REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Filmy o dorastaniu. TOP 10 najlepszych produkcji coming-of-age

Filmy o dorastaniu większości odbiorców kojarzą się z kinem przeznaczonym dla młodszych widzów - i rzeczywiście zazwyczaj tak właśnie bywa, choć nie jest to reguła. Osobiście jestem miłośnikiem produkcji coming-of-age, które mają coś do powiedzenia widzom w różnym wieku - a solidnych perełek w tym stylu wcale nie brakuje. By tego dowieść, wyłonię 10 moim zdaniem najlepszych.

23.06.2024
15:02
filmy o dorastaniu top 10 najlepsze o nastolatkach coming of age dojrzewanie
REKLAMA

Filmy o dorastaniu potrafią szarpnąć wiele różnorodnych strun - sięgnąć po nostalgię i skłonić do kąpieli we wspomnieniach, dotknąć tematów tożsamości, niezrozumienia (i - przeciwnie - empatii oraz jej olbrzymiego znaczenia), wyobcowania, zagubienia, presji, pokoleniowych konfliktów. To bardzo pojemny gatunek, w którym drzemie olbrzymia moc; nieraz trafia przecież zarówno do nastoletnich, jak i do starszych widzów. W odpowiednich rękach potrafi zadziwić uniwersalnością i dojrzałością. Pewnie dlatego tak cenię coming-of-age.

A dziś wyłonimy jedne z najlepszych obrazów w tej konwencji.

Spis treści:

REKLAMA

Filmy o dorastaniu. TOP 10 najlepszych coming-of-age

Szkoła melanżu

"Booksmart" (spuśćmy zasłonę milczenia na polski tytuł) w reżyserii Olivii Wilde to opowieść o dwóch kujonkach, Molly i Amy, które postanawiają nadrobić stracony wyłącznie na kujoństwo czas i przeżyć niezapomnianą noc przed zakończeniem szkoły średniej. Wilde zaproponowała tu naprawdę świeże i zabawne spojrzenie na tematykę dorastania, przełamując stereotypy dotyczące nastolatek - między innymi dzięki błyskotliwym dialogom i autentycznym postaciom. Chemia między bohaterkami jest fantastyczna, a humor łączy się z momentami wzruszeń - w ten sposób powinno opowiadać się o odkrywaniu siebie i wartości przyjaźni. Inteligentne i oryginalne!

Charlie

Fabuła skupia się na nieśmiałym i wrażliwym licealiście, który rozpoczyna naukę w liceum i zaprzyjaźnia się ze starszymi uczniami. Film oparty na powieści Chbosky'ego (który również go nakręcił i napisał) przedstawia zmagania tytułowego Charliego z depresją, traumą z przeszłości i poszukiwaniem tożsamości. To film melancholijny, ale i pełen nadziei - autentyczny i głęboko emocjonalny portret młodzieńczego życia.

Charlie

Stań przy mnie

Czterej chłopcy wyruszają w podróż, aby odnaleźć zaginione ciało rówieśnika, przeżywając przy tym przygody, które na zawsze zmieniają ich życie. Oparty na opowiadaniu Stephena Kinga "The Body" film skupia się na przyjaźni, utracie niewinności i właśnie dorastaniu. Fantastycznie oddaje klimat lat 50. XX wieku, a autentyczne występy młodych aktorów, w tym Rivera Phoenixa, nadają mu koleje warstwy wiarygodności i uczuciowej głębi. Narracja, prowadzona przez dorosłą wersję jednego z bohaterów, dodaje całości nutki nostalgii i podkreśla, jak wydarzenia z dzieciństwa kształtują przyszłe życie.

Klub winowajców

Kultowy film z 1985 roku w reżyserii Johna Hughesa. Akcja rozgrywa się w sobotę, kiedy pięcioro uczniów z różnych grup społecznych zostaje skazanych na całodniowe odbycie kary w szkole. Bohaterowie - sportowiec, kujonka, dziwak, buntownik i księżniczka - początkowo nie mają ze sobą nic wspólnego, ale w miarę upływu dnia zaczynają się otwierać i odkrywać, że mają więcej wspólnego, niż się spodziewali. Piękna opowiastka o tożsamości, presji społecznej, oczekiwaniach i wzajemnym zrozumieniu. Ikona kina tamtej dekady z głębokim przesłaniem o znaczeniu empatii w relacjach międzyludzkich.

Boyhood

"Boyhood" Richarda Linklatera, twórcy jedynego w swoim rodzaju, to film wyjątkowy. Obraz śledzi życie Masona od wczesnego dzieciństwa do pełnoletności - jest to zatem rozległa, a jednocześnie intymna opowieść o dorastaniu. Kręcono ją przez 12 lat, co realistycznie ukazuje zmiany fizyczne i emocjonalne bohaterów, dając widzom autentyczne wrażenie upływu czasu. Film jest pełen subtelnych momentów codziennego życia, tworzących obszerną mozaikę doświadczeń, z którymi wielu widzów może się utożsamić. Traktuje o przemijaniu, rodzinie i poszukiwaniu własnej drogi. 5 nominacji do Oscarów!

Boyhood

Lady Bird

Na wpół autobiograficzny obraz Grety Gerwig skupiony na - jakżeby inaczej - dojrzewającej dziewczynie. Akcja rozgrywa się w 2002 r. w Sacramento. Główna bohaterka, Christine McPherson, która sama siebie nazywa "Lady Bird", jest uczennicą ostatniej klasy liceum. Marzy o ucieczce z rodzinnego miasta - pragnie studiować na Wschodnim Wybrzeżu, gdzie, jak wierzy, życie będzie bardziej ekscytujące i pełne możliwości. Produkcja skupia się na skomplikowanej relacