REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Wcześniej TVP nazywała ten film "paszkwilem". Teraz dodano go na TVP VOD

Jeszcze kilka miesięcy temu taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca. Jednak w związku z nowym rządem, który przeprowadził zmiany w Telewizji Polskiej, emisja pewnych "zakazanych" wcześniej filmów jest możliwa. Mowa o "Zielonej granicy" Agnieszki Holland, która przez "starą" TVP była bardzo mocno krytykowana. Teraz głośny film dostępny jest na TVP VOD.

12.01.2024
14:19
zielona granica film agnieszka holland recenzja opinie
REKLAMA

"Zielona granica" pojawiła się w kinach jesienią 2023 r. Film Agnieszki Holland mocno namieszał, lecz w tym pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nagrodzony obraz na Biennale w Wenecji spotkał się z wielkim uznaniem ze strony krytyków i widzów, którzy nie raz podkreślali, że opowieść Holland o migrantach na granicy polsko-białoruskiej powinien zobaczyć każdy.

REKLAMA

Więcej o TVP przeczytasz w Spider's Web:

Film "Zielona granica" był mocno krytykowany przez polityków PIS i TVP

Niestety, narracja polityków PIS oraz "starej" TVP była zdecydowanie inna. Mocno krytykowano obraz Holland mówiąc i pisząc o nim, że jest antypolski i uderza w polski mundur. Sam prezydent Andrzej Duda również krytykował film, a szerokim echem odbiła się wypowiedź prezydenta Dudy, który użył stwierdzenia "tylko świnie siedzą w kinie", co jest powiedzeniem z czasów okupacji hitlerowskiej.

Nie dziwię się, że funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zapoznali się z tym filmem, użyli tego hasła "Tylko świnie siedzą w kinie", znanego nam z czasów okupacji hitlerowskiej, kiedy w naszych kinach pokazywano propagandowe filmy hitlerowskie – powiedział we wrześniu 2023 r. prezydent w rozmowie z TVP. Sam Duda przyznawał, że nie widział filmu Agnieszki Holland, lecz jego zdaniem film jest "oczernieniem polskich funkcjonariuszy".

Zielona granica
REKLAMA

"Zielona granica" dostępna na TVP VOD

Po wyborach parlamentarnych i utworzeniu nowego rządu zmieniła się narracja w TVP. Z Telewizji Polskiej odchodzą dziennikarze kojarzeni z tworzeniem propagandowej telewizji, a przychodzą ci, którzy dawno temu w niej pracowali, jeszcze przed tzw. dobrą zmianą. Zmieniła się też narracja co do filmu Holland. Jak się okazuje, produkcja jest już dostępna na TVP VOD, gdyż TVP wkupiła prawo do filmu. Wcześniej Telewizja Publiczna nazywała film Holland paszkwilem. Teraz "Zielona granica" stała się uniwersalną opowieścią o uchodźcach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA