Wielki przewodnik po uniwersum "Igrzysk śmierci". Co musisz wiedzieć przed seansem prequela?
Na dużych ekranach zadebiutuje niebawem film "Ballada ptaków i węży", adaptacja powieści Suzanne Collins i kolejna część z uniwersum "Igrzysk śmierci". Przy tej okazji przypominamy poprzednie inne tomy z serii i podpowiadamy, w jakiej kolejności należy przeczytać wszystkie książki z cyklu, aby być na bieżąco z historią i zrozumieć nadchodzącą produkcję.
"Igrzyska śmierci" to seria powieści i filmów z gatunku science fiction, którą pokochała młodzież na całym świecie. Pierwszy tom cyklu autorstwa Suzanne Collins - "Igrzyska śmierci" - w Stanach Zjednoczonych zadebiutował we wrześniu 2008, a już rok później ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Główną bohaterką uniwersum, które zaowocowało w filmowe adaptacje powieści Suzanne Collins, jest Katniss Everdeen. Mieszkanka najbiedniejszego dystryktu w państwie Panem bierze udział w corocznych Głodowych Igrzyskach, krwawej rozgrywce, której stawką jest przeżycie i wieczna chwała.
W 2009 roku pojawiła się druga części serii - "W pierścieniu ognia", a rok później czytelnicy mogli poznać dalsze losy bohaterów za sprawą debiutu trzeciego tomu - "Kosogłos". I kiedy wszystko wskazywało na to, że do cyklu Suzanne Collins nie dołączy już żadna powieść, w 2020 roku na rynku wydawniczym ukazała się książka "Ballada ptaków i węży", na podstawie której powstała kolejna filmowa adaptacja, którą fani uniwersum będą mogli obejrzeć w kinach już za kilka dni. By nie tracić czasu na nadrabianie poprzednich produkcji, przypominamy, na czym skupiała się fabuła filmów i książek. Z tego przewodnika dowiesz się:
- Jakie powieści i filmy należą do uniwersum "Igrzysk śmierci"?
- O czym są poszczególne części z uniwersum "Igrzysk śmierci"?
- W jakiej kolejności oglądać filmy i czytać powieści z uniwersum "Igrzysk śmierci"?
- Czy trzeba przeczytać lub obejrzeć poprzednie książki i produkcje przed seansem filmu "Ballada ptaków i węży"?
Igrzyska śmierci: przewodnik
Na cykl "Igrzysk śmierci" składają się trzy powieści: "Igrzyska śmierci" (2008), "W pierścieniu ognia" (2009), "Kosogłos" (2010) oraz "Ballada ptaków i węży" (2020). Wszystkie książki autorstwa Suzanne Collins zostały zaadaptowane pod filmy; do tej pory pojawiły się takie produkcje jak "Igrzyska śmierci" (2012), "Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia" (2013), "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1" (2014) oraz "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2" (2015). Za reżyserię pierwszej części odpowiedzialny jest Gary Ross, natomiast za kamerą pozostałych trzech produkcji stanął Francis Lawrence. Główną bohaterką wszystkich powieści i filmów jest Katniss Everdeen, w którą wcieliła się Jennifer Lawrence. W obsadzie znaleźli się także Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Lenny Kravitz, Donald Sutherland oraz Philip Seymour Hoffman.
Teraz, osiem lat później, na dużych ekranach zadebiutuje wciąż żywa historia wstrząsających Głodowych Igrzysk, która jest filmową adaptacją książki "Ballada ptaków i węży", najnowszej powieści Suzanne Collins. Do nadchodzącej produkcji "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży" zaangażowano już zupełnie inną obsadę - na ekranie pojawią się m.in. Tom Blyth, Rachel Zegler, Hunter Schafer, Jason Schwartzman, Peter Dinklage oraz Viola Davis.
Igrzyska śmierci: o czym są poszczególne części?
"Igrzyska śmierci" skupiają się na historii Katniss Everdeen, mieszkance Dwunastego Dystryktu, czyli jednego z najbiedniejszych regionów w państwie Panem. Kiedy jej młodsza siostra zostaje wylosowana do udziału w Głodowych Igrzyskach, Katniss postanawia zająć jej miejsce. Dziewczyna opuszcza swoją rodzinę i bliskiego przyjaciela Gale'a, których zobaczy tylko wtedy, gdy wygra krwawe zawody, rozgrywające się na oczach wszystkich mieszkańców Panem. Do walki o zwycięstwo staje również Peeta Mellark, drugi reprezentant Dwunastego Dystryktu. Kiedy między dwojgiem rodzi się uczucie, nastolatka nieświadomie staje się symbolem buntu i walki z niesprawiedliwością, dzięki czemu w ludziach rodzi się nadzieja na zmianę.
Regulamin Głodowych Igrzysk nie przewidział tego, że nie jeden, a dwójka uczestników może wygrać krwawe zawody. Kiedy Katniss i Peeta jako jedyni wychodzą zwycięsko z rozgrywki, wyruszają w obowiązkowe Tournee Zwycięzców, co przedstawia część "Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia". Tymczasem Kapitol przygotowuje się do 75. edycji Igrzysk. Prezydent Snow, który pragnie zemsty za podwójne zwycięstwo w poprzednim roku, postanawia, że w jubileuszowym wydarzeniu wezmą udział wszyscy poprzedni zwycięzcy. W trakcie Głodowych Igrzysk następuje jednak pewien incydent.
"Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1" obrazuje skutki buntu przeciwko rozgrywce. Katniss wraz z kilkoma innymi uczestnikami zostaje przetransportowana do Dystryktu Trzynastego, który do tej pory uważany był za nieistniejący. Kiedy dziewczyna zostaje poproszona o to, by zostać symbolem rebeliantów, stawia dwa warunku: chce odbić tych uczestników Igrzysk, którzy zostali pojmani przez Kapitol oraz zabić prezydenta Snowa. W drugiej części historii - "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2" - rozpoczyna się bitwa przeciwko Kapitolowi. Zgodnie ze swoim wcześniejszym żądaniem Katniss planuje zamach na prezydenta Snowa i staje do walki, która będzie dla niej jeszcze większym wyzwaniem niż Głodowe Igrzyska.
Nadchodząca produkcja, "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży", rozgrywa się przed wydarzeniami z poprzednich filmów podczas 10. Głodowych Igrzysk. Osiemnastoletni Coriolanus Snow, mieszkaniec Kapitolu, który próbuje przywrócić chwałę potężnemu niegdyś rodowi Snowów, zostaje mentorem Lucy Grair Baird. Życie dziewczyny z Dwunastego Dystryktu, jednej z trybutek na arenie Głodowych Igrzysk, jest uzależnione od decyzji Snowa, w którym coraz mocniej zaczyna budzić się współczucie wobec swojej podopiecznej.
Igrzyska śmierci: kolejność oglądania
Powieści z uniwersum "Igrzysk śmierci" można czytać chronologiczne przez pryzmat wydarzeń lub ze względu na datę wydania. W pierwszym przypadku należy zacząć od prequelu serii, czyli "Ballady ptaków i węży". W drugim - lekturę należy zakończyć najnowszą powieścią Suzanne Collins. To samo dotyczy filmów.
Czy trzeba przeczytać lub obejrzeć poprzednie książki i produkcje przed seansem filmu Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży?
W związku z tym, że "Ballada ptaków i węży" to prequel całej serii, nie ma potrzeby, aby przed seansem nadrabiać wszystkie filmy i powieści. Warto jednak przybliżyć sobie nieco historię starszego prezydenta Snowa, by mieć szerszy ogląd na to, do czego doprowadzą jego poczynania z "Ballady ptaków i węży".
O "Igrzyskach śmierci" piszemy więcej na łamach Spider's Web: