REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Jedno zdjęcie i świat zakochał się w polskiej wsi. Co jest takiego wyjątkowego w Sułoszowej?

Polska ma wiele pięknych i ciekawych miast, miasteczek i wsi, które zachwycają, nie tylko mieszkańców naszego kraju, ale też obcokrajowców. Jedną z wiosek, która w ostatnim czasie podbiła serca ludzi jest Sułoszowa, podkrakowska miejscowość, położona na Wyżynie Olkuskiej. Co jest w niej takiego wyjątkowego?

11.08.2023
13:16
Wieś Sułoszowa w małopolskim
REKLAMA

O Sułoszowej było już głośno kilka miesięcy temu, gdy w mediach społecznościowych zagościły zdjęcia podkrakowskiej wioski, uchwyconej z lotu ptaka. Później odwiedzili ją też brytyjscy dziennikarze z MailOnline, którzy nie kryli zachwytu przepięknym położeniem małopolskiej wioski.

REKLAMA

Zielone i złote pasy ciągną się jak okiem sięgnąć. Misterna mozaika pól oddzielona kawałkiem drogi, a pomiędzy, małe domy z czerwonymi i niebieskimi dachami. Widok z lotu ptaka niemal jak ze snu - pisali. Teraz miejscowość znów podbija sieć w mediach społecznościowych, gdzie rozpisuje się o niej wiele zagranicznych mediów, publikując niesamowite zdjęcia z lotu ptaka.

Polska wioska podbija internet. Co jest wyjątkowego w Sułoszowej?

Trzeba przyznać, że zdjęcia kolorowych dachów domów oraz barwnych pól wyglądają przepięknie z góry, a wszystko dzięki nietypowemu położeniu polskiej miejscowości. Sułoszowa to wioska położona w województwie małopolskim na Wyżynie Olkuskiej. Południowa część Sołuszowej, Pieskowa Skała wchodzi w skład Ojcowskiego Parku Narodowego. Sułoszowa jest jedną z najdłuższych w Polsce miejscowości, tzw. ulicówek. To typ wsi jednorożnej o zwartej zabudowie po obu stronach drogi. Zabudowa wioski jest rozciągnięta, natomiast dachy zabudowy Sułoszowej ciągną się wzdłuż asfaltowej drogi.

Wieś otaczają kolorowe pola, które z lotu ptaka przypominają niesamowity malarski obraz. Sułoszowa może pochwalić się imponującą długością, wynosi ok. 9 kilometrów, choć nie jest najdłuższą wsią w Polsce. Ten tytuł należy do innej małopolskiej miejscowości - Zawoja, która mierzy ok. 18 kilometrów.

Screen Twitter/ Dom Sztuki Ludowej

Sułoszowa nazywana jest "Małą Toskanią"

W ostatnim czasie o Sułoszowej rozpisują się fotografowie, podróżnicy czy blogerzy. Podkrakowską miejscowość doceniła m.in. Martyna Wojciechowska oraz autor bloga hasanjasmin.online, który określił wioskę w Małopolsce mianem "Małej Toskanii".

Wyobraź sobie miejscowość, w której 6000 mieszkańców mieszka na tej samej ulicy. Brzmi dziwnie, prawda? Cóż, takie miejsce istnieje w Europie i, o dziwo, jego mieszkańcy zdają się je uwielbiać - brzmi fragment wpisu na blogu.

REKLAMA

Mimo że wieś jest długa, mieszkańcy Sułoszowej podkreślają, że są w stanie wszystko załatwić spacerowym krokiem. W wiosce znajduje się m.in. ratusz, bank, przychodnia, kilka sklepów spożywczych sprzedających lokalne produkty oraz piekarnia. Za największy minus miejscowości jej mieszkańcy wymieniają brak bezpośredniego połączenia z Krakowem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA