REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. Dzieje się

Izabella Scorupco zagrała u boku Brosnana, ale to rola w serialu Netfliksa jest jedną z najlepszych w jej karierze

Izabella Scorupco polskim widzom najbardziej znana jest z roli w filmie "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, gdzie zagrała Helenę Kurcewiczównę. W swoim portfolio polsko-szwedzka aktorka ma wiele ról w w zagranicznych produkcjach, chociażby w "GoldenEye" u boku samego Pierce'a Brosnana. Ostatnią, bardzo dobrą kreacją jest ta, którą stworzyła w serialu Netfliksa "Królowe Djursholm". Polska aktorka bardzo przekonywująco gra kobietę, dla której status społeczny jest ważniejszy od wszystkiego.

17.02.2024
17:23
Izabella Scorupco Netflix
REKLAMA

Izabella Scorupco znana jest nie tylko bardzo dobrze polskiej publiczności, ale również szwedzkiej. Pod koniec lat 70. przeprowadziła się z mamą do Bredangu na przedmieściach Sztokholmu. W Szwecji spędziła trochę czasu, choć jak dowiadujemy się z jej biografii, obecnie mieszka w Los Angeles. To też zrozumiałe, w końcu tworzyła i dalej tworzy z Amerykańskimi filmowcami.

REKLAMA

Więcej o serialach Netfliksa czytaj w Spider's Web:

Izabella Scorupco w szwedzkim serialu Netfliksa "Królowe Djursholm"

W Polsce również udało się jej zrealizować kilka projektów, choć jeśli chodzi o filmy, największą i jedyną polską produkcją, w której zagrała to "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. W Polsce zrealizowała też nagą sesję zdjęciową do rodzimej edycji magazynu "CKM". Reklamowa też kosmetyki takich marek jak Oriflame oraz Irena Eris.

Obecnie polską aktorkę można oglądać w szwedzkim serialu Netfliksa, opartym na prawdziwych wydarzeniach- "Królowe Djursholm", w którym gra jedną z kluczowych ról. Warto poświęcić czas temu serialowi, tym bardziej, że polsko-szwedzka aktorka ma interesującą rolę, z której wychodzi obronną ręką. Scorupco gra matkę jednej z głównych bohaterek, dokonujących razem z przyjaciółkami włamań do mieszkań zamożnych znajomych, sąsiadów oraz znajomych jej rodziców. Wszystko po to, by spłacić pewien dług. Bohaterka polskiej aktorki - Margareta, to kobieta, która nie karci swojej córki Lolo i zrobi wszystko, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. Dla Margarety najważniejszy jest wysoki status, który piastuje. Kobieta obsesyjnie dba o to, by żadna zła informacja nie wydostała się poza otoczenie najbliższych, również w prywatnym życiu.

Choć wie, że mąż ją zdradza, nie dopuszcza myśli o rozwodzie, bo co ludzie i przyjaciółki powiedzą. Wydostanie się jakiejkolwiek informacji, która zagraża nieskazitelnemu wizerunkowi Margarety jest wręcz niedopuszczalne. Margareta obsesyjnie dba o figurę, łykając tabletki odchudzające, zawsze wie, co powiedzieć, ale co najistotniejsze, ma ważną funkcję w kluczowej sprawie, czyli włamaniach, dopuszczających się przez jej córkę oraz jej przyjaciółki. Choć sam serial momentami zawodzi, rola Scorupco wypada bardzo interesująco. Tacy ludzie, jak jej bohaterka są wśród nas, dla których status i zamiatanie pod dywan ważnych spraw jest ważniejsze, niż prawda.

