REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix

Martha nigdy nie miała być złoczyńcą. Gwiazda „Reniferka” broni postaci 

„Reniferek” to najlepszy serial, jaki Netflix dał nam od dłuższego czasu - fenomenalna, złożona, budząca wiele skrajnych emocji produkcja. Jako że na jej temat toczy się wiele dyskusji, wcielająca się w rolę Marthy aktorka - Jessica Dunning - postanowiła dorzucić swoje trzy grosze i sprostować wątpliwości dotyczące jej postaci.

22.04.2024
19:27
reniferek martha jessica gunning netflix serial richard gadd
REKLAMA

„Reniferek” to nowy miniserial Netfliksa - ciche, niepromowane dzieło, która okazała się wielkim hitem platformy. Produkcja trafiła na pierwsze miejsce TOP 10 najpopularniejszych filmów i seriali serwisu, a przy okazji zachwyciła widzów i krytyków. Słusznie.

Mowa o opowieści, w której Donny, barman i niespełniony komik (serialowe alter ego twórcy, Richarda Gadda), staje się obiektem prześladowań i nękania Marthy. Zaczęło się niewinnie, od zaproponowania nieznajomej darmowej filiżanki herbaty, a skończyło na stalkingu i dręczeniu Donny’ego/Gadda i jego bliskich.

Za fenomenalną kreację Marthy odpowiada Jessica Gunning. Aktorka wzięła niedawno udział w wywiadzie dla BBC, gdzie opowiedziała o nietypowych okolicznościach pracy nad serialem. 

REKLAMA

Reniferek: Jessica Gunning broni Marthy

To był naprawdę trudny czas. Richard był niesamowicie odważny, bezbronny i otwarty na ponowne przeżycie tego wszystkiego. Byłam pod wielkim wrażeniem

- powiedziała Gunning.

Kluczowe wypowiedzi dotyczą jednak właśnie Marthy i istotnego spostrzeżenia: Martha nie jest antagonistką, złoczyńcą serii. Choć niektórzy mogą ją tak odbierać, Gadd wykonał świetną robotę, przedstawiając ją z kilku stron, podobnie zresztą jak samego siebie. To bardzo wielowarstwowa, wielobarwna sytuacja. W przeszłości komik podkreślał nawet, że nie chce stawiać siebie w roli ofiary. Starał się odzwierciedlić to, że sam popełnił mnóstwo błędów, zabrnął w to za daleko, a jego stalkerka nie powinna być ani piętnowana, ani gloryfikowana. Mowa o w gruncie rzeczy bezbronnej, skrzywdzonej osobie z ekstremalnymi problemami psychicznymi. O kimś, kogo zawiódł system, komu nikt nigdy nie pomógł. Nigdy nie wyciągnięto w jej stronę ręki. 

Reniferek - Baby Reindeer

Gunning, która nigdy nie poznała tożsamości prawdziwej wersji swojej postaci, widzi to dokładnie tak samo:

[Martha] nigdy nie miała być złoczyńcą. Nie sądzę, że da się tak na nią patrzeć, jeśli odgrywa się taką rolę. Zawsze postrzegałem ją jako osobę wieloaspektową i skomplikowaną. (...)

Myślę, że Martha widzi go takim, jakim Donny chce być widziany, w takim momencie jego życia, kiedy jest przygnębiony, samotny i zagubiony. W pewnym sensie był to idealny moment, aby pojawiła się w jego życiu.

Przy okazji artystka wyznała, że jest zaskoczona i zachwycona sukcesem produkcji.

Kiedy obejrzałam wszystkie siedem odcinków, pomyślałam, że będzie to hit, ale dopiero po pewnym czasie, gdy za kilka tygodni rozejdzie się pocztą pantoflową. Dlatego nigdy, przenigdy nie pomyślałem, że w ciągu tygodnia od premiery wywoła taki szum!

REKLAMA

Czytaj więcej o Reniferku i Netfliksie w Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA