29 lat "Mody na sukces", czyli "Śmiałych i pięknych" w Polsce. Takich dram nie było w żadnym serialu
Gdyby można było krótko opisać serial "Moda na sukces", byłby to serial "mam, cioć i babć". Choć oczywiście nie tylko panie oglądały ten serialowy hit, to stanowiły większą część widowni. 5 września mija już 29 lat, odkąd pierwszy odcinek "Mody na sukces", czyli w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego "Śmiałych i pięknych", zagościł na antenie TVP 1. Czym najbardziej urzekł Polaków?
To z pewnością najpopularniejsza opera mydlana na świecie. "Moda na sukces oglądana jest przez około 26,2 mln widzów w 140 krajach. Ten amerykański serial, emitowany na antenie CBS od 23 marca 1987 roku, zna niemal każdy z nas.
Czytaj też: "Moda na sukces" się kończy. I co z tego?
Moda na sukces: mija 29 lat, odkąd w Polsce pojawił się pierwszy odcinek
W Polsce serial miał swoją premierę 5 września 1994 roku na antenie TVP1. "Moda na sukces", oryginalnie The Bold and the Beautiful, w skrócie B&B (dosł. Śmiali i piękni), to najdłużej emitowany serial w historii polskiej telewizji. Potocznie mówiło się o nim, ze jest serialem mam, cioć oraz babć, bo to właśnie kobiety, choć oczywiście nie tylko, były większością widowni tego serialowego hitu. "Moda na sukces" potrafiła wciągać kolejne pokolenia. W Stanach serial dalej jest tworzony, choć wiadomo, że razem ze zmianami na świecie, zmieniła się również i "Moda na sukces".
Polscy trzydziestokilkulatkowie najbardziej pamiętają serial z lat 90. gdzie jako kilkuletnie dzieci również zerkali w ekran niekończących się dram, dziwnych romansów i zawiłości w rodzinie Forresterów. Teraz, gdy po latach czyta się streszczenia fabuły "Mody na sukces", wywołują one nostalgiczny śmiech, lecz w latach 90., mimo ogromnego kiczu, drewnianych dialogów i totalnych absurdów, tytuł bił rekordy popularności.
Przypomnijmy sobie, z czym to się jadło. "Moda na sukces" opowiada o zamożnej rodzinie Forresterów, których życiowym powołaniem jest projektowanie mody. Doczekali się oni czwórki wspaniałych dzieci. Jednak co to by był za serial, gdyby nie było w nim tajemnic, skandali, dziwnych romansów, niemal kazirodczych związków i śmierci. Takie właśnie są opery mydlane, które rządzą się swoimi prawami, również jeśli chodzi o akcję. Ta w "Modzie na sukces" płynęła bardzo, ale to bardzo wolno. I tak jeden wątek toczył się przez kilka kolejnych odcinków.
Mimo wszystko widzowie zasiadali przed ekranami z wypiekami na twarzy, aby zobaczyć, co tam znów odwalą Brooke, Stephanie czy Ridge w kolejnych odcinkach. Gdy nie było internetu, a telewizja była głównym oknem na świat, "Modę" oglądał niemal każdy. Poza przepychem za oceanem, luksusowymi wnętrzami i drogimi stylówkami, największą rolę w serialu odgrywały relacje między bohaterami i oczywiście tematy damsko-męskie. Przez tak wiele lat emitowania serialu, tam romansował już niemal każdy z każdym.
Piękna Brooke, w tej roli Katherine Kelly Lang, która gra w serialu niemal nieprzerwalnie od 1987 roku, miała romanse z m.in. reprezentantami trzech kolejnych pokoleń rodziny Forresterów, a także ze swoimi zięciami oraz ukochanymi córek. Porzucała swoich ukochanych w dniu ślubu i ukrywała kłopotliwe ciąże. Dzięki niekończącym się odcinkom, rodzinnym tragediom, romansom oraz aktorstwu, któremu daleko do dobrego, serial doczekał się ogromnej ilości drwin, krytyki, a w późniejszych czasach internetu, licznych memów.
"Moda na sukces" mimo całej śmieszkowatości poruszała ważne społeczne tematy
Co ważne, mimo całej śmieszkowatości "Mody na sukces", serial na przestrzeni lat poruszył wiele wątków dotyczących życia społecznego. W 1991 roku ukazano problem bezdomności w Los Angeles, kiedy Stephanie straciła pamięć i zamieszkała na ulicy. Kilka lat później ten temat powrócił, gdy Taylor znalazła bezdomnego pod swoim domkiem na plaży. Z kolei w 2012 roku pojawił się tam wątek homoseksualny, gdzie Karen Spencer po wielu latach ujawniła, iż jest lesbijką i wspólnie ze swoją żoną wychowują adoptowaną córkę, Caroline. Warto też dodać, że w 2015 roku uwzględniono również temat osób trans. W jednym z odcinków bohaterka "Mody na sukces" Maya Avant urodziła się jako mężczyzna, lecz dzięki operacjom oraz terapii hormonalnej, stała się kobietą.
Czy nam się to podoba, czy też nie, "Moda na sukces" to fenomen wśród oper mydlanych, który jakiś czas temu wpisano do Księgi Rekordów Guinessa z powodu długości emisji. Serial realizowany jest tak, że wciąga - i to bardzo, czego dowodem jest nieustanne kreowanie kolejnych odcinków. W Polsce "Moda na sukces" świętuje 5 września 29 lat od momentu pojawienia się pierwszego odcinka na antenie TVP.