Wciągająca przygoda z Hollywood

Sama zainteresowana nie stroni od szwedzkich filmów, ale ma też potężną przygodę z Hollywood. Przypomnijmy, że już jako nastolatka została zauważona przez szwedzkiego reżysera. Izabella miała jedynie 17 lat, gdy odkrył ją szwedzki reżyser Staffan Hildebrand, który zaangażował ją do melodramatu "Nikt tak nie kocha jak my". Było to w 1988 r. Kto by pomyślał, że kilka lat później zdobędzie międzynarodową rozpoznawalność w filmie "GoldenEye". Zanim jednak zagrała w hicie o Bondzie, zaprezentowała się w filmie "Łzy Piotra" w reżyserii Ericha Hörtnagla. Był to dramat kostiumowy osadzony w średniowiecznych realiach i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony widzów i krytyków. Dzięki temu filmowi Izabella została zauważona przez ekipę realizującą przesłuchania do filmu "GoldenEye". Jako że bohaterka filmu jest Rosjanką, twórcy produkcji szukali rosyjskiej aktorki. Trafili na Polkę, od lat mieszkającą w Szwecji, która bardzo dobrze zagrała Rosjankę. Kreacja programistki Natalii dała Izabelli Scorupco międzynarodową rozpoznawalność. W filmie wystąpiła u boku wielkich aktorów, czyli Pierce'a Brosnana oraz Seana Beana.

Kilka lat później w jej portfolio pojawił się polski akcent, mianowicie filmowa adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza, "Ogniem i mieczem". W filmie z 1999 r. zagrała Helenę Kurcewiczównę. Na ekranie partnerowali jej m.in. Michał Żebrowski oraz Aleksandr Domogarow. 1999 r. był dla niej pracowity, bo oprócz "Ogniem i mieczem" pojawiła się też na planie thrillera produkcji szwedzkiej "Dykaren". W późniejszych latach Scorupco balansowała w graniu szwedzkich, jak i amerykańskich produkcji. Wystąpiła w takich filmach, jak m.in. "Władcy ognia", "Ezgorcysta: Początek" oraz "Klub dzikich kotek".

REKLAMA
GoldenEye

Polsko szwedzka-aktorka nie chciała ograniczać się tylko do jednej profesji i być aktorką. Na swoim koncie ma też epizod modelingowy, gdzie pracowała dla agencji Eileen Ford Modeling. Zdjęcia Izabelli pojawiały się nie byle gdzie, bo w samym magazynie "Vogue", "Elle" czy "Glamour". Scorupco postanowiła sprawdzić się też w muzyce. Jeszcze pod koniec lat 90. nagrała nową wersję hitu ABBY "Substitute". Singiel świetnie się przyjął, rozchodząc się w nakładzie miliona sprzedanych egzemplarzy, przynosząc Izabelli złotego singla. Scorupco podjęła się też współpracy ze szwedzkim piosenkarzem - Peterem Jobackiem. Gościnnie zaśpiewała w piosence "Jag har dig nu". Wystąpiła też w klipie do tego utworu. Scorupco sprawdziła się też byciu prowadzącą jednej ze szwedzkiej edycji programu " Sweden Next Top Model".

Równie głośno swego czasu było o życiu prywatnym aktorki. W grudniu 1999 r. poślubiła polskiego hokeistę, Mariusza Czerkawskiego. Doczekali się córki Julii, lecz ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu i rozpadło się kilka lat później. Z końcem grudnia 2003 r. wyszła za mąż za amerykańskiego PR-owca Jeffreya Reymonda, z którym doczekała się syna, Jacoba Martina. Również i to małżeństwo nie przetrwało. Para rozstała się w 2015 r. Jesienią 2019 r. wyszła za mąż trzeci raz. Aktorka poślubiła szwedzkiego przedsiębiorcę, Karla Rosengrena. Para mieszka obecnie w Los Angeles.

Serial "Królowe Djursholm" z udziałem polskiej aktorki można oglądać na Netfliksie. Poza Izabellą Scorupco w szwedzkiej produkcji można oglądać m.in. Alvę Bratt, Tindrę Monsen oraz Sandrę Strandberg Zubovic.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA