REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Co czytają bohaterowie filmów i seriali? Te tytuły mogły wam umknąć

Myślicie, że dobrze znacie wasze ulubione filmy i seriale? W kilku scenach mogły wam jednak umknąć pewne szczegóły, które związane są z tym, w czym zaczytują się bohaterowie popularnych produkcji. Jak brzmią tytuły ich książek? Czy istnieją naprawdę? Oto kilka przykładów.

16.06.2024
16:05
co czytaja bohaterowie filmow i seriali
REKLAMA

Podczas seansu produkcji pewnie niejednokrotnie zwróciliście uwagę na to, że bohaterowie w wolnej chwili sięgają po książkę lub zastajemy ich w sytuacji, kiedy tę książkę już czytają. Czy tytuły te miały jakieś większe znaczenie dla fabuły? Czy istnieją naprawdę i można je czytać do tej pory czy może zostały stworzone jedynie na potrzeby filmu? Zebraliśmy kilka przykładów powieści z popularnych produkcji, które czytają bohaterowie waszych ulubionych produkcji.

REKLAMA

Co czytają bohaterowie filmów i seriali? Harry Potter - Baśnie Barda Beedle'a

W filmie "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I" w scenie, kiedy Rufus Scrimgeour odczytuje ostatnią wolę Dumbledore'a, bohaterowie otrzymują osobliwe przedmioty. Harry dostaje złoty znicz, Ronowi przypada wygaszacz, a na ręce Hermiony zostaje złożona książka. Są to "Baśnie Barda Beedle'a", bajki dla młodych czarodziejów i czarownic. Co ciekawe, zbiór opowieści pojawił się w formie fizycznej dopiero po premierze produkcji z serii "Harry Potter".

 class="wp-image-2607235"

Sukcesja - Rozmowy z przyjaciółmi, Sally Rooney

W serialu "Sukcesja" również można zauważyć ciekawą pozycję. W jednej ze scen Shiv Roy relaksuje się podczas lektury książki "Rozmowy z przyjaciółmi" autorstwa Sally Rooney.

 class="wp-image-2607232"

Zmierzch - Quileute Tribe Book

Fani "Zmierzchu" prawdopodobnie zdążyli już wygooglować książkę, którą Bella kupuje w księgarni Thunderbird and Whale w Port Angeles. Jest to scena przełomowa, ponieważ właśnie wtedy bohaterka dowiaduje się, że Edward jest wampirem. Pozycja nosi tytuł "Quileute Tribe Book" i niestety nie istnieje naprawdę. W sieci dostępne są jednak notatniki z okładką, która przypomina publikację z filmu.

 class="wp-image-2607238"

Pulp Ficiton - Modesty Blaise, Peter O'Donnell

W kultowej scenie filmu "Pulp Fiction" w reżyserii Quentina Tarantino Vincent Vega relaksuje się w toalecie, czytając książkę. Pozycja, która umila mu czas na tronie, to "Modesty Blaise" autorstwa Petera O'Donella. Jest to konkretnie brytyjski komiks przygodowy z 1963 r., który został zaadaptowany pod filmy, powieści i zbiory opowiadań.

 class="wp-image-2607241"

Kevin sam w domu - Nobody's Angel

"Kevin sam w domu" to jeden z tych filmów, który zawiera mnóstwo smaczków i easter eggów. Wielu widzów z pewnością próbowało dowiedzieć się szczegółów na temat produkcji "Angels With Filthy Souls" - Kevin włącza ją podczas rozmowy z dostawcą pizzy. Niektórym mógł jednak umknąć szczegół związany z książką, którą w samolocie czyta ojciec Kevina. Jest to powieść "Nobody's Angel" autorstwa Thomasa McGuane'a, która, w przeciwieństwie do popularnego filmu, istnieje naprawdę.

 class="wp-image-2607244"

Lśnienie - Buszujący w zbożu, J.D. Salinger

W filmie "Lśnienie" Stanleya Kubricka również można zauważyć pewną popularną pozycję - jednej ze scen przy śniadaniu czyta ją Wendy. Jest to powieść "Buszujący w zbożu" autorstwa J.D. Salingera, której obecność w produkcji Kubricka próbowało tłumaczyć wielu fanów. Pojawiły się teorie, że książka symbolizuje w filmie ochronę niewinności, a także to, co związane z dziećmi.

 class="wp-image-2607247"

Harry Potter i Więzień Azkabanu - Krótka historia czasu, Stephen Hawking

Kolejnym przykładem z serii "Harry Potter" jest książka "Krótka historia czasu" autorstwa Stephena Hawkinga, którą przez kilka sekund można zauważyć w filmie "Harry Potter i Więzień Azkabanu". Ciekawostką jest również to, że w czarodzieja czytającego pozycję wybitnego naukowca wcielił się Ian Brown, wokalista zespołu The Stone Roses. Dlaczego akurat ten tytuł pojawił się w produkcji? Jedną z interpretacji jest to, że mogła być to zapowiedź podróżowania w czasie dzięki zmieniaczowi czasu Hermiony, która miała miejsce w dalszej części filmu.

 class="wp-image-2607250"

Tamte dni, tamte noce - Jądro ciemności, Joseph Conrad

Film "Tamte dni, tamte noce" obfituje w sporą ilość powieści. Jedną z nich, którą zaczytuje się Elio, jest "Jądro ciemności" autorstwa Josepha Conrada. Nie wiadomo, dlaczego akurat ta pozycja pojawiła się w filmie Luki Guadagnino - być może książkowa podróż do zakątków duszy bohatera Conrada to odzwierciedlenie tego, jakie zmiany zachodzą w postaci granej przez Timotheego Chalameta.

 class="wp-image-2607253"
REKLAMA

O książkach czytaj więcej w Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA