1. Rozrywka
  2. Audiobooki

Jak już wracać do klasyki, to najlepiej w takim wydaniu. Audioteka tchnęła w "Ogniem i mieczem" nowe życie

Lokowanie produktu

Należałem do tej węższej części uczniów, którzy naprawdę lubili czytać Henryka Sienkiewicza - choć zdecydowanie bardziej "Trylogię", niż, dajmy na to, "W pustyni i w puszczy". A jednak nigdy nie przypuszczałem, że kiedykolwiek będzie mi się chciało wrócić do magnum opus "Litwosa". No cóż, wróciłem - za sprawą Audioteki. I bawię się przednio.

19.05.2023
14:15
audioteka ogniem i mieczem superprodukcja słuchowisko henryk sienkiewicz

Bardzo sobie cenię superprodukcje Audioteki, choć zdecydowanie częściej sięgam po zupełnie nowe, napisane z myślą o formie słuchowiska tytuły. Jestem oczywiście zdania, że audioadaptacje znanych, klasycznych czy kultowych dzieł to świetna sprawa, bo w dobie ciągłego pośpiechu i pragnienia jak najlepszego zagospodarowania czasu, nieco rzadziej sięga się po literaturę dawną i znaną. Właśnie dlatego tak cenię sobie tego typu produkcje - umożliwiają nadrabianie czy powroty, nie wymuszając przy okazji rezygnacji z innych zajęć, które można wykonać w tym samym czasie. Różnego rodzaju adaptacje audio umożliwiły mi znacznie częstsze obcowanie z literaturą, na przykład w czasie wykonywania domowych obowiązków, treningów, wyjść z domu.

Ogniem i mieczem - Audioteka - trailer

"Ogniem i mieczem" - czego się nie spodziewałem - okazało się właśnie takim tytułem, do którego najpewniej sam nigdy bym nie wrócił, gdyby nie premiera nowej adaptacji. Obcowanie z pierwszą częścią pisanego "ku pokrzepieniu serc" cyklu w tej formie nie ma w sobie nic ze zmuszania się, bo dopieszczona superprodukcja Audioteki sprawia słuchaczowi czystą frajdę.

Ogniem i mieczem: Audioteka adaptuje klasykę

To kolejny etap Sienkiewiczowskiej nieśmiertelności. Zaczęło się w 1883, kiedy to tę opartą na "Szkicach historycznych" powieść wydawano w odcinkach w warszawskim "Słowie" i krakowskim "Czasie". W 1884 pojawiło się pierwsze wydanie książkowe (co ciekawe: posiadające inne niż opublikowane w dziennikach zakończenie). Później były m.in. niema ekranizacja, adaptacje teatralne, amerykańska wersja komiksowa, kolejne filmy (w tym Jerzego Hoffmana z 1999 roku) i serial. W 1969 powstała najwierniejsza adaptacja w formie 25-odcinkowego słuchowiska radiowego (w ramach pozycji "Powieść w wydaniu dźwiękowym"). Teraz, w 2023, Audioteka dała tej ponadczasowej historii coś od siebie - fenomenalnie zrealizowaną, zagraną i wzbogaconą o klimatyczną ścieżkę dźwiękową zespołu Percival Schuttenbach ("Wiedźmin 3: Dziki Gon") superprodukcję.

Percival Schuttenbach - Audioteka - Ogniem i mieczem

W "Ogniem i mieczem" w reżyserii Krzysztofa Kiczka słyszymy fantastyczne kreacje świetnie dobranych, znanych głosów (w sumie ponad 80 aktorów i aktorek): Antoni Pawlicki wystąpił jako Jan Skrzetuski, Michał Żurawski to Jurko Bohun, Michalina Łabacz - Helena Kurcewiczówna, Andrzej Grabowski to, rzecz jasna, Onufry Zagłoba, a Radosław Krzyżowski pełni funkcję narratora. Wspomniany polski zespół folkmetalowy z Lubina zadbał o słowiańskie brzmienia, ale to nie wszystko: tu całe tło tętni życiem. W gospodach słychać gwar, podróżom bohaterów towarzyszą szum rzek czy śpiew ptaków, a potyczkom - szczęk oręża.

"Ogniem i mieczem" Audioteki to zdecydowanie najżywsza, najbardziej energiczna z adaptacji. Szymon Wróblewski nie wykastrował oryginału, a jedynie podkręcił tempo. Nieznacznie skrócił tekst (zręcznie i z głową) - przede wszystkim o dłużące się i wybijające z rytmu słuchowiska opisy przyrody. Ingerencji w istotne dla fabuły elementy nie trzeba się obawiać. Przeciwnie: to wzorowa robota. I ponad dwadzieścia godzin fantastycznego doświadczenia.

Produkcję można kupić w serwisie internetowym Audioteki. Jest też dostępna dla subskrybentów Audioteka Klub.

“Ogniem i mieczem” to pierwsza część słynnej trylogii, która towarzyszy kolejnym pokoleniom Polaków nieprzerwanie od 1884 roku. Superprodukcja przenosi prosto w XVII wiek, na Dzikie Pola i stepy Ukrainy, w sam środek powstania Kozaków pod wodzą Chmielnickiego. Ale przede wszystkim pozwala poznać historię miłosną Jana Skrzetuskiego, pięknej Heleny Kurcewiczówny i niebezpiecznego Jurko Bohuna.

Audioteka: Ogniem i mieczem - darmowy rozdział
Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze