REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Wydawca ostrzega czytelników przed "Przeminęło z wiatrem". Książka promuje niewłaściwe wartości

Po filmie przyszedł czas na książkę. Wydawca "Przeminęło z wiatrem" zdecydował się ostrzec czytelników przed problematycznym językiem i podejmowanymi w powieści tematami. Pisarka Pilippa Gregory została poproszona o napisanie nowego wstępu, w którym skupia się na wątkach dotyczących białej supremacji.

05.04.2023
17:31
przeminęło z wiatrem książka kontrowersje
REKLAMA

"Przeminęło z wiatrem" to klasyka. Tak literatury, jak i kina. Zarówno książkowy oryginał, jak i jego adaptacja mają już jednak swoje lata. Od ich premier minęło sporo czasu i dzisiaj uważane są za - delikatnie mówiąc - problematyczne. Nie tak dawno toczyła się dyskusja na temat sposobu reprezentacji czarnoskórych w nagrodzonej ośmioma Oscarami produkcji. Warner Bros. zastanawiało się, co z nią zrobić, jak dostosować ją do współczesnych standardów. Teraz w kwestii pierwowzoru podobne wyzwanie postawiło przed sobą wydawnictwo Pan Macmillan.

Sprawa jest dość skomplikowana. "Przeminęło z wiatrem" rozgrywa się w czasach wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych na południu kraju. Fabuła skupia się na losach córki plantatora w Georgii. Ten kontekst historyczny sprawia, że cenzura, zmiana problematycznych wyrażeń jak to miało miejsce w przypadku przygód Jamesa Bonda, mogłaby całkowicie zmienić wydźwięk powieści. Pan Macmillan postanowił więc pójść zupełnie inną drogą.

Czytaj także:

REKLAMA

Przeminęło z wiatrem - wydawca ostrzega czytelników

Pan Macmillan po raz pierwszy wydało "Przeminęło z wiatrem" w 1936 roku. Jak podaje WorldOfReel teraz doda specjalne ostrzeżenie na początku książki. Czytamy w nim:

Powieść zawiera opisy nieakceptowalnych praktyk, rasistowskie i stereotypowe ujęcie postaci oraz problematyczne tematy [...] Tekst tej książki jest wierny oryginałowi i odzwierciedla język oraz czasy, w których została napisana. Chcieliśmy zaalarmować czytelników, że mogą się w niej znajdować krzywdzące frazy i terminy, które były akceptowalne w czasach pisania książki i które odzwierciedlają kontekst historyczny, w jakim akcja została osadzona. W dodatku pisarka Philippa Gregory została poproszona o napisanie nowego wstępu do najnowszego wydania, w którym skupi się na wątkach dotyczących białej supremacji.

REKLAMA
Przeminęło z wiaterm - książka

Warto nadmienić, że kiedy HBO Max usunęło ze swojej oferty adaptację książki, ludzie masowo kupowali fizyczne wydania filmu na Amazonie. Dużą popularnością cieszyła się też wtedy sama powieść. Nic bowiem nie napędza sprzedaży tak, jak kontrowersje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA