REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV /
  3. Dzieje się

Łezka w oku się kręci. Te młodzieżowe programy rządziły w polskiej telewizji w latach 90. i 2000.

Pamiętamy je z lat 90. czy początku lat 2000. "5-10-15", "Rower Błażeja", czy "Truskawkowe studio" to tylko niektóre z młodzieżowych programów, które cieszyły się ogromną popularnością wśród młodych widzów. Przypominamy, o czym opowiadały.

15.08.2023
16:34
Telewizyjne programy młodzieżowe
REKLAMA

Kiedyś stacje telewizyjne stawiały na młodego widza, oferując młodzieży ciekawe programy, w których poruszano m.in. tematy związane z muzyką, filmami, ale również tematyką społeczną, wokół której oscylowały tematy związane z licznymi uzależnieniami czy też przemocą. Obecnie młodzi ludzie lubują się w mediach społecznościowych, YouTube czy platformach streamingowych, w związku z tym próżno szukać interesującej oferty dla młodzieży w stacjach telewizyjnych. Za to te z lat 90. czy początku lat 2000 podbijały serca młodej publiczności. Oto one:

REKLAMA

Te programy podbijały serca publiczności w latach 90. i 2000.

"5-10-15"

To kultowy program dla dzieci i młodzieży, który był emitowany był na antenie Telewizji Polskiej od 18 grudnia 1982 do 26 maja 2007 roku. To od tego programu rozpoczęła się kariera osób, które dzisiaj mają status gwiazd. Prezenterami kultowego programu z lat 90. byli m.in. Sandra Walter, Marcin Tyszka, Małgorzata Halber, Karolina Szostak, Justyna Pochanke, Krzysztof Ibisz czy Maria Niklińska. W latach 80. jako "głos" występował Wojciech Mann. Program poruszał najważniejsze sprawy dzieci w wieku 5, i 10 lat oraz nastolatków, w wieku 15 lat.

Od początku magazyn podzielony został na bloki dla 5-cio 10,-cio i 15-latków. Te młodsze dzieci mogły oglądać treści dla 5-latków w godzinach wczesnoporannych, natomiast 15-latki w godzinach późniejszych. Całość programu kończyła się ok. godziny 11. Program trwał przez wiele lat, lecz na przełomie lipca i sierpnia 2007 roku, Małgorzata Raczyńska, dyrektor TVP1 zadecydowała o tym, by nie kontynuować formatu. Swoją decyzję tłumaczyła tym, że oglądalność programu jest zdecydowanie za niska. Warto dodać, że w 2006 roku "Studio 5-10-15" oglądało 1 mln 240 tys. widzów, natomiast rok później już tylko 780 tys. widzów. Warto wspomnieć, że program powstawał pod redakcją Bożeny Walter.

Fragment programu "5-10-15" z Piotrem Kraśko

"Truskawkowe studio"

Był to cykliczny program telewizyjny dla młodzieży, zrealizowany w latach 1992-1999 w Oddziale Regionalnym TVP we Wrocławiu dla 2 programu TVP. Pomysłodawcą programu, ale też scenarzystą, reżyserem oraz autorem tekstów wszystkich piosenek, był Paweł Królikowski. Kompozytorami piosenek byli Maciej Marchewka, Tomasz Łuc oraz Dariusz Kaliszuk. W latach 90. twórcy chcieli, aby "Truskawkowe studio" było kolorowe, rozśpiewane i wesołe, by odejść od smutnej i szarej telewizji. Młodzież występująca w programie nie tylko śpiewała czy odgrywała wesołe scenki, ale też przepytywała gwiazdy lat 90. W programie wzięły udział m.in. Jolanta Fraszyńska, Olga Bończyk oraz Magdalena Schejbal.

"Truskawkowe studio"

"30 ton – lista, lista przebojów"

Choć nie był to program stricte skierowany do młodzieży, na przestrzeni lat oglądało go mnóstwo młodych osób, a muzyka prezentowana w programie podbijała serca młodych ludzi i wpływała na ich gusta. "30 ton" emitowane było od 1995 do 2006 roku. Program prezentował 30 teledysków najpopularniejszych piosenek w Polsce w danym tygodniu. Samo zestawienie tworzone było na podstawie sprzedaży albumów, z których pochodził dany singel, oraz popularności piosenek w stacjach radiowych. Warto podkreślić, że teledyski emitowane były jedynie w około 30-sekundowych fragmentach.

W programie prezentowano także dalsze miejsca listy (31–50), była to tzw. „poczekalnia”. Listę prowadził Dariusz Odija, natomiast widzowie mogli usłyszeć tylko jego głos. W ostatnich wydaniach pojawił się także prowadzący na wizji, a był nim Piotr Szarłacki. W każdym odcinku gościła też osobistość z muzycznej branży, a prezentacja listy przeplatana była fragmentami wywiadu z tym artystą. W programie organizowano też konkursy muzyczne, które były najczęściej związane z aktualnie zaproszonym wykonawcą. Z programu TVP 2 mogliśmy się też dowiedzieć o najbliższych koncertach oraz najlepiej sprzedających się albumach w danych miastach w Polsce.

"30 ton -lista przebojów"

"Rower Błażeja"

 Był to magazyn młodzieżowy TVP1, emitowany w dni codzienne w latach 1998-2004, przeznaczony dla osób w wieku od 15 do 23 lat, z naciskiem na wiek 19-23 lata. Główną część programu stanowiły rozmowy z zaproszonymi gośćmi dotyczące współczesnej młodzieży, gdzie poruszano takie kwestie jak m.in. posiadanie narkotyków, wszelkie uzależnienia, czy też eutanazja. innymi stałymi elementami programu były występy grup muzycznych, ale też relacje reporterów, cykliczne bloki oraz czat internetowy z widzami. Prezenterami młodzieżowego programu TVP 1 byli m.in. Paulina Chylewska, nieżyjący już Marcin Kołodyński, Michał Paciorkowski, Dorota Szelągowska czy Justyna Dżbik.

"Rower Błażeja"

"Tom Kultury"

REKLAMA

Gdy pojawiła się stacja Viva Polska w 2000 roku, młodzi ludzie mogli wybierać w ogromnej ilości programów rozrywkowo-muzycznych. Jednym z nich był "Tom kultury", prowadzony przez Małgorzatę Halber. Był to codzienny informacyjno-kulturalny program, w którym Halber serwowała newsy ze świata muzyki oraz popkultury. Zapraszała też muzyczne gwiazdy. Program tworzony był od 2005 do 2007 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA