REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. Dzieje się

"Zły chirurg: Pod ostrzem skalpela": co się teraz dzieje z Paolo Macchiarini?

"Zły chirurg: Pod ostrzem skalpela" to trzyodcinkowy serial dokumentalny, którego bohaterem jest Paolo Macchiarini, swego czasu uchodzący za superbohatera i lekarza celebrytę. Choć kreował się na wybitnego, dzięki pierwszemu syntetycznemu przeszczepowi tchawicy, jego kłamstwa ujrzały światło dzienne. Pacjenci, którzy na jakiś czas wyzdrowieli, pożegnali się wkrótce z życiem. Co obecnie dzieje się z Paolo Macchiarinim, głównym bohaterem hitu Netfliksa i chirurgiem, kłamcą?

05.12.2023
17:47
Paolo Macchiarini Netflix
REKLAMA

Seriale dokumentalne opanowały Netfliksa. Z końcem listopada na platformie zagościł trzyodcinkowy serial dokumentalny "Zły chirurg: Pod ostrzem skalpela". To historia włoskiego lekarza Paolo Macchiarini, znanego z rewolucyjnych przeszczepów tchawicy w połączeniu w komórkami macierzystymi. Pacjenci oraz ich bliscy powierzali życie chorych w ręce wydawać by się mogło, cenionego lekarza.

REKLAMA

Kreował się na wybitnego lekarza, ale to oszust. Historia chirurga Paolo Macchiarini okiem serialu Netfliksa.

Mini serial dokumentalny Netfliksa pokazuje nie tylko historię lekarza celebryty, pacjentów, którzy w poważnym stanie trafili do niego, ale też przybliża historię związku Paolo oraz dziennikarki i byłej producentki NBC News, Benity Alexander, którą rozkochał w sobie i podobnie, jak pacjentów, oszukał. Serial przedstawia drogę, jaką podążał lekarz, zyskując popularność i sławę, ukazując wypowiedzi rodzin ofiar, dziennikarzy śledczych oraz innych lekarzy. Sporą część w filmie zajmują wypowiedzi byłej narzeczonej, która podobnie jak medyczne środowisko uwierzyła w super moc ukochanego, ale też jego uczucie.

Więcej o produkcjach dokumentalnych przeczytasz w Spider's Web:

Warto podkreślić, że od 2011 roku włoski chirurg-celebryta przeszczepił plastikowe tchawice z komórkami macierzystymi ośmiu osobom. Wśród jego ofiar jest m.in. kilkuletnia dziewczynka, mężczyzna w średnim wieku, ale też dwie młode kobiety. I choć na ekranie początkowo widzimy w ich historiach nadzieję na lepsze życie i wyzdrowienie, ten moment bardzo szybko pryska, a miejsca zdrowia zastępuje śmierć. Niestety, prawie wszystkie osoby, leczone przez Włocha, porównywanego do George'a Clooneya, zmarły. To, co wydarzyło się po zabiegach, jest przerażające, a o skutkach nieudanych eksperymentów opowiedzieli po czasie bliscy zmarłych. Trudno więc nie czuć bezsilności i gniewu, oglądając ten dokument.

"Zły chirurg: Pod ostrzem skalpela"

Można też zadawać sobie nieustająco pytania, jak mu się w ogóle udawało przez ten czas oszukiwać świat. Warto podkreślić, że włoski lekarz nie przedstawił badań na zwierzętach, co jest podstawą w tego typu eksperymentach. Niestety, królikami doświadczalnymi lekarza stali się chorzy ludzie, których bliscy głęboko wierzyli, że w rękach Paolo będą bezpieczni. Stało się jednak inaczej. W serialu porusza m.in. historia Rosjanki Julii Tuunik, która po wypadku samochodowym przeszła tracheotomię. Myśląc, że może całkiem dojść do zdrowia, spotkała na swojej drodze włoskiego lekarza, którego poprosiła o pomoc. Ten obiecał jej, że po operacji wszystko będzie dobrze i będzie mogła dowoli bawić się ze swoim synkiem. Finał tej historii jest niestety przerażający i bardzo smutny. Gdy dziennikarze dzwonili do mamy kobiety z pytaniem, jak się czuje córka i czy mogą z nią porozmawiać, po drugiej stronie słuchawki, usłyszeli: Tak, jeśli pan umrze. Moja córka nie żyje.

Co teraz się dzieje z Paolo Macchiarinim?

REKLAMA

Z serialu widzowie krok po kroku dowiadują się, jak Paolo oszukiwał swoją partnerkę, zatajając przed nią m.in. fakt, że ma rodzinę: żonę i dzieci, ale też całe środowisko lekarskie. Jak powszechnie wiadomo, kłamstwo ma przecież krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie na jaw. Tak właśnie stało się w przypadku chirurga. W końcu koledzy Macchiariniego ze szwedzkiego Instytutu Karolinska zaczęli podejrzewać, że lekarz mówi nieprawdę o powodzeniu zabiegów. Sam zainteresowany choć wiedział, że operacje nie powiodą się u jego pacjentów, z uporem maniaka mówił wszystkim dookoła, że wyzdrowieją.

Wypowiadające się w filmie osoby twierdzą, że Paolo sprzedawał marzenia, a nie robiłby tego, gdyby nie było na nie kupców. Sam lekarz został zwolniony z instytutu Karolinska, natomiast w 2022 roku został skazany za jeden z trzech zarzucanych mu czynów. Rok później, w czerwcu 2023 szwedzki sąd apelacyjny zwiększył wyrok do 2, 5 roku dla lekarza. Uznano, że Macchiarini był świadom tego, iż w wyniku operacji pacjenci mogą doznać uszczerbku na zdrowia oraz cierpienia. Była partnerka chirurga, Benita Alexander oceniła, iż bardzo trudno jest udowodnić, że celowo zabił ludzi, ukrywając się za faktem, iż są to procedury eksperymentalne. Sam zainteresowany wciąż posiada licencję lekarską, w związku z czym wciąż może kontynuować swój zawód. Warto też dodać, że chirurg w żaden sposób nie odpowiedział na zarzuty stawiane mu w serialu Netfliksa, utrzymując, że nie dopuścił się żadnego przewinienia. Z kolei do sądu najwyższego wniósł apelację.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA