REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Sztuczna inteligencja odmłodzi Toma Hanksa. To pierwszy taki przypadek w historii

Robert Zemeckis raz jeszcze połączy siły z Tomem Hanksem i Robin Wright. Twórca planuje użyć nowatorskich metod i wykorzystać sztuczną inteligencję w swoim najnowszym filmie pt. "Here".

01.02.2023
16:16
Sztuczna inteligencja odmłodzi Toma Hanksa. To pierwszy taki przypadek w historii
REKLAMA

Twórca wielu kultowych filmów - serii „Powrót do przyszłości”, „Forresta Gumpa” czy „Cast Away” - ponownie połączy siły z Tomem Hanksem (miejmy nadzieję, że z efektem lepszym, niż w przypadku „Pinokia”). Trzeba przyznać, że już teraz nowa produkcja Roberta Zemeckisa budzi emocje. Okazało się bowiem, że realizowane dla Miramaxu „Here” skorzysta z nowego narzędzia opartego na sztucznej inteligencji - Metaphysic Live.

Ta nowatorska technologia ma za zadanie odmłodzić Hanksa i Wright. Firma odpowiedzialna za ML podpisała umowę z reprezentującą artystów agencją CAA, by nawiązać strategiczne partnerstwo i specjalnie dla nich stworzyć określone narzędzia. Nie wiemy jeszcze, jaką dokładnie rolę będą pełnić w przyszłości, wygląda jednak na to, że SI ma być częściej wykorzystywana w różnych aspektach aktorskiej pracy.

Technologia wyróżnia się zdolnością do fotorealistycznego odmładzania aktorów - na planie, na żywo i w wysokiej rozdzielczości. Co więcej, w razie konieczności może nałożyć twarz na ciało dublera, wykluczając konieczność późniejszej obróbki i redukując wiele godzin czasu pracy specjalistów.

Joanna Popper, jedna z dyrektorek w CAA, powiedziała, że agencja nie może doczekać się rozpoczęcia współpracy. Jak twierdzi, nowa technologia w połączeniu z „ich etycznym podejściem i myślowym przywództwem” może zapewnić „niesamowitą szansę dla branży rozrywkowej - i nie tylko”.

Metaphysic Live ma być „intensywnie wykorzystywane” w nowym filmie Zemeckisa, właśnie w kontekście odmładzania i generowania zamienników twarzy. Reżyser podkreśla, że zawsze pociągała go technologia, która pomaga opowiadać historie. „Ten film po prostu by nie zadziałał, gdyby nasi aktorzy nie mogli płynnie przekształcić się w młodsze wersje siebie” - twierdzi. I dodaje, że narzędzia sztucznej inteligencji Metaphysic robią to w sposób, który wydaje się niemożliwy. 

REKLAMA
Tom Hanks w filmie Mężczyzna imieniem Otto

Here Zemeckisa będzie przełomem

Po przetestowaniu wszystkich dostępnych obecnie technologii zastępowania twarzy i odmładzania, niewątpliwie to Metaphysic okazuje się światowym liderem w dziedzinie pracy dla pełnometrażowych treści AI - jest idealnym wyborem dla tego niezwykle wymagającego, emocjonalnego filmu

- podsumowuje Zemeckis w oświadczeniu.
REKLAMA

Kevin Baillie (szef od CGI z produkcji filmu) potwierdza, że Metaphysic Live to narzędzie działające na żywo podczas pracy na planie. Ma pozwolić zobaczyć aktorom efekt od razu - niby lustrzane odbicie, które pokaże im własne, odmłodzone oblicze. Dzięki temu mogli testować rozwiązania aktorskie w czasie rzeczywistym.

W dystrybuowanym przez Sony Pictures Entertainment  „Here”- poza Hanksem i Wright - występują również m.in. Paul Bettany i Kelly Reilly. Bazuje on na komiksie napisanym i narysowanym przez Richarda McGuire’a pod koniec lat 80. Opowieść przedstawia tę samą lokalizację - róg pokoju w pewnym domu - uchwyconą w różnych momentach w czasie. To zbiór ułożonych achronologicznie scen ukazujących pomieszczenie i jego mieszkańców. Zdarzenia rozgrywają się w czasach współczesnych, ale również w prehistorii i odległej przyszłości. Autor zachęcał w ten sposób do porównywania powtarzających się w historii zdarzeń i motywów. Premiera filmu planowana jest na 2024 rok.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA