Te imprezy dają sporo radości, a młode zespoły mogą się wypromować. Czym są festiwale showcase'owe?
Na przestrzeni lat powstało w Polsce wiele festiwali muzycznych, na których fani mogą zobaczyć koncerty artystów, tworzących w najróżniejszych gatunkach. Coraz lepiej i śmielej wybrzmiewają również festiwale showcase, które są świetnym połączeniem branżowego wydarzenia z panelami i warsztatami dla młodych artystów oraz koncertów lokalnych zespołów dla publiczności. Czym charakteryzuje się festiwal showcase i co daje młodym, jeszcze nieznanym muzykom opowiedział nam Krzysztof Paciorek, jeden z organizatorów festiwalu Sea You Tricity Music Showcase, który niedawno miał miejsce w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.
Niebawem płodny okres dla wszystkich fanów muzyki, bo już za kilka miesięcy w pełni rozkwitną festiwale muzyczne. Te wyglądają podobnie. Organizowane są zazwyczaj latem, z wielkimi headlinerami, czyli znanymi nazwiskami z muzycznej branży, które są głównymi gwiazdami wydarzeniami.
Do tego piękna pogoda i okoliczności przyrody, strefa gastro, relaksu, a do tego wszystkiego wydarzenia towarzyszące, takie jak dyskusje literackie, przedstawienia teatralne czy pokazy filmowe.
Festiwale showcase, czyli połączenie branżowego wydarzenia z festiwalem dla publiczności.
Od jakiegoś czasu prężnie rozwijają się festiwale showcase, które są zupełnie inne od klasycznych festiwali muzycznych. Tego typu wydarzenia pojawiły się kilka lat temu w naszym kraju. Pierwsze showcase'y zagościły w 2014 roku, a do najpopularniejszych swego czasu należały m.in. Spring Break w Poznaniu, Europejskie Targi Muzyczne "Co jest grane" w Warszawie czy "Warsaw Music Week". W tej chwili festiwale typu showcase, czyli połączenie wydarzenia branżowego dla artystów z festiwalem dla publiczności ma niemal każde większe miasto w Polsce. WrOFFław Showcase we Wrocławiu, Next Fest w Poznaniu oraz Sea you Music Showcase w Gdańsku to tylko niektóre z muzycznych wydarzeń, z roku na rok coraz liczniej zasilających muzyczną mapę Polski.
Niedawno miało miejsce wspomniane już wydarzenie Sea you Music Showcase, które już po raz drugi odbyło się w przestronnych wnętrzach gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Czym właściwie jest showcase i co daje artystom? Szerzej opowiedział Krzysztof Paciorek, jeden z organizatorów gdańskiej imprezy.
Showcase różni to od festiwalu, takiego który znamy z letnich sezonów, że jest na nim możliwość zaprezentowania się mniej znanych artystów przed branżą muzyczną, która przyjeżdża na to wydarzenie. To impreza połączona z konferencją oraz ze spotkaniami, na których obecni są m.in. menadżerowie oraz agenci bookingowi, spotykający się w jednym miejscu, żeby właśnie popatrzeć na tzw. "okno wystawowe". W przypadku Sea You jest to wyłącznie trójmiejskie okno wystawowe, gdyż tak sobie założyliśmy, że stworzymy ten festiwal, aby pomóc trójmiejskim artystom, by ich zaprezentować szerokiej branży muzycznej. Impreza Sea You odnosi się oczywiście do naszego morza i trójmiejskiej sceny alternatywnej. Zawsze było tutaj wielu ciekawych artystów, ale mieli gdzieś problem z wypłynięciem na szersze wody i często w Trójmieście byli takimi lokalnymi fenomenami, ale poza nim kariery nie zrobili. Wynikało to z różnych względów, m.in. przez to, że nie miał kto nimi się zaopiekować i pchnąć ich twórczości dalej -
opowiada Krzysztof Paciorek, tour manager i jeden z organizatorów trójmiejskiego showcase'u.
Paciorek zwraca uwagę na to, że doświadczeni menadżerowie, poświęcający się największym artystom, często po prostu nie mają czasu na to, aby obserwować tych "mniejszych", mniej znanych twórców. Dlatego festiwal showcase jest idealną okazją ku temu, aby niezależne grupy, czy solowych artystów przedstawić wielkim graczom.
Młodym muzykom udział w showcase'owych festiwalach daje możliwość zaprezentowania się nie tylko przed muzyczną branżą, ale i również wymagającą publicznością. Bo wśród publiki showcase'owych imprez można spotkać ludzi, którzy szukają nowych, niebanalnych dźwięków i nie zadowolą się byle czym.
Patrząc jednak na reakcje ludzi na występy młodych artystów na gdańskim Sea You można się spodziewać, że kariery takich grup i muzyków jak m.in. raper Mac Sch, Nene Heroine czy Klawo, lada moment wystrzelą do góry.
Jak zauważa Krzysztof Paciorek, festiwale showcase'owe mogą więc mocno popchnąć do przodu twórczość i kariery artystów, którzy mają po kilkudziesięciu czy kilkuset followersów w mediach społecznościowych.
Jeżeli chociaż dla jednego, dwóch czy trzech zespołów taki showcase okaże się kopniakiem i otwarciem pewnych drzwi, to dla nas, organizatorów to duży sukces. Oczywiste jest dla nas jednak to, że showcase nie da nigdy przepisu zespołowi na karierę. Setki grup grały na showcase'ach i nie do końca wychodziły im kariery - podkreśla.
Showcase: Festiwal, który integruje branżę muzyczną
Nie sama muzyka jest na tego typu festiwalach istotna. Bardzo ważne są też panele dyskusyjne, które potrafią otworzyć oczy słuchaczom, zespołom oraz osobom, które nie działają jeszcze w artystycznej branży, lecz planują. Z paneli dyskusyjnych dowiedzą się, jakie kroki mogą podjąć na samym początku i na co zwrócić uwagę - zauważa organizator Sea You.
To, co trzeba podkreślić w przypadku trójmiejskiej imprezy, Sea You nie jest festiwalem na zgłoszenia. Doborem artystów zajmują się tylko i wyłącznie organizatorzy, którzy wyłaniają zespoły pasujące stylistycznie do wydarzenia. Choć jak zaznacza Krzysztof Paciorek, dobór muzyków czy grup jest czysto subiektywnym spojrzeniem organizatorów.
Przestrzeń gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie odbywa się impreza, podzielona została w przypadku Sea You na dwie sceny, gdzie na dużej, głównej scenie prezentują się artyści, którzy są już znani nie tylko trójmiejskiej publiczności, ale i również tej ogólnopolskiej. W tym roku na dużej scenie zagrali m.in. raper Szczyl, grupa Me and That Man z Adamem Nergalem Darskim oraz Johnem Porterem czy raper L. U. C. Z kolei na małej, "podziemnej", mieli okazję zaprezentować się młodzi, nieznani jeszcze artyści, tacy jak m.in. Klawo, Byty czy Scruda.
Choć wydawać się może, że takie lokalne showcase'y nie mają przyszłości i na dłuższą metę nie sprawdzą się, bo mogą wyczerpać się muzyczne zasoby, Krzysztof Paciorek uważa, że tak się nie stanie.
Uważam, że imprezy showcase'owe mają sens i nie wyczerpiemy się z zespołów. Oczywiście mogą zdarzyć się takie mniej przyciągające edycje, ale to, co ważne: jest miejsce dla weteranów naszej sceny, to są ludzie, którzy są aktywni i cały czas grają, dużo dobrego zrobili dla trójmiejskiej sceny. Jest też miejsce dla "świeżaków", młodych, jeszcze nieznanych muzyków. Showcase'y są dobrą okazją nie tylko do koncertowania i odkrywania nowych dźwięków, ale też do integracji środowiska muzycznego. Przestrzeń Teatru Szekspirowskiego jest świetna do tego, aby zacieśniać więzy między muzykami i to nam się bardzo dobrze udało - podsumowuje Krzysztof Paciorek.
Trzecia edycja gdańskiego Sea You odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia 2024 roku.