REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Najlepsze filmy Matta Damona. Czy jest wśród nich "Air"?

Swojego jedynego Oscara zgarnął przed trzydziestką - za najlepszy scenariusz. Choć kojarzymy go głównie z aktorstwem, jest też scenarzystą, producentem filmowym i filantropem. Dziś skupimy się jednak na jego występach przed kamerą: wybieramy najlepsze filmy Matta Damona.

03.04.2023
20:33
matt damon najlepsze filmy air
REKLAMA

Matt Damon ma w swoim portfolio kilka kiepskich filmów, ale równie kiepskich ról próżno tam szukać. Czasem ewidentnie mu się nie chciało, jasne - wówczas był po prostu solidny. Kilka jego kreacji i filmów stanowią jednak pozycje obowiązkowe, z którymi każdy kinoman powinien się zapoznać. O ile jakimś cudem jeszcze tego nie zrobił.

Przypomnę, że Matt Damon urodził się 6 października 1970 roku w Cambridge. Wraz z Benem Affleckiem, z którym wielokrotnie współpracował, zgarnął Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu "Buntownik z wyboru". Gwiazdorzy kumplują się od szkoły średniej - od tamtej pory wspierają się nawzajem i cieszą z sukcesów. Swego czasu nie tylko razem mieszkali, ale też posiadali wspólne konto bankowe. W latach 80. aktorzy otworzyli wspólny rachunek, aby mieć pieniądze na udział w castingach.

REKLAMA

Matt Damon: najlepsze filmy

Obecnie obaj mają już ugruntowane pozycje w Hollywood i wciąż lubią pojawić się razem na ekranie czy wyprodukować wspólnie jakieś dzieło. Lada dzień do kin wpadnie świetne "Air", w którym obaj panowie maczali palce (choć reżyserią zajął się sam Affleck).

Air

Kto by przypuszczał, że film o butach może sprawić tyle frajdy? Sportowy komediodramat, w którym dialog robi pierwszorzędną robotę i sprawia, że z uśmiechem na ustach śledzimy historię rozpoczęcia współpracy Nike z Michaelem Jordanem. Matt Damon w roli Sonny'ego Vaccaro, mężczyzny odpowiedzialnego za deal, który zrewolucjonizował brażę.

Air

Ostatni pojedynek

Ridley Scott przedstawia opowieść o zdradzie i zemście rozgrywająca się w scenerii czternastowiecznej Francji, gdzie brutalność i przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym. Świetnie zrealizowane kino historyczne, które nie boi się kąśliwych alegorii do współczesności. Damon jako Sir Jean de Carrouges, czyli jedna ze stron w ostatnim sądowym pojedynku.

Marsjanin

Mark Watney (Damon) ma być pierwszym człowiekiem, któremu przyjdzie umrzeć na Marsie. Porzucony na Czerwonej Planecie na pastwę losu przez załogę misji badawczej, uznany za śmiertelnie rannego, nie ma - przynajmniej pozornie - wielkich szans na powrót na Ziemię. Watney nie zamierza jednak załamywać rąk, wręcz przeciwnie. Czym prędzej bierze się do roboty, za wszelką cenę starając się ocalić swoje życie i przetrwać do czasu przybycia kolejnej ekspedycji. Jego pierwszym zadaniem jest uzupełnienie zapasów jedzenia, co w panujących na Marsie warunkach nie jest proste.

Prawdziwe męstwo

Western braci Coenów, czołówka obrazów z ich portfolio. Oscarowy pechowiec - aż dziesięć nominacji, zero statuetek (a należały się!). Ojciec czternastoletniej Mattie Ross (debiut Hailee Steinfeld) zostaje zamordowany przez przestępcę, któremu udało się zbiec z miejsca zbrodni. Dziewczyna zrobi wszystko, bo dopaść mordercę. Wynajmuje bezwzględnego szeryfa Roostera Cogburna (Jeff Bridges) i wraz z nim udaje się w pościg, który doprowadzi ich w sam środek ziemi Indian. Pomocy w odnalezieniu kryminalny może udzielić im strażnik z Teksasu, LaBoeuf (Matt Damon), który jednak ściga zabójcę za inne zbrodnie i zamierza - w zamian za nagrodę - osobiście przekazać go w ręce wymiaru sprawiedliwości.

Prawdziwe męstwo

Infiltracja

Jeden z najlepszych filmów Martina Scorsesego. Młody policjant Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) otrzymuje zadanie zinfiltrowania od środka działającej w Bostonie mafii. W tym samym czasie kryminaliście Colinowi Sullivanowi (Damon) udaje się przeniknąć do struktur policyjnych. Obie strony są świadome, że w ich szereg znajduje się kret - rozpoczyna się dramatyczna walka o to, któremu z mężczyzn uda się jako pierwszemu wytropić wtykę. Stawką w tym wyścigu może być ich życie. Wspaniały pojedynek - nie tylko postaci, lecz także aktorów.

Dogma

Kevin Smith w formie! Dwaj aniołowie-renegaci, Loki (Damon) i Barthleby (Ben Affleck) za karę zostali zesłani na Ziemię. Miejscem ich wygnania jest Wisconsin, czyli... jedno z najnudniejszych miejsc w Ameryce. Nic dziwnego, że robią wszystko, co w ich mocy, aby wrócić do Nieba, albo przynajmniej do New Jersey, w ich mniemaniu prawdziwego raju na Ziemi. Jest tylko jeden problem: ich powrót, jako że sprzeczny z boskim planem, będzie wodą na młyn diabła. Pewna katoliczka pracująca w klinice usiłuje nie dopuścić do tego nieszczęścia. Zabawne, bezczelne, obrazoburcze - kupa frajdy!

Dogma

Utalentowany pan Ripley

Matt Damon w roli ubogiego nowojorczyka, który marzy o życiu w pełnym bogactwa, blichtru i piękna. Mała szansa, by kiedykolwiek jego sen mógł się spełnić - a jednak pewnego razu przypadkiem trafia na pewnego amerykańskiego milionera, Herberta Greenleafa. Ten omyłkowo bierze Ripleya za przyjaciela swojego syna, Dickiego. Greenleaf prosi Toma, by chłopak udał się do Włoch i sprowadził Dickiego do domu. Bohater przystaje na ten pomysł, wcale jednak nie zamierza go realizować. Zamiast tego, kłamiąc, oszukując i manipulując, chce zająć miejsce młodego Greenleafa.

REKLAMA

Szeregowiec Ryan

Kultowy obraz wojenny Stevena Spielberga. Rok 1944 - alianci ruszają do ofensywny, a 6 czerwca lądują na plaży w Omaha. W wyniku krwawych starć, śmierć ponosi trzech braci Ryan. Najmłodszy z nich, James (Damon), zaginął. Dowództwo sił zbrojnych chce, by został odnaleziony i odesłany do domu. Sformowany zostaje specjalny oddział pod dowództwem kapitana Millera (Tom Hanks), który ma za zadanie odszukać szeregowca Ryana. By to zrobić, żołnierze muszą przedostać się za linię wroga. Śmiertelnie niebezpieczna misja rodzi pytanie, czy życie jednego człowieka jest warte więcej niż życia ośmiu ludzi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA