REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. VOD

Chcecie więcej filmów w stylu "Na Zachodzie bez zmian"? Wybieramy top 10 filmów wojennych

Film "Na Zachodzie bez zmian" w reżyserii Edwarda Bergera na tegorocznej gali zdobył aż cztery Oscary. W poszukiwaniu mocnych emocji i wzruszeń w innych produkcjach tego typu, wybraliśmy 10 najlepszych filmów o tematyce wojennej.

02.04.2023
20:11
Filmy wojenne
REKLAMA

Wojenne produkcje to niemal zawsze filmy, których zdecydowanie nie ogląda się z łatwością. Mimo to warto znać tego typu twórczość, choćby ze względu na staranność, z jaką wykonana została scenografia, zapierające dech w piersiach zdjęcia, charakteryzacje aktorów i oryginalną muzykę.

Po tegorocznych oscarowych emocjach, związanych z czterokrotną wygraną filmu "Na Zachodzie bez zmian", który przedstawia historię młodego, niemieckiego żołnierza i jego przeżycia na froncie podczas I wojny światowej, wybraliśmy 10 najlepszych filmów o tematyce wojennej, które, podobnie jak "Na Zachodzie bez zmian", warto znać.

REKLAMA

Najlepsze filmy wojenne

10. "Misja Greyhound" (2020)

Scenarzystą, a zarazem głównym bohaterem filmu "Misja Greyhound" jest Tom Hanks, który wcielił się w Ernesta Krause, który po raz pierwszy jako kapitan zostaje wysłany na misję.

Mężczyzna musi dotransportować tysiące żołnierzy na linie frontu II wojny światowej, przemierzając nieokiełznane wody Atlantyku. Podczas pięciu dłużących się dni kapitan i jego konwój będą musieli stawić czoła otaczającym ich nazistowskim okrętom podwodnym.

Film "Misja Greyhound" dostępny na Apple TV+.

Zwiastun filmu "Misja Greyhound" (2020)

9. Pluton (1986)

"Pluton", zdobywca czterech Oscarów, powstał na podstawie wspomnień reżysera filmu Olivera Stone’a, który jako 21-latek trafił na wojnę Wietnamie, a jego doświadczenia posłużyły jako inspiracja do stworzenia filmu o młodym żołnierzu Chrisie Taylorze.

Mężczyzna przyjeżdża do Wietnamu i dostaje przydział do plutonu, którym dowodzą sierżant Elias i sierżant Barnes. Ich odmienne charaktery będą odzwierciedlać rozdarcie wojska, które bierze udział w wojnie, a Chris szybko odkryje, że najtrudniejsza walka, którą będzie musiał stoczyć, to walka z samym sobą. W rolach głównych Charlie Sheen, Willem Dafoe i Tom Berger.

Film "Pluton" dostępny na Apple TV+, Rakuten TV, Canal+ i CHILI.

Zwiastun filmu "Pluton" (1986)

8. Most na rzece Kwai (1957)

Nagrodzony siedmioma Oscarami film "Most na rzece Kwai" w reżyserii Davida Leana osadzony jest podczas II wojny światowej w Birmie, gdzie alianccy komandosi wyruszają z misją, aby wysadzić most, przez który przechodzi główny szlak transportowy dla wojsk japońskich.

Most ten zbudowali brytyjscy jeńcy pod przewodnictwem pułkownika Nicholsona, który w ten sposób postanowił pokazać Japończykom wyższość Imperium brytyjskiego. W rolach głównych William Holden, Alec Gunness i Jack Hawkins.

Film "Most na rzece Kwai" dostępny na Apple TV+.

Zwiastun filmu "Most na rzece Kwai" (1957)

7. Furia (2014)

Akcja filmu "Furia" rozgrywa się pod koniec II wojny światowej w kwietniu 1945 roku, gdy wojska alianckie rozgromiły niemiecką armię w Ardenach i pod przywództwem sierżanta Wardaddy’ego, dowódcy czołgu nazywanego Furią, maszerują na Berlin. Jego załoga będzie musiała stawić czoła dużo potężniejszemu i liczniejszemu wrogowi, gdy już znajdą się w samym sercu nazistowskich Niemiec.

W rolach głównych Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman i Jim Parrack.

Film "Furia" dostępny na Viaplay, Cineman, Rakuten TV.

Zwiastun filmu "Furia" (2014)

6. 1917 (2019)

Oscarowy film w reżyserii Sama Mendesa to historia dwóch brytyjskich szeregowców Schofielda i Blake’a, którzy u schyłku I wojny światowej mają wypełnić niebezpieczną misję, która wymaga od nich przedarcia się za linię wroga. Od tego, czy powierzone im zadanie się powiedzie, zależy życie ich towarzyszy, wśród których znajduje się brat Blake’a.

W rolach głównych George Mackay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong i Andrew Scott.

Film "1917" dostępny na Prime Video, Cineman, Rakuten TV, TVP VOD.

Zwiastun filmu "1917" (2019)

5. Full Metal Jacket (1987)

"Full Metal Jacket" w reżyserii Stanleya Kubricka opowiada o młodych szeregowych, którzy trafiają do obozu szkoleniowego. Grupą Jokera, Cowboya, Snowballa i Gomer Pyle’a dowodzi sadystyczny sierżant Hartman, który ma przygotować mężczyzn do wietnamskiej wojny, gdzie będą musieli wziąć udział w krwawym starciu na linii frontu.

W rolach głównych Matthew Modine, Adam Baldwin, Vincet D’Onofrio, R. Lee Ermey i Dorian Harewood.

Film "Full Metal Jacket" dostępny na Apple TV+, Rakuten TV, Canal+ i CHILI.

Zwiastun filmu "Full Metal Jacket" (1987)

4. Bękarty wojny (2009)

Akcja filmu "Bekarty wojny" w reżyserii Quentina Tarantino rozpoczyna się w okupowanej przez Niemców Francji. Żydówka Shosanna Dreyfus ucieka ze wsi do Paryża i przyjmuje nową tożsamość, jako właścicielka niewielkiego kina, po tym, jak nazistowski pułkownik Hans Landy rozkazał rozstrzelać całą jej rodzinę. Tymczasem porucznik Aldo Raine organizuje grupę świetnie wyszkolonych żydowskich żołnierzy, nazwanej "Bękartami", planując zamach na kluczowych przywódców III Rzeszy.

W rolach głównych Brad Pitt, Melanie Laurent, Christoph Waltz, Michael Fassbender i Diane Kruger.

Film "Bękarty wojny" dostępny na Viaplay, Apple TV+, Netflix, SkyShowtime, Rakuten TV.

Zwiastun filmu "Bękarty wojny" (2009)

3. Dunkierka (2017)

Nagrodzony trzema Oscarami film w reżyserii Christophera Nolana osadzony jest w 1940 roku, gdy na plażach Dunkierki na północy Francji, brytyjskie i francuskie wojska zostają zablokowane przez Niemców. Z portu żołnierzy próbują ewakuować komandor Bolton i pułkownik Winnant, jednak walka o wszystko toczy się na lądzie, morzu i w powietrzu.

W rolach głównych Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles i Cillian Murphy.

Film "Dunkierka" dostępny na HBO Max, Apple TV+, Rakuten TV, Player, Canal+ i CHILI.

Zwiastun filmu "Dunkierka" (2017)

2. Szeregowiec Ryan (1998)

Pięciokrotnie nagrodzony Oscarem film z Tomem Hanksem w roli głównej rozgrywa się podczas inwazji wojsk alianckich na Normandię w 1944 roku. Kapitan Miler otrzymuje rozkaz, by wraz ze swoim oddziałem przejść za linię wroga, by odszukać spadochroniarza, który zaginął na wrogim terytorium.

Podczas trwania misji, zarówno kapitan, jak i jego ludzie, zadają sobie pytanie, czy powierzone im zadanie ma sens i czy warto ryzykować życie ośmiu ludzi, by odnaleźć jednego zaginionego szeregowca Ryana. Obok Toma Hanksa w rolach głównych Matt Damon i Tom Sizemore.

Film "Szeregowiec Ryan" dostępny na HBO Max, Apple TV+, Rakuten TV, Netflix, SkyShowtime i CHILI.

Zwiastun filmu "Szeregowiec Ryan" (1998)

1. Przełęcz ocalonych (2016)

Oscarowy film w reżyserii Mela Gibsona to historia Desmonda T. Dossa, sanitariusza, który odmówił noszenia broni ze względu na swoje przekonania. Tymczasem armia amerykańska toczy bitwę o każdy skrawek lądu na Pacyfiku, gdy wojna ma się już ku końcowi. Desmond traktowany jest jako tchórz, jednak z biegiem czasu okaże się, że wszyscy się mylili, gdyż po bitwie o Okinawę, sanitariusz staje się wielkim bohaterem amerykańskiej armii, ryzykując swoje życie, aby ratować wszystkich, nawet tych, którzy stoją po przeciwnej stronie barykady. W Desmonda T. Dossa wcielił się Andrew Garfield.

REKLAMA

Film "Przełęcz ocalonych" dostępny na Cineman, Rakuten TV i KATOFLIX.

Zwiastun filmu "Przełęcz ocalonych" (2016)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA