REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. YouTube /
  4. Dzieje się

Jeśli zobaczysz swojego sobowtóra - uciekaj. Amatorzy na TikToku kręcą świetne mini-horrory

Wygląda na to, że na ciemną stronę TikToka powrócił viral sprzed dwóch lat. Wzbudzające niepokój nagrania w analogowym klimacie, na których autor lub autorka spotyka swojego przerażająco uśmiechniętego sobowtóra, podczas gdy w tle niskim głosem mężczyzna powtarza: If you see another person that looks identical to you, run away and hide, wprowadzają widza w bardzo nieprzyjemny stan. Filmiki opatrzone są hashtagiem Mandela Catalogue. O co chodzi w TikTokowym trendzie?

15.02.2023
11:30
the mandela catalogue trend na tiktoku
REKLAMA

To nie pierwszy raz, kiedy produkcje kreowane na analogowe przerażają równie mocno, co współczesne horrory. Jeszcze nie tak dawno, bo na początku roku, na TikToku przewijał się viral, nawiązujący do amatorsko nakręconego horroru "Skinamarink", w którym dwójka dzieci budzi się w środku nocy, orientując się, że są w domu same, a wszystkie drzwi i okna zniknęły.

REKLAMA

Operowanie ciszą, powtarzającym się tekstem, a nawet chaotycznym zlepkiem, często dziwnie zmontowanych, ujęć, to łatwy przepis na to, jak wzbudzić niepokój i przerazić widza.

Warunki te spełnia serial "The Mandela Catalogue" – inspiracja TikTokerów, którzy szybko zaczęli tworzyć viralowe nagrania, a sam trend został odkopany.

Zwiastun serialu "The Mandela Catalogue"

O co chodzi z "The Mandela Catalogue"?

If you see another person that looks identical to you, run away and hide, czyli Jeśli widzisz osobę, która wygląda identycznie, jak ty, uciekaj i schowaj się, to tekst, który powtarza się na krótkich, niepokojących nagraniach. Pochodzi on z analogowego, trzynastoodcinkowego serialu z 2021 roku "The Mandela Catalogue" autorstwa Alexa Kistera. Opublikowany na YouTube odcinek "The Mandela Catalogue Vol. 1" ma formę filmu instruktażowego, ostrzegającego mieszkańców hrabstwa Mandela przed grupą wrogich organizmów "Alternates", które wyglądają niemal identycznie, jak ich ofiary. W jednym z odcinków narrator zaleca, aby powstrzymać się od kontaktu z sobowtórem, gdy włamie się on do domu ofiary, gdyż w niemal każdym przypadku kończy się to samobójstwem, do którego zostaje zmuszona ofiara. Wtedy sobowtór przejmuje jej życie.

Odcinek serialu "The Mandela Catalogue Vol. 1"

"The Mandela Catalogue" viralem na TikToku

Już pod koniec 2021 roku serial stał się inspiracją dla twórców, którzy na TikToku stworzyli nowy trend, bazujący na cytacie z odcinka serialu "The Mandela Catalogue" - Jeśli widzisz osobę, która wygląda identycznie, jak ty, uciekaj i schowaj się. Nie wiadomo dokładnie, kto rozpoczął ten trend, jednak cztery miesiące po premierze w czerwcu 2021 roku zaczęły pojawiać się krótkie, rysunkowe nagrania, na których osoba spotyka kogoś, kto wygląda identycznie jak ona, po czym zamienia się w potwora. Od tego momentu narodził się hashtag, który zaczął zdobywać po kilka milionów wyświetleń.

Trend został odkopany w tym roku za sprawą TikTokerki @guabowly, która do tej pory nagrała cztery filmiki, dotyczące hashtagu "The Mandela Catalogue". Konwencja nagrań polega na tym, że autorka, przebywając w swoim domu, widzi nagle swojego sobowtóra, który szczerzy zęby w przerażającym uśmiechu. Jeden z jej filmików w ciągu czterech dni od dodania został wyświetlone niemal 33 miliony razy. Pozostałe dwa z największą ilością wyświetleń przekroczyły 7 milionów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA