REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka /
  3. Dzieje się

Kto wygra Eurowizję? Ci wykonawcy są faworytami imprezy

67. finał konkursu Eurowizji zaplanowany jest na sobotni wieczór. Wśród finalistów zaprezentuje się oczywiście polska reprezentantka - Blanka, która wykona piosenkę "Solo". Tegoroczna Eurowizja ma kilku swoich faworytów i to właśnie te kraje typowane są przez bukmacherów, dziennikarzy oraz zagorzałych fanów konkursu na zwycięzców. Oto one.

12.05.2023
20:11
Eurowizja, faworyci
REKLAMA

Za nami już dwa eurowizyjne półfinały. W czwartek poznaliśmy resztę krajów, które już w najbliższą sobotę zaprezentują się podczas 67. finału Konkursu Eurowizji. Na scenie w LIverpoolu wystąpią artyści z 37 krajów, w tym oczywiście Blanka z piosenką "Solo". Choć oczywiście wielu fanów trzyma kciuki za rodzimą reprezentantkę, Blanka nie jest wymieniana jako tegoroczna faworytka. Spośród finałowych krajów, o kilku państwach mówi się, że mają największe szanse na wygraną. O kim mowa?

REKLAMA

Oto najwięksi faworyci 67. konkursu Eurowizji.

Po pierwszym, wtorkowym półfinale, występy dwóch krajów (Szwecji oraz Finlandii) wywołały niemałą euforię. Reprezentantka Szwecji, Loreen wygrała już Eurowizję w 2012 roku, a jej piosenka "Euphoria" stała się globalnym hitem. Teraz powróciła na Eurowizję z piosenką "Tattoo", zbierając świetne recenzje. Szwedka stała się również faworytką Maryli Rodowicz, która we wpisie na Facebooku nie ukrywała, że zarówno sama piosenka, jak i show bardzo ją zachwyciło.

Reprezentantka Szwecji

Po wtorkowym półfinale świetnie poradziła sobie również Finlandia oraz jej reprezentant- Käärijä, który w rankingach typowany był na mocnego faworyta tegorocznego konkursu. Gwiazdor rozgrzał publiczność do czerwoności energetycznym utworem "Cha Cha Cha". Sam zainteresowany swoją karierę rozpoczął w 2014 roku, jednak dopiero kilka lat później, jego twórczość nabrała rozpędu. Käärijä łączy style i miksuje gatunki, tworząc muzykę z pograniczna hip-hopu, muzyki rockowej oraz elektronicznej. 

Reprezentant Finlandii

Na faworytkę 67. finału Eurowizji typowana jest również reprezentantka Francji, państwo tzw. Wielkiej Piątki, gdzie automatycznie przeszła do finału. La Zarra zaprezentowała się w drugim, czwartkowym półfinale Eurowizji. Naprawę nazywa się Fatima-Zahra Hafdi i jest kanadyjską piosenkarką o marokańskim pochodzeniu, mieszkającą we Francji. Głośno było o niej już kilka lat temu, gdy wydała swój debiutancki singiel "Printemps blanc" razem z francuskim raperem Niro. Wielkim hitem okazał się jej utwór "Tu t'en iras" z 2021 roku, który szybko pokrył się platyną. Sama wokalistka otrzymała nominację do prestiżowych NRJ Music Awards.

Reprezentantka Francji

Na tegorocznego faworyta wyrosła również Ukraina i jej reprezentanci, czyli duet Tvorchi, który tworzą (Andrij Huculiak i urodzony w Nigerii Jeffery Kenny). W tym roku artyści postanowili pójść w zupełnie innym muzycznym kierunku, niż reprezentanci Ukrainy w ubiegłych latach. Wcześniej muzycznie rządził folk w połączeniu z elektroniką, natomiast teraz ukraińscy artyści postawili na r'n'b i miks elektroniki. Piosenka Tvorchi "Heart Of Steel" opowiada o odwadze w dążeniu do celu, nawiązując oczywiście do wojny w Ukrainie.

REKLAMA

67. konkurs Eurowizji. Kiedy wielki finał?

Przypomnijmy, że 67. finał Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się już w sobotę, 13 maja w Liverpoolu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21:00. Tego wieczoru poznamy oczywiście zwycięzcę i dowiemy się, jak poradziła sobie polska reprezentantka - Blanka.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA