REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Dzieje się

Zniknięcie Madeleine McCann to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych na świecie. Pokazują ją dokumenty na HBO Max i Netfliksie

Nazwisko McCann znów jest na ustach wszystkich. Stało się to za sprawą 21-letniej Polki, Julii Faustyny, która usiłowała przekonać opinię publiczną, że to ona jest zaginioną przed laty dziewczynką. Wszystkim, którzy nie są zaznajomieni ze sprawą zaginięcia 3-letniego dziecka w Portugalii, przypominamy tę historię i polecamy filmy dokumentalne, które traktują o jednym z najgłośniejszych wydarzeń kryminalnych 2007 roku.

06.04.2023
16:35
Madeleine McCann
REKLAMA

Przez ostatnie miesiące 21-letnia Julia Faustyna była bohaterką zagranicznych i polskich mediów. To właśnie Polka próbowała przekonać wszystkich, że może być Madeleine MccAnn, dziewczynką z Wielkiej Brytanii, która zaginęła podczas wakacji z rodzicami w 2007 roku w Portugalii.

REKLAMA

Sprawa porwania Madeleine McCann było jednym z najgłośniejszych wydarzeń 2007 roku.

Testy DNA wykazały, że Polka nie jest Maddie, znów odbierając bliskim dziecka, poznania prawdy. Przez lata było wiele tropów policji próbującej ustalić, co mogło się stać z Madeleine. Warto przypomnieć, że 3-letnia wówczas Madeleine zaginęła, gdy razem z rodziną była na wakacjach w Portugalii w Praia da Luz. Kate i Gerry McCannowie wypoczywali razem z 3-letnią córeczką Madeleine oraz swoimi przyjaciółmi. W dniu zaginięcia Madeleine obie pary przyjaciół wybrały się na kolację do pobliskiej restauracji. Gdy Kate McCann wyszła z lokalu, aby zobaczyć, czy wszystko w porządku, śpiącej 3-latki nie było w hotelowym pokoju, natomiast okno było otwarte.

Nowy dokument HBO Max "Kto porwał Madeleine McCann
"Kro porwał Madeleine McCann"

O sprawie usłyszały media na całym świecie, policja przesłuchiwała kolejnych świadków, a w pewnym momencie podejrzanymi stali się sami rodzice Madeleine. McCannowie zachowywali pozorne opanowanie oraz oziębłość podczas udzielania wywiadów, natomiast z tego właśnie powodu wielu Brytyjczyków bardzo krytycznie odnosiło się do rodziców Madeleine, zarzucając im brak troski i zainteresowania. McCannowie uzyskali odszkodowanie od kilku gazet pozwanych przez nich za oszczerstwo i zostali oczyszczeni z podejrzeń. Rok później od zaginięcia, czyli w połowie 2008 roku portugalska prokuratura umorzyła śledztwo z możliwością wznowienia go w razie pojawienia się nowych dowodów w sprawie.

Pod naciskiem rodziców i premiera Wielkiej Brytanii - Davida Camerona w 2011 śledztwo wznowiła brytyjska policja, krytykując działalność portugalskich służb, w tym wytykając jej popełnienie błędów podczas poszukiwań. Z kolei w kwietniu 2012 brytyjscy funkcjonariusze zwrócili się do portugalskiej policji z prośbą o ponowne rozpoczęcie śledztwa, twierdząc, że mają poszlaki, które wskazują na to, że dziewczynka żyje.

W pewnym momencie głównym podejrzanym stał się mężczyzna, Niemiec - Christian B. który przebywał w tym samym czasie w Portugalii, co rodzina McCann. Warto jednak wspomnieć, że tropów w sprawie zaginięcia małej Maddie było więcej. Podejrzewano, że dziewczynkę uprowadziła siatka rosyjskich pedofilów, lub też, że została zamordowana w hotelowym pokoju. W 2022 roku funkcjonariusze znów skupili się na wspomnianym już Niemcu - Christianie B. Zresztą sylwetka podejrzanego dobrze nakreślona jest w 3-częsćiowym serialu dokumentalnym HBO Max - "Kto porwał Madeleine McCann", przedstawiając go jako przestępcę seksualnego oraz pedofila.

Te dokumenty na platformach streamingowych warto zobaczyć. Kreślą historię zaginięcia Madeleine McCann

Ostatecznie nie zgromadzono odpowiedniej ilości dowodów, aby stwierdzić, czy rzeczywiście Christian B. ma bezpośredni związek z porwaniem McCann i czy on jest odpowiedzialny za jej zniknięcie. Sprawa Madeleine McCann wciąż budzi bardzo dużo emocji ze względu na to, że tak naprawdę przez tyle lat od zaginięcia, wciąż nie wiadomo co się z nią stało. W filmowym świecie historię przybliżają lepiej produkcje dokumentalne odnośnie zaginięcia Madeleine McCann. Ci, którzy chcą dokładnie poznać tę sprawę, mogą sięgnąć po produkcję Netfliksa, 9-odcinkowy serial, "Zaginięcie Madeleine MccAnn", przedstawiające wnikliwą analizę śledztwa po zniknięciu 3-letniej dziewczynki. Również na HBO Max wciąż dostępny jest 3-odcinkowy serial dokumentalny, "Kto porwał Madeleine McCann" kreślący przede wszystkim sylwetkę podejrzanego w sprawie zniknięcia Madeleine - Christiana B.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA