będziemy sięgać do tytułów z tego gatunku. Oto TOP najlepszych polskich filmów historycznych.

10.03.2024
11:25
najlepsze filmy historyczne top 9
REKLAMA

Wszyscy doskonale znamy polskie filmy historyczne pokroju "Ogniem i mieczem", "Potopu" czy "Pana Wołodyjowskiego". Jest to klasyka gatunku, z którą z pewnością większość z nas miała styczność, dlatego też nie uwzględniliśmy jej w zestawieniu. Zamiast tego skupiliśmy się na produkcjach, które powstały po 2010 r. i traktują o wydarzeniach do 1989 r. To dzieła, które ogląda się z zapartym tchem, a po seansie ma się ochotę zatopić w archiwalnych dokumentach i nagraniach, by poznać przedstawioną w nich historię od podszewki. Wybraliśmy TOP 9 polskich filmów historycznych.

REKLAMA

TOP 9 polskich filmów historycznych: 9. "Miasto 44" (2014)

"Miasto 44", laureat czterech Orłów w reżyserii Jana Komasy, skupia się na młodych obywatelach Polski, którzy dorastają w realiach okupacji. Mimo okrutnych warunków i grożącej im na każdym kroku śmierci, są pełni życia, niecierpliwi i namiętni. Akcja produkcji toczy się w Warszawie w 1944 r., a jej głównym bohaterem jest Stefan (Józef Pawłowski), który po śmierci ojca w kampanii wrześniowej w 1939 r. opiekuje się matką i młodszym bratem. Gdy tylko nadarza się okazja, Stefan, za namową Kamy (Anna Próchniak), wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Zakochuje się wówczas w subtelnej i wrażliwej Biedronce (Zofia Wichłacz), jednak młodym nie będzie dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.

Film "Miasto 44" jest dostępny w serwisach: Premiery Canal+ (wypożyczenie - 5,99 zł), Netflix (abonament), Polsat Box Go (abonament), Rakuten (wypożyczenie - 7,99 zł), TVP VOD (za darmo), Play Now (wypożyczenie - 9 zł) oraz TVSmart (wypożyczenie - 7,10 zł).

Zwiastun filmu "Miasto 44"

8. 80 milionów

Kiedy po serii prowokacji SB na Dolnym Śląsku jesienią 1981 r. konfrontacja z komunistami wydaje się nieunikniona, młodzi działacze Solidarności, na chwile przed ogłoszeniem stanu wojennego, postanawiają wyprowadzić z wrocławskiego banku 80 mln związkowych pieniędzy. Na tym skupia się fabuła produkcji "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka, która obrazuje pasjonującą rozgrywkę funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, duchownych i cinkciarzy. W obsadzie znaleźli się m.in. Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz, Maciej Makowski, Paweł Domagała oraz Filip Bobek.

Film "80 milionów" jest dostępny w serwisach: Premiery Canal+ (wypożyczenie - 5,99 zł), TVP VOD (abonament) oraz TVSmart (wypożyczenie - 7,10 zł).

Zwiastun filmu "80 milionów"

7. W ciemności (2011)

Bohaterem filmu "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland jest Leopold Socha (Robert Więckiewicz), Polak ze Lwowa, katolik, grzesznik i drobny złodziejaszek, który przez ponad rok zapewniał schronienie ukrywającym się w kanałach uciekinierom z getta. Lecz nie z dobroci serca, a za pieniądze. Z biegiem czasu to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania więzi między Leopoldem a grupą Żydów, a w następstwie - do heroicznej walki o ludzkie życie.

Film "W ciemności" na ten moment nie jest dostępny w serwisach VOD.

Zwiastun filmu "W ciemności"

6. Filip (2022)

Akcja filmu "Filip" rozgrywa się we Frankfurcie w 1943 r., a głównym bohaterem produkcji jest tytułowy Filip (Eryk Kulm) - kosmopolita i niezdolny do głębszych uczuć uwodziciel. Chłopak, z pochodzenia Żyd, pracuje jako kelner w niemieckiej restauracji luksusowego hotelu, gdzie korzysta z życia wraz z pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Kiedy jednak wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród jego najbliższych, okazuje się, że misternie zbudowany plan Filipa, w którym ukrywa swoją prawdziwą tożsamość, może legnąć w gruzach.

Film "Filip" jest dostępny w serwisach: Netflix (abonament) oraz TVP VOD (za darmo).

Zwiastun filmu "Filip"

5. Jack Strong (2014)

"Jack Strong" to sensacyjny film szpiegowski, który skupia się na sylwetce pułkownika Ryszarda Kuklińskiego (Marcin Dorociński). Mężczyzna, tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z szefem CIA w Polsce (Patrick Wilson), kiedy dowiaduje się, że Związek Radziecki rozważa atak nuklearny na kraje NATO, który może zagrozić również Polsce. Kukliński, przybierając pseudonim Jack Strong, staje się tym samym kluczowym aktorem czasów zimnej wojny.

Film "Jack Strong" jest dostępny w serwisach: Premiery Canal+ (wypożyczenie - 5,99 zł), Player (wypożyczenie - 10 zł), Polsat Box Go (abonament), Rakuten (wypożyczenie - 7,99 zł), TVP VOD (za darmo), Play Now (wypożyczenie - 9 zł) oraz TVSmart (wypożyczenie - 7,10 zł).

Zwiastun filmu "Jack Strong"

4. Zimna wojna (2018)

Bohaterami nominowanego do Oscara filmu "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego są pianista Wiktor (Tomasz Kot) oraz Zula (Joanna Kulig), członkini zespołu muzyki ludowej. Łączy ich trudna miłość, gdyż choć nie umieją bez siebie żyć, nie mogą być także razem. Miotają się więc między Europą Zachodnią a blokiem wschodnim, by w końcu odnaleźć swoje szczęście.

Film "Zimna wojna" jest dostępny w serwisach: Premiery Canal+ (wypożyczenie - 9,99 zł), Amazon Prime Video (abonament), Player (wypożyczenie - 10 zł), Netflix (abonament), Polsat Box Go (abonament), Rakuten (wypożyczenie - 7,99 zł), Play Now (wypożyczenie - 9 zł), E-Kino Pod Baranami (wypożyczenie - 15 zł), MOJEeKINO (wypożyczenie - 15 zł), Nowe Horyzonty vod (wypożyczenie - 9,90 zł), VOD Warszawa (wypożyczenie - 7 zł), TVSmart (wypożyczenie - 7,10 zł).

Zwiastun filmu "Zimna wojna"

3. Biała odwaga (2024)

Fabuła "Białej odwagi", najnowszego film w reżyserii Marcina Koszałka, który już niebawem zadebiutuje w kinach, rozgrywa się pod koniec lat 30. na Podhalu i skupia się na życiu Jędrka Zawrata, potomka znakomitego góralskiego rodu, który uwielbia życie na krawędzi. Po tym, gdy ręka jego wybranki Bronki zostaje oddana starszemu bratu Jędrka, Maćkowi, mężczyzna porzuca rodzinne strony i wyrusza do Krakowa, gdzie poznaje niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa. Kiedy wybucha wojna, a Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę, Maciej Zawrat odrzuca propozycję. Jednak Jędrek, chcąc odzyskać ukochaną i ocalić swoją społeczność przez zagładą, postanawia podjąć współpracę.

Premiera filmu "Biała odwaga" w kinach 8 marca.

Zwiastun filmu "Biała odwaga"

2. Strefa interesów (2024)

Choć "Strefa interesów" nie jest w pełni polskim filmem, a jedynie polską koprodukcją, nominowanego do Oscara filmu nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Bohaterami tytułu są Rudolf (Christian Friedel), jego żona Hedwig (Sandra Huller), którzy wraz z czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym i pięknym domu ze szklarnią i ogrodem. W wolnym czasie pływają kajakami, celebrują rodzinne obiady i spacerują po lesie z przyjaciółmi. Za ścianami ich wypielęgnowanego domu co jakiś czas da się słyszeć niepokojące odgłosy, a nawet rozpaczliwe krzyki. Rudolf Hoss jest bowiem komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Premiera filmu "Strefa interesów" w kinach 8 marca.

Zwiastun filmu "Strefa interesów"

TOP 9 polskich filmów historycznych: 1. "Kos" (2023)

Na 1. miejscu wśród polskich filmów historycznych znalazł się "Kos" w reżyserii Pawła Maślony, którego akcja rozgrywa się wiosną 1794 r., kiedy do kraju wraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko (Jacek Braciak), planując wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom. W realizacji jego planów i zmobilizowania polskiej szlachty i chłopów towarzyszy mu Domingo (Jason Mitchell). Kościuszce po piętach depcze jednak bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin (Robert Więckiewicz), który chce schwytać generała, nim ten wznieci narodową rebelię.

REKLAMA
Zwiastun filmu "Kos"

Tymczasem Ignac (Bartosz Bielenia), młody chłop i szlachecki bękart, ucieka przed swoim przyrodnim bratem Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce zrealizować ostatniej woli przybranego ojca (Andrzej Seweryn). Podczas ucieczki Ignac spotyka Domingo i trafia do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie ukrywa się sam Tadeusz Kościuszko. Z biegiem czasu okazuje się, że to właśnie w rękach szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania.

Film "Kos" można oglądać w kinach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA