REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

Na Amazona wjechała "Amerykańska fikcja". Ma aż 5 nominacji do Oscara

Tegoroczna 96. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się już niedługo. Dokładanie 10 marca 2024 roku dowiemy się, kto opuści galę trzymając w dłoni statuetkę. Niektóre tytuły mają szansę na co najmniej kilka sztuk prestiżowych nagród, ponieważ zostały nominowane w wielu kategoriach. Jednym z takich filmów jest najnowsze dzieło Corda Jeffersona, scenarzysty kultowego serialu „Sukcesja”, które nosi tytuł „Amerykańska fikcja”. Produkcję od dzisiaj można obejrzeć na platformie Amazon Prime Video.

27.02.2024
16:02
Amerykańska fikcja online na Amazonie
REKLAMA

„Amerykańska fikcja” to reżyserski debiut Jeffersona. Mając w głowie genialnie opracowaną „Sukcesję” można słusznie przypuszczać, że jest to film na co najmniej wysokim poziomie. Jego fabułę oparto na powieści „Erasure” autorstwa Percivala Everetta. Produkcja została niedawno nominowana do Oscara w aż 5 kategoriach (najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepsza muzyka oryginalna).

Więcej na temat produkcji nominowanych do Oscara czytaj na łamach Spider's Web:

REKLAMA

Amerykańska fikcja: nominowany do Oscarów film już na Amazonie!

„Amerykańska fikcja” przedstawia historię utalentowanego pisarza oraz wykładowcy dr. Theloniousa "Monka" Ellisona (w tej roli Jeffrey Wright), którego najnowsze literackie dzieło zyskuje miano pozycji akademickiej, jednak nie sprzedaje się dobrze w środowisku bardziej mainstreamowym. W opiniach na jego temat przebija się głównie jeden argument – nie jest to książka „wystarczająco czarna”. Sfrustrowany czarnoskóry artysta zostaje wysłany na przymusowy urlop przez uniwersytet, z powodu jego zuchwałości w kwestiach rasowych względem studentów. Wszyscy sugerują mu, aby odpoczął, spędził czas z rodziną, a nawet wziął udział w seminarium literackim.

REKLAMA
Nominowana do Oscara Amerykańska fikcja dostępna na Amazonie

W życiu pisarza dochodzi do szeregu przykrych wydarzeń, których ma on powoli dosyć. Postanawia coś z tym zrobić. Tworzy zatem, pół żartem, pół serio, satyryczną powieść „My Pafology”, wyśmiewającą literackie klisze, których ludzie oczekują od czarnoskórych autorów książek. Zawiera w niej melodramatyczne historie, postacie nieradzących sobie z niczym ojców, przemoc ze strony gangów oraz oczywiście motyw narkotyków. Wysyła to do swojego wydawcy z pełną pogardą, przekonany, że ten odeśle go z kwitkiem. Okazuje się jednak, że tego właśnie oczekiwał i proponuje mu zawrotną kwotę w ramach zaliczki. Od tego momentu cały świat i wszystkie przekonania, którymi kierował się artysta do tej pory, stają na głowie.

Film „Amerykańska fikcja” jest już dostępny w serwisie Amazon Prime Video.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA