REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka
  3. Dzieje się

Kto wygra Eurowizję? Ci wykonawcy są faworytami imprezy

67. finał konkursu Eurowizji zaplanowany jest na sobotni wieczór. Wśród finalistów zaprezentuje się oczywiście polska reprezentantka - Blanka, która wykona piosenkę "Solo". Tegoroczna Eurowizja ma kilku swoich faworytów i to właśnie te kraje typowane są przez bukmacherów, dziennikarzy oraz zagorzałych fanów konkursu na zwycięzców. Oto one.

12.05.2023
20:11
Eurowizja, faworyci
REKLAMA

Za nami już dwa eurowizyjne półfinały. W czwartek poznaliśmy resztę krajów, które już w najbliższą sobotę zaprezentują się podczas 67. finału Konkursu Eurowizji. Na scenie w LIverpoolu wystąpią artyści z 37 krajów, w tym oczywiście Blanka z piosenką "Solo". Choć oczywiście wielu fanów trzyma kciuki za rodzimą reprezentantkę, Blanka nie jest wymieniana jako tegoroczna faworytka. Spośród finałowych krajów, o kilku państwach mówi się, że mają największe szanse na wygraną. O kim mowa?

REKLAMA

Oto najwięksi faworyci 67. konkursu Eurowizji.

Po pierwszym, wtorkowym półfinale, występy dwóch krajów (Szwecji oraz Finlandii) wywołały niemałą euforię. Reprezentantka Szwecji, Loreen wygrała już Eurowizję w 2012 roku, a jej piosenka "Euphoria" stała się globalnym hitem. Teraz powróciła na Eurowizję z piosenką "Tattoo", zbierając świetne recenzje. Szwedka stała się również faworytką Maryli Rodowicz, która we wpisie na Facebooku nie ukrywała, że zarówno sama piosenka, jak i show bardzo ją zachwyciło.

Reprezentantka Szwecji

Po wtorkowym półfinale świetnie poradziła sobie również Finlandia oraz jej reprezentant- Käärijä, który w rankingach typowany był na mocnego faworyta tegorocznego konkursu. Gwiazdor rozgrzał publiczność do czerwoności energetycznym utworem "Cha Cha Cha". Sam zainteresowany swoją karierę rozpoczął w 2014 roku, jednak dopiero kilka lat później, jego twórczość nabrała rozpędu. Käärijä łączy style i miksuje gatunki, tworząc muzykę z pograniczna hip-hopu, muzyki rockowej oraz elektronicznej. 

Reprezentant Finlandii

Na faworytkę 67. finału Eurowizji typowana jest również reprezentantka Francji, państwo tzw. Wielkiej Piątki, gdzie automatycznie przeszła do finału. La Zarra zaprezentowała się w drugim, czwartkowym półfinale Eurowizji. Naprawę nazywa się Fatima-Zahra Hafdi i jest kanadyjską piosenkarką o marokańskim pochodzeniu, mieszkającą we Francji. Głośno było o niej już kilka lat temu, gdy wydała swój debiutancki singiel "Printemps blanc" razem z francuskim raperem Niro. Wielkim hitem okazał się jej utwór "Tu t'en iras" z 2021 roku, który szybko pokrył się platyną. Sama wokalistka otrzymała nominację do prestiżowych NRJ Music Awards.

Reprezentantka Francji

Na tegorocznego faworyta wyrosła również Ukraina i jej reprezentanci, czyli duet Tvorchi, który tworzą (Andrij Huculiak i urodzony w Nigerii Jeffery Kenny). W tym roku artyści postanowili pójść w zupełnie innym muzycznym kierunku, niż reprezentanci Ukrainy w ubiegłych latach. Wcześniej muzycznie rządził folk w połączeniu z elektroniką, natomiast teraz ukraińscy artyści postawili na r'n'b i miks elektroniki. Piosenka Tvorchi "Heart Of Steel" opowiada o odwadze w dążeniu do celu, nawiązując oczywiście do wojny w Ukrainie.

REKLAMA

67. konkurs Eurowizji. Kiedy wielki finał?

Przypomnijmy, że 67. finał Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się już w sobotę, 13 maja w Liverpoolu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21:00. Tego wieczoru poznamy oczywiście zwycięzcę i dowiemy się, jak poradziła sobie polska reprezentantka - Blanka.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA