Chcesz poznać opinię całego internetu na nawet najbardziej osobliwy temat? Jedna z aplikacji udowadnia, że nie istnieją złe pytania, a w zakresie dowolnego z nich, zawsze znajdzie się ktoś, kto ma coś do powiedzenia.
Internet jest bezlitosny. Trzeba uważać co publikuje się na instagramie, facebooku czy innych społecznościowych profilach. Można łudzić się, że wrzucenie zdjęcia podczas, dajmy na to, tak zwykłej czynności jak jedzenie banana, pozostanie bez echa. Jednak 4Chan działa, samozwańczy mistrzowie photoshopa są zawsze czujni, a wirtualna loża szyderców czeka na uczynienie ze znalezionej podobizny kolejnego mema.
Mimo to, nie brakuje osobników różnych płci i kategorii wiekowych, którzy celowo prezentują się w sieci. W tym i w aplikacji Thumb. Stworzona prawdopodobnie do zadawania ciekawych pytań, obecnie roi się od wyszczerzonych w pozie duck-face nastolatek, które swoją "lustrzaną" fotografię komentują wpisem "Czy dobrze mi w czerwonym?".
Jak działa opisywane narzędzie? Przy pierwszym uruchomieniu stara się nam pokazać jak ciekawym doświadczeniem może być uzyskiwanie odpowiedzi na interesujący nas temat. Użytkownik zostaje zapytany o losową kwestię, na przykład o ulubioną grę wideo. Później aplikacja pobiera powiązaną z odpowiedzią grafikę i generuję na jej temat pytanie. Można je zmodyfikować, a później wpuścić w sieć. Od tej pory będziemy powiadamiani o dodanych komentarzach.
Oczywiście, zaraz po wstępnej akcji, aktywowana jest możliwość przeglądania wszystkich zgromadzonych grafik z pytaniami. Aby przejść do następnej, trzeba wybrać kciuk wycelowany w górę lub w dół - stąd zresztą nazwa aplikacji. Do każdego mini-formularza można dopisać własne spostrzeżenia. O dziwo, nie tworzy się tu śmietnik, a zbiór czasem ciekawych lub zabawnych komentarzy. Po oddaniu głosu widać także wartości procentowe dla poszczególnych odpowiedzi na tak lub nie.
Jakie pytania zdarzy nam się obejrzeć i przeczytać? Dla przykładu - czy ciastka a'la Pieguski to perfekcyjna przekąska? Zdarzają się też klasyczne zagadnienia - czy Cola jest lepsza od Pepsi? Niektórzy idą też w stronę filozoficzną (niczym znany i lubiony raptor): dlaczego nie ma nazwy dla ludzi nie wierzących we wróżkę-zebuszkę, czy to mogliby być antywróżko-zębuszkowcy? [tłumaczenie luźne i niezobowiązujące]
Oczywiście, jak wspomniałem - i jak widać na grafikach - natknąć się można na wiele "słodkich" fotografii pań, które chcą poznać opinię o swojej urodzie. Czy na pewno chcą ją poznać mam pewne wątpliwości. Wiem jednak, że są tu jak plaga, podobnie jak niegdyś na Chatroulette ludzie, którzy wyrażali swoje ekshibicjonistyczne upodobania - co zresztą było świetnie ukazane w jednym z odcinków South Park.
Komu przyda się Thumb? Na pewno tym, którzy chcą chwili rozrywki w czytaniu często żartobliwych pytań i nie mniej luźnych odpowiedzi. Prawdopodobnie przyda się też do rzeczywistego otrzymania opinii na konkretny temat od losowej grupy internautów.