REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Seriale postapokaliptyczne. Wybieramy najlepsze produkcje w konwencji postapo

Lista najlepszych seriali postapokaliptycznych została niedawno wzbogacona o znakomitego „Fallouta” - jeśli jednak zastanawiacie się, po jakie inne produkcje odcinkowe bazujące na tej konwencji warto sięgnąć, śpieszymy z pomocą. 

16.04.2024
6:09
seriale postapokaliptyczne postapo najlepsze top co obejrzeć fallout
REKLAMA

To prawda, że nie ma zbyt wielu seriali postapokaliptycznych - na szczęście wśród tych, które wpisują się w konwencję postapo, nie brakuje naprawdę udanych produkcji. Wyjaśnijmy sobie jednak najpierw, o jakiego rodzaju tytułach mowa, tak. na wszelki wypadek, gdyby ktoś miał wątpliwości. Komponując niniejszą topkę, brałem pod uwagę fabuły rozgrywające się w czasach po jakimś dużym, dramatycznym, dziesiątkującym ludzkość wydarzeniu (wojna jądrowa, pandemia, katastrofa ekologiczna itp.), rozgrywającym się najczęściej w mniej lub bardziej odległej przyszłości. Ocaleli egzystują zazwyczaj w oparciu o pozostałości zniszczonej cywilizacji, przystosowując się do nowych, mniej sprzyjających warunków. Kluczowa dla tej wizji katastrofa czasem obejmuje całą planetę, a czasem ma skalę bardziej lokalną. Poniżej prezentujemy listę subiektywnie najlepszych produkcji tego typu. Kolejność przypadkowa!

REKLAMA

Spis treści:

Seriale postapokaliptyczne. TOP 10 postapo: Fallout

Zaczniemy przewidywalnie, od najświeższej pozycji na liście. Wiecie, o co tu chodzi. To bodaj druga czy trzecia w historii udana serialowa adaptacja gry wideo (choć tu adaptowany jest przede wszystkim setting, a fabuła została stworzona od zera na potrzeby produkcji) - i to udana tak, że klękajcie narody. Oto dwieście lat po apokalipsie mieszkańcy luksusowych schronów przeciwatomowych zmuszeni są powrócić do dziwacznej, wykolejonej rzeczywistości, którą w takiej formie pozostawili po sobie ich przodkowie. „Fallout” to naturalne przedłużenie serii gier, radośnie brutalne, pokręcone, pełne czarnego humoru, fantastycznie zrealizowane. Zgrabnie poprowadzona opowieść, która usatysfakcjonuje fanów serii (nie tylko masą easter ergów), a i tym, którzy gier nie znają, powinna się spodobać - bo to dobry serial jest.

Fallout jest dostępny w ofercie Amazon Prime Video.

Fallout

The Walking Dead

Tasiemiec, który wciąż cieszy się ogromną popularnością. Po finale głównej serii fani nie musieli żegnać się z ulubionymi bohaterami - ci powracają w licznych spin-offach. Dlaczego uniwersum „Żywych trupów” jest nieustannie eksplorowane? Zapewne ze względu na to, że zombiaki są tu tylko tłem, a najważniejsze pozostają relacje międzyludzkie oraz ciekawi, złożeni bohaterowie. Produkcja opowiada właśnie o ludziach, którzy próbują przetrwać w świecie po wybuchu zarazy zombie - na dynamice między nimi w ekstremalnych sytuacjach, na moralnych dylematach oraz dążeniu do odbudowy świata w nowej, nieprzyjaznej rzeczywistości.

The Walking Dead obejrzycie na Disney+ i Netfliksie.

Silos

Amerykańska produkcja science fiction stworzona przez Grahama Yosta, inspirowana serią książek Hugh Howeya. Akcja rozgrywa się w mrocznej, nieprzyjaznej przyszłości, gdzie ludność mieszka w olbrzymim podziemnym kompleksie, sięgającym setek pięter w głąb ziemi. Mieszkańcy nie znają swojego pochodzenia i nie odczuwają upływu czasu, żyjąc według surowych reguł, wierząc, że są one dla ich dobra. To zdecydowanie najlepszy serial science fiction od Apple; wiemy już, że doczeka się jeszcze trzech sezonów.

Silos jest dostępny w Apple TV+.

Silos

The Last of Us

Pierwszy serial oparty na grze wideo, który szybko został okrzyknięty najlepszą adaptacją gry w historii. Druckmann, który pracował nad scenariuszami do odcinków tej serii, napisał i współreżyserował materiał źródłowy - grę pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się dwadzieścia lat po wybuchu pandemii wywołanej przez pasożytnicze grzyby, które zmieniają ludzi w pozbawione woli zombie i wykorzystują do rozprzestrzeniania zarodników, czyli zarażania kolejnych osób. Główny bohater, Joel, eskortuje nastoletnią Ellie przez pełne niebezpieczeństw Stany Zjednoczone. Dziewczynka jest bezcenna, bowiem może zmienić losy ludzkości.

The Last of Us obejrzycie na HBO Max.

Into the Badlands

Akcja toczy się w przyszłości, gdzie społeczeństwa zostały zniszczone i podzielone na siedem baronatów, rządzących terytoriami znanymi jako Badlands. Brutalni i bezlitośni baronowie walczą ze sobą o władzę i zasoby. Główny bohater, Sunny, najbardziej niebezpieczny wojownik jednego z baronów, zaczyna kwestionować sens lojalności wobec swojego pana, gdy spotyka młodego chłopca o imieniu M.K., posiadającego niezwykłe umiejętności. Produkcja łączy w sobie elementy postapokaliptycznego świata z motywami kung-fu. "Into the Badlands" znane jest przede wszystkim ze swoich dynamicznych scen walk, spektakularnych choreografii i niezłych efektów specjalnych.

Into the Badlands znajdziecie w Prime Video.

Into the Badlands

Pozostawieni

Prawdopodobnie jeden z najbardziej niedocenionych seriali w historii - niesłusznie, bo jest to absolutnie fenomenalna produkcja. Damona Lindelof i Tom Perrott stworzyli go w oparciu o powieść Perrotty pod tym samym tytułem. Nie jest to typowe post-apo: akcja rozgrywa się trzy lata po tajemniczym zniknięciu 2 proc. światowej populacji - zniknięciu dosłownym i niewyjaśnionym. Życie na Ziemi zostało drastycznie zmienione przez to tajemnicze zdarzenie, a ludzkość stara się zrozumieć, co się stało i jak żyć dalej po tej tragedii - wbrew pozorom nagłe wyparowanie 2 proc. ludzi w skali globalnej to ogromna zmiana. Tytuł skupia się na życiu mieszkańców miasteczka Mapleton w stanie Nowy Jork, którzy próbują poradzić sobie z traumą po utracie bliskich i zrozumieć nową rzeczywistość, w której przetrwali. Ta złożona, odpływająca w Twin Peaksowe rejony opowieść dotyka tematów takich religia, sens życia i tożsamość w kontekście niezrozumiałego i niewytłumaczalnego zdarzenia.

Pozostawieni znajdują się w bibliotece HBO Max.

Stacja Jedenasta

Akcja rozgrywa się w świecie dotkniętym przez pandemię grypy, która zabiła większość ludności na Ziemi. Fabuła skupia się na grupie ocalałych, którzy próbują odbudować swoje życie i społeczność w nowej rzeczywistości po katastrofie. Serial przenosi się między czasem przed i po tragedii, zgłębiając wątki różnych postaci i ich zmagania z przetrwaniem w świecie po apokalipsie. Tytuł sięga po tematy takie jak ludzka natura, sztuka, pamięć i znaczenie wspólnoty w obliczu katastrofy - oferuje też głęboką refleksję nad kondycją ludzką i wartością kultury w kontekście skrajnych warunków przetrwania. To właśnie sztuka ma tu kluczowe znaczenie - jej wartość i to, jak może nas uratować.

Serial Stacja Jedenasta obejrzycie na HBO Max.

Stacja jedenasta

The Lat Man on Earth

Serial stworzony przez Willa Forte, który gra w nim też główną rolę. Phil Miller wydaje się być jedyną osobą ocalałą na Ziemi. Przez pewien czas próbuje przetrwać samotnie, zanim spotyka Carol Pilbasian, inną ocalałą. Phil i Carol postanawiają połączyć siły, by przetrwać i być może spróbować odtworzyć ludzkość. W miarę jak serial się rozwija, grupa ocalałych powiększa się, a bohaterowie muszą nauczyć się współpracować. To przede wszystkim komedia (Will to paskudny typ, który myśli tylko o sobie - zmienia się stopniowo, z czasem) - łączy w sobie elementy humorystyczne z głębszymi refleksjami nad ludzką naturą i wartościami społecznymi.

The Last Man of Earth jest dostępny w Disney+.

Łasuch

Netflix we współpracy z Robertem Downeyem Jr. i jego żoną przekształcił mroczny komiks DC w pełną nadziei opowieść o dojrzewaniu. Akcja serialu toczy się w niezdefiniowanej przyszłości, gdzie społeczeństwo zostało rozbite przez tajemniczy wirus H5G9. Oprócz śmiertelnej epidemii, zaczęły się pojawiać także inne niewytłumaczalne zjawiska: m.in. wszystkie nowonarodzone dzieci zaczęły posiadać cechy zwierzęce. Jedno z takich dzieci - Gus - opuszcza swoje leśne schronienie i wyrusza w podróż w towarzystwie innych ocalałych, poszukując odpowiedzi - chcą zrozumieć, co tak naprawdę odmieniło ich rzeczywistość. Świetna rzecz.

Serial jest dostępny na platformie Netflix.

Łasuch
REKLAMA

The 100

Ziemia została zniszczona przez nuklearną katastrofę sto lat wcześniej. Główni bohaterowie serialu to grupa młodzieży, która została wysłana z kosmicznej stacji kosmicznej Ark na powierzchnię Ziemi, aby sprawdzić, czy planeta nadaje się do ponownej kolonizacji. Nastolatkowie - grupa młodocianych przestępców - muszą połączyć siły, aby przetrwać na planecie, która skrywa zadziwiające sekrety. Na tematykę tytułu składają się m.in. moralność, przywództwo, miłość, zdrada i przetrwanie w ekstremalnych warunkach. Serial oferuje mieszankę akcji, dramatu i elementów science fiction, tworząc wciągającą opowieść o młodych ludziach próbujących znaleźć swoje miejsce w brutalnym świecie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA