REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Jeśli TVP zostanie kiedyś odpolityczniona, to chciałabym, żeby na antenę wrócił ten program

Po wyborach parlamentarnych przyszedł czas na tworzenie nowego rządu. Kolejne tygodnie będą bardzo ważne, tym bardziej, że Andrzej Duda powierzył formowanie rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Choć większość ekspertów ocenia, że raczej mu się to nie uda, na konkrety trzeba poczekać. Tymczasem Koalicja Obywatelska już nie raz mówiła o działaniach, jakie podjęłaby w nowym rządzie. Politycy KO zapowiadali, że chcą odpolitycznić oraz uspołecznić media publiczne, likwidując Radę Mediów Narodowych. Przed tzw. "dobrą zmianą" TVP posiadała w swojej ofercie ciekawe programy o tematyce społeczno-kulturalnej. Jednym z nich była "Hala Odlotów", emitowana na antenie TVP Kultura. Gdyby tylko ten program miał szansę kiedyś wrócić, z przekazem jak w tamtych czasach...

07.11.2023
17:03
Hala Odlotów TVP Kultura
REKLAMA

O poniedziałkowej decyzji Andrzeja Dudy pisać nie będę, zostawiam to politycznym specom. Chcę z kolei napisać o programie Telewizji Polskiej, dokładnie TVP Kultura, który emitowany był w latach 2012-2016. Była to "Hala Odlotów" talk show poświęcony tematyce kulturalnej, społecznej oraz psychologicznej. Jego prowadzący - dziennikarze Katarzyna Janowska oraz Max Cegielski wychodzili od aktualnych wydarzeń, wzbudzających emocje i kontrowersje, będące pretekstem do dyskusji na szerszej płaszczyźnie. Program nagrywano w przestrzennym studio, do którego zapraszano artystów, aktorów, antropologów kultury, gdzie przy jednym stole dyskutowano na wiele tematów.

REKLAMA

Więcej o Telewizji Polskiej przeczytasz w Spider's Web:

"Hala Odlotów" to program TVP, w którym dyskutowano na wiele tematów, również tych niewygodnych

"Halę Odlotów" wzbogacano też o materiały audiowizualne, takie jak m.in. krótkie reportaże. Wśród licznych komentarzy, nie tylko tych pozytywnych, padały zarzuty, że program bardziej pasowałby jako audycja do radia, lub że dobór gości jest stronniczy, czyli "lewacki". Czy tak było? Moim zdaniem nie do końca, bo w jednym z odcinków pt. "Czy więzienie powinno być przede wszystkim karą, czy miejscem wewnętrznej przemiany przestępców?" wśród zaproszonych gości widać Janusza Korwin-Mikkego, który gorąco dyskutuje z pozostałymi. I choć nie od dziś wiadomo, że jego poglądy są inne i wzbudzają skrajne emocje, wszyscy byli w stanie usiąść wtedy przy jednym stole i dyskutować, choć bywało gorąco.

Bo gdy spotykają się ze sobą dwa kompletnie inne światy, trudno, żeby nie było emocji. Największym plusem tego programu była jego merytoryka. Poza samymi ciekawymi tematami, przede wszystkim można było usłyszeć merytoryczną dyskusję zaproszonych gości oraz zderzenie ze sobą różnych poglądów czy światów. Tematami poruszonymi przez Janowską i Cegielskiego w "Hali Odlotów" były takie zagadnienia jak m.in. "sztuka oswaja tematy tabu". Były też rozmowy o kryzysie kościoła czy wolności w sieci. Oczywiście to tematy sprzed wielu lat, więc niektóre, takie jak chociażby boom kulinarny w Internecie, nie są już w żaden sposób odkrywcze. A jednak - nawet mimo tego, że te odcinki kręcono w latach 2012-2016, warto je sobie włączyć (dostępne w całości są na VOD TVP), żeby zobaczyć, jak kiedyś można było rozmawiać w TVP na wiele tematów i z otwartą głową. Jest to też okazja, aby posłuchać tych, których już nie ma z nami, jak m.in. Maria Czubaszek.

REKLAMA

W obecnej Telewizji Polskiej taki program nie ma szans na przetrwanie

Ostatnie odcinki "Hali Odlotów" wyemitowane zostały na początku stycznia 2016 roku, natomiast z końcem 2015 roku ze stacją pożegnała się współprowadząca - Katarzyna Janowska. Warto dodać, że Janowska nie tylko współprowadziła misyjny program TVP Kultura, ale również kierowała stacją.

Jednak, gdy Telewizją Polską zaczął rządzić PIS, a nowym prezesem TVP został Jacek Kurski, program posypał się. Wielka szkoda, bo to był mądry i wartościowy talk show, który raczej nie miał szansy przetrwać w takiej formie obecnie. No bo w jaki sposób Telewizja Publiczna, która nazywa mniejszości seksualne ideologią, czy ma określone zdanie na temat aborcji, nie cierpi tego, co inne, również w sztuce czy teatrze, miałaby kontynuować program z tamtych lat? Trudno mi sobie teraz wyobrazić, że osoby z różnych światów siadają przy stole, tak jak wtedy, i spokojnie rozmawiają, dyskutują. Jeśli Telewizja Polska kiedykolwiek będzie odpolityczniona, to chciałabym, aby w pierwszej kolejności na antenę TVP Kultura wróciła "Hala Odlotów", oczywiście w formie dostosowanej do dzisiejszego świata, ale z przekazem sprzed "dobrej zmiany".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA