REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Co przeczytać w majówkę? Wybieramy najlepsze książki na weekend majowy - TOP 10

Wielkimi krokami zbliża się majówka, co oznacza, że czeka nas aż kilka dni wolnego. Co w tym czasie robić? Oczywiście odpoczywać. A co będzie lepsze niż rozłożenie leżaka w ogródku czy na balkonie z ciekawą książką w dłoni? Zebraliśmy TOP 10 tytułów z różnych gatunków, które podczas długiego weekendu zapewnią wam rozrywkę i zasłużony relaks.

01.05.2024
15:02
top 10 ksiazek na majowke dlugi weekend
REKLAMA

Trzymający w napięciu kryminał, powieść dla młodzieży, gorący romans, melancholijna historia czy wciągająca autobiografia - to tylko kilka pozycji, na które naszym zdaniem warto rzucić okiem podczas długiego weekendu. Większość z nich to lekkie tytuły, które zadebiutowały na rynku wydawniczym w 2023 i 2024 r. Pochłoniecie je w kilka dni wolnego, a ich lektura z pewnością przyczyni się do porządnego odpoczynku. Oto TOP 10 książek na majówkę.

REKLAMA

Spis treści:

Książki na majówkę - TOP 10: "Zapadlina" Robert Małecki

"Zapadlina" 3. tom serii z Marią Herman i Olgierdem "Zero Siedem" Borewiczem, czyli duetem policjantów z bydgoskiego Archiwum X, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Fabuła powieści rozgrywa się w miejscowościach Żnin i Wapno - w tej drugiej niemal 50 lat temu na terenie kopalni w miasteczku po raz pierwszy zapadła się ziemia. I choć nikt wówczas nie ucierpiał, okolica zaczęła przyciągać nieszczęśliwe wydarzenia.

W 2003 r. miał miejsce wypadek, w którym uczestniczył Jacek Malinowski, syn emerytowanego policjanta i brat obecnego pierwszego zastępcy komendanta powiatowego policji w Żninie. Pewnej październikowej nocy w rowie przy drodze do Wapna odnaleziony został biały motorower Jacka oraz jego kask. Ciała chłopaka nie udało się jednak odnaleźć, a śledztwo utkwiło w martwym punkcie. Dwie dekady później kluczowy świadek, który widział odjeżdżający z miejsca wypadku samochód, zmienia zeznania, co skłania Marię Herman do zbadania tropów z przeszłości.

Książkę "Zapadlina" możesz zakupić w serwisach:

 class="wp-image-2586958" width="462" height="720"

"Klub" Ellery Lloyd

Fabuła powieści Ellery'ego Lloyda skupia się na Island Home, jednym z rozsianych po świecie klubów dla celebrytów, gdzie bogaci i sławni mogą oddać się ostremu imprezowaniu, by następnego dnia odpoczywać w pięciogwiazdkowych apartamentach z dala od wścibskich oczu mediów i fanów. Island Home jest tym najbardziej spektakularnym i ultraluksusowym miejscem, do którego każdy pragnie otrzymać zaproszenie. Za kulisami zbliżającej się trzydniowej imprezy inauguracyjnej nie jest jednak kolorowo - dyrektor generalny został doprowadzony do granic możliwości przez wymagający i kosztowny projekt, lecz nie tylko on ma coś do ukrycia. A kiedy piękni ludzie z brzydkimi sekretami pojawiają się na wyspie, liczba martwych ciał rośnie, co doprowadza do tego, że niektórzy członkowie klubu zaczynają żałować, że znaleźli się na liście gości.

Książkę "Klub" możesz zakupić w serwisach:

 class="wp-image-2586961" width="462" height="702"

"Króliczek" Mona Awad

Bohaterką "Króliczka" jest Samantha, outsiderka, która woli spędzać czas w swojej mrocznej wyobraźni, stroniąc od towarzystwa ludzi. Dziewczyna jest także studentką na Warren - najbardziej nowatorskiej i eksperymentalnej szkole pisania w kraju, gdzie wszystko wykracza poza gatunek, nie tylko literacko. Wśród studentów uniwersytetu prym wiedzie przeintelektualizowana grupa samozwańczych poetek, którą tworzy kilka nieznośnie bogatych dziewcząt zwanych "Króliczkami". Samantha, która gardzi koleżankami, pewnego dnia otrzymuje od nich zaproszenie i zostaje wciągnięta w ich kręgi. Zanurzając się coraz głębiej w mglisty i przesłodzony świat Króliczków, porzuca swoje dotychczasowe poglądy i przyjaciółkę Avę. Zaczyna brać także udział w rytualnych warsztatach, a granice rzeczywistości i absurdu zaczynają się mocno zacierać.

Książkę "Króliczek" możesz zakupić w serwisach:

 class="wp-image-2586964" width="463" height="703"

"Chcesz się założyć?" Lynn Painter

Fabuła powieści "Chcesz się założyć?" skupia się na Hallie Piper, która, wymykając rankiem z pokoju hotelowego, postanawia wprowadzić do swojego życia zmiany, by w końcu wziąć za nie odpowiedzialność. Przeprowadza się zatem do nowego mieszkania, zmienia fryzurę i garderobę. Jednym z punktów jej konsekwentnie realizowanego plany jest także znalezienie swojej drugiej połówki - w tym celu Hallie zakłada konto na aplikacji randkowej, gdzie znajduje Jacka, mężczyznę, z którego pokoju wymknęła się jakiś czas temu.

Kiedy zaczynają ze sobą rozmawiać, okazuje się, że to nie siebie szukają. Mimo to postanawiają wspierać się w poszukiwania tych jedynych, informując się o postępach, dzieląc przemyśleniami czy umawiając się na randki w tych samych restauracjach o tej samej porze. W końcu, pod wpływem kilku nieudanych randek, postanawiają się założyć: wygra ten, kto pierwszy się zakocha. Kiedy jednak Hallie w końcu spotyka odpowiedniego kandydata, Jack zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości.

Książkę "Chcesz się założyć?" możesz zakupić w serwisach:

 class="wp-image-2586967" width="463" height="704"

"Yellowface" Rebecca F. Kuang

Powieść "Yellowface" pokazuje działania rynku wydawniczego i social mediów, ale również drogę do spełniania marzeń od tej nieprzyjemnej strony. Główną bohaterką książki jest Juniper Song, której jedno wyjście z gwiazdą literatury, a jednocześnie jej przyjaciółką Atheną uruchamia machinę nieoczekiwanych wydarzeń. Bo kiedy June postanawia ukraść zmarłej koleżance rękopis jej niedokończonej powieści, decydując się wydać ją pod swoim nazwiskiem, kobieta zostaje wciągnięta w sam środek zepsutego świata książki. Rebecca F. Kuang trzyma czytelników w napięciu do samego końca, nie dając jednoznacznej odpowiedzi, kto jest ofiarą, a kto czarnym charakterem.

Książkę "Yellowface" możesz zakupić w serwisach:

 class="wp-image-2586970" width="461" height="700"

"Muchomory w cukrze" Marta Bijan

Bohaterami książki "Muchomory w cukrze" jest piątka świeżo upieczonych maturzystów: Fio, Wenus, Hanna, Kostek oraz Robin. Lato postanawiają spędzić w Domku z Drewna i Szkła, którego właścicielem jest intrygujący i tajemniczy Adam, przybrany brat Kostka, który sprawia wrażenie odklejonego od rzeczywistości. Początkowo wydaje się, że chatka w głębi lasu jest idealnym miejscem, by odciąć się od świata zewnętrznego i zapomnieć o problemach życia codziennego. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że nic nie jest takie, jakie powinno być. A kiedy wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, pojawia się pytanie: kim tak naprawdę jest Adam? Odcięci od świata nastolatkowie będą musieli odpowiedzieć sobie, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.

Książkę "Muchomory w cukrze" możesz zakupić w serwisach:

 class="wp-image-2586988" width="461" height="700"

"Zanim wyblakną wspomnienia" Toshikazu Kawaguchi

"Zanim wyblakną wspomnienia" to 3. tom bestsellerowej serii "Zanim wystygnie kawa", który skupia się na czworgu tajemniczych nieznajomych i zupełnie nowej kawiarni. "Donna Donna" to lokal położony na zboczu góry Hakodate w północnej Japonii, który słynie z olśniewających widoków na port i oferuje swoim klientom niezwykłą możliwość podróży w czasie, by naprawić przeszłość. Pojawiają się w niej córka, która ma żal do rodziców, że ją osierocili, a także tęskniący za ukochaną komik. Poznajemy także pogrążoną w żałobie młodszą siostrę i młodego mężczyznę, który uświadomił sobie swoje uczucie trochę za późno.

Książkę "Zanim wyblakną wspomnienia" możesz zakupić w serwisach:

 class="wp-image-2586994" width="462" height="693"

"Stacja" Jakub Szamałek

Jakub Szamałek, autor bestsellerowej serii "Ukryta sieć", powrócił ze swoją kolejną powieścią, która zachwyciła czytelników w całej Polsce. Główną bohaterką książki jest Lucy Poplasky, która po swojej ostatniej misji NASA marzy o tym, by ponownie znaleźć się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Gdy wreszcie udaje jej się spełnić marzenie, jako dowódczyni ekspedycji musi zmierzyć się z dyplomatycznymi napięciami między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. To jednak nie jej jedyny problem - zarówno Lucy, jak i całej załodze zagraża tajemnicza awaria. Tym samym czterysta kilometrów od Ziemi sześcioro astronautów będzie musiało przezwyciężyć wzajemną nieufność, aby przetrwać.

Książkę "Stacja" możesz zakupić w serwisach:

 class="wp-image-2587009" width="463" height="692"

"Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanna Kuciel-Frydryszak

"Chłopki. Opowieść o naszych babkach", czyli jeden z tegorocznych bestsellerów, zabiera czytelników w podróż na wieś, gdzie zostały harujące od świtu do nocy siostry i matki tych kobiet, które wyjechały do miast. Joanna Kuciel-Frydryszak opowiada o gospodyniach, folwarcznych wyrobnicach, mamkach i dziewkach pracujących w bogatszych gospodarstwach, które także miały swoje marzenia - pragnęły własnego łóżka, butów, szkoły czy zostaniu panią. Modliły się o posag, byle "nie wyjść za dziada" i nie zostać wydane za morgi. "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" oddaje głos wiejskim kobietom, by opowiedziały o swoim życiu codziennym, pokazując ich oddanie dla rodziny, ale i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

Książkę "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" możesz zakupić w serwisach:

 class="wp-image-2587024" width="464" height="752"

"Spekulacje o kinie" Quentin Tarantino

"Spekulacje o kinie" to debiutancka książka non-fiction Quentina Tarantino. Reżyser skupia się w niej na filmach, które ukształtowały go jako artystę, i najważniejszych amerykańskich produkcjach lat 70. Łączy w niej elementy krytyki filmowej, teorii filmu i reportażu ze swoją historią. Otrzymujemy w niej odpowiedzi na pytania, w którym filmie pojawił się pierwszy seryjny morderca, jak Tarantino zakończyłby "Ucieczkę gangstera" czy dlaczego Brian de Palma nie wyreżyserował "Taksówkarza". Publikacja Tarantino to intymny, zabawny, błyskotliwy i przede wszystkim wyraz obsesji na punkcie kina.

Książkę "Spekulacje o kinie" możesz zakupić w serwisach:

 class="wp-image-2587057" width="464" height="704"
REKLAMA

O książkach przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA