REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Zwiastun filmu "Powstaniec 1863" z Sebastianem Fabijańskim jest już w sieci. Kiedy premiera?

W sieci zadebiutował zwiastun filmu "Powstaniec 1863", którego akcja rozgrywa się podczas powstania styczniowego. Historia opowiedziana została z perspektywy głównego bohatera produkcji - generała Stanisława Brzóski, w którego wcielił się Sebastian Fabijański.

30.11.2023
14:32
Zwiastun filmu Powstaniec 1863 z Sebastianem Fabijańskim jest już w sieci. Kiedy premiera?
REKLAMA

Wśród filmów o polskich powstaniach najwięcej tytułów skupia się na powstaniu warszawskim - są to m.in. "Miasto 44" Jana Komasy, "Kanał" Andrzeja Wajdy czy "Eroica" Andrzeja Munka. I choć produkcji o powstaniu styczniowym jest zdecydowanie mniej, to do skromnego grona o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski po ponad 30 latach dołączy najnowszy film fabularny "Powstaniec 1863", który na dużych ekranach zadebiutuje już na początku przyszłego roku.

REKLAMA

Pomysł narodził się w grudniu 2020 roku. Wertując archiwalne źródła o XIX-wiecznych polskich bohaterach odkryłem postać księdza Brzóski i doszedłem do wniosku, że to temat na film. XIX wiek w kinematografii jest trudną epoką, z uwagi na kostiumy, scenografię. Szczególnie rzadko na ekranie pojawiał się temat Powstania Styczniowego. Od 30 lat, od premiery "Szwadronu" Juliusza Machulskiego była duża luka. "Powstaniec 1863" to pierwszy od 1993 roku polski film o powstańczych walkach

- tłumaczył reżyser filmu, Tadeusz Syka.

"Powstaniec 1863" - kiedy premiera?

Fabuła filmu "Powstaniec 1863" skupia się na generale Stanisławie Brzósce, który walczył przeciwko Rosyjskiemu Imperium. Splotem wydarzeń tytułowy powstaniec staje na czele najdłużej walczącego oddziału powstańczego, a dzięki pierwszej udanej akcji na rosyjski garnizon wojskowy zostaje oficerem i naczelnym kapelanem. Nazywany przez Rosjan "Duchem", kilkukrotnie ucieka śmierci z rąk oficera Manukina, znanego jako "Kat Podlasia", i przez najbliższe dwa lata powstania nie daje się złapać, dając tym samym polskiemu społeczeństwu nadzieję na uwolnienie się spod carskiego zaboru i siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego.

REKLAMA

W obsadzie znaleźli się Sebastian Fabijański, Olgierd Łukaszewicz, Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Karolina Szymczak, Ksawery Szlenkier, Eryk Biedunkiewicz i Wiaczesław Boguszewski. Za kamerą produkcji stanął Tadeusz Syka. Premiera filmu "Powstaniec 1863" zaplanowana jest na 12 stycznia 2024 roku.

Zwiastun filmu "Powstaniec 1863"
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA