Dagmara Kaźmierska wyleciała z Wikipedii. Wyrzucili ją z hukiem
Dagmara Kaźmierska jak mało kto polaryzuje polskich konsumentów mediów, ale Wikipedia najwyraźniej nie ma wątpliwości co do tego, jak należy obchodzić się z osobami z kryminalną przeszłością tego typu. Artykuł o celebrytce ponownie zniknął z bazy serwisu.
Dagmara Kaźmierska to postać, której obecność w mediach głównego nurtu jest dla wielu zagadką. Jak to możliwe, że osoba z tak paskudną kryminalną przeszłością jest regularnie zapraszana do udziału w programach najpopularniejszych stacji telewizyjnych? Można mówić, że zapłaciła już za popełnione kiedyś przestępstwa (sutenerstwo trudno nazwać „wpadką” czy „błędem”), jednak dla lwiej części osób ich rodzaj i skala to zdecydowanie zbyt wiele, by tak po prostu o tym zapomnieć, nie wspominając o przyzwoleniu na promowanie tej osoby w telewizji i internecie. Komentujący przeciwnicy gwiazdorki podtrzymują, że osoby, które świadomie dopuściły się takich czynów, nie powinny znajdować się na świeczniku, zarabiać takich pieniędzy i tak dalej. Wikipedia najwyraźniej zgadza się z tym podejściem.
Dagmara Kaźmierska usunięta z Wikipedii
Przypomnijmy sobie: po debiucie w programie TTV na jaw wyszło, że Kaźmierska ma za sobą kryminalny czas. W 2005 r. prowadziła agencję towarzyską, a cztery lata później skazano ją prawomocnym wyrokiem za „działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, stręczycielstwo, sutenerstwo i zmuszanie młodych kobiet do prostytucji”. Kaźmierska miała wabić niczego nieświadome kobiety pracą barmanki, a dopiero później informować o charakterze pracy - w przypadku odmowy lub chęci odejścia, na kobiety nakładano ogromne kary pieniężne. Ot, wymuszenie i szantaż. Co więcej, wraz ze współdziałającymi z nią w grupie mężczyznami, Kaźmierska doprowadziła siedem kobiet do uprawiania prostytucji w wyniku przemocy lub gróźb. Wykazano także, że Królowa Życia dopuściła się zbrodni handlu ludźmi - zażądała bowiem 5 tys. euro od mężczyzn, którzy związali się z ofiarami emocjonalnie i chcieli, by odeszły z agencji. Skazana na cztery lata Kaźmierska ostatecznie wyszła na wolność po zaledwie 14 miesiącach - o swoich doświadczeniach napisała w dwóch autobiograficznych książkach. Powyższe nie przeszkodziło jej w karierze telewizyjnej, którą zaczęła właściwie tuż po zakończeniu odsiadki.
Dziś jest gwiazdą telewizji Polsat, gdzie ma swój własny show pt. „Dagmara szuka męża”, a jeszcze do niedawna brała udział w „Tańcu z gwiazdami”. Brzmi niedorzecznie? Tego samego zdania jest Wikipedia, największa internetowa encyklopedia.
Zdaniem redaktorów serwisu Kaźmierczak nie spełnia kryteriów - opisywane tam tematy nie powinny być bowiem tymczasowe, za to powinny być encyklopedycznie użyteczne. Celebrytka pierwszy raz otrzymała swój artykuł na Wiki w 2020 r., ale szybko go usunięto. Uzasadniono to tak:
W dyskusji podniesiono problem braku wystarczających przesłanek za pozostawieniem (program tak, ale w niszowej telewizji, role tak, ale trzecioplanowe). Jako argumenty za pozostawieniem podaje się też oznajmianie, że dorobiła się na krzywdzie ludzkiej – nie taka jest rola encyklopedii, oraz ogólne ubolewania nad zacofaniem Wikipedii i poziomem kompleksów, nie bardzo odnoszące się do biografii opisywanej osoby
- cytuje serwis Plejada.pl.
Kolejne hasło na Wikipedii pojawiło się w 2021 r. Oczywiście kilku redaktorów przekonuje, że Kaźmierska zapracowała sobie na swoją stronę, bo jej popularność rośnie, była też twarzą i bohaterką kilku programów o wysokiej oglądalności, ma wzięcie i cieszy się sporą sympatią.
To jednak nie wystarczyło i artykuł znów zniknął - tym razem pewnie na dłużej, o ile nie na dobre. Przeciwnicy, którzy mieli głos decydujący, uargumentowali to w następujący sposób:
Patocelebrytka, kryminalistka znana z programów niskich lotów w niszowej telewizji. Zero wkładu w polską kulturę. (...) Bohaterka biogramu jest na pewno charakterystyczna, ale występy w reality show, epizodyczne role u Vegi czy wyrok więzienia to naprawdę za mało na ency. (...) Celebryci i patocelebryci to przypadek specjalny — to są ludzie, których zawodem jest bycie znanym i rozpoznawalnym. (...) Dlatego powinniśmy opisywać tylko takich najbardziej znanych, samą czołówkę — takich, o których raczej nie zapomni się za kilka lat. Pozostali zaledwie wykonują swoją pracę, nie ma w nich nic wartego opisania na encyklopedii. (...)
Dyskutujący w dalszym ciągu nie dostrzegają szerokiej rozpoznawalności opisywanej osoby. Wskazano, że udział w kilku filmach w rolach epizodycznych i reality show nie jest wystarczający. Wskazano też zbyt niskie (jak na nasze standardy ency) wyniki oglądalności oraz brak informacji o sprzedanych egzemplarzach publikacji. Dyskutujący nie znaleźli także publikacji naukowych potwierdzających powszechną obecność tematu.
Czytaj więcej o świecie gwiazd w Spider's Web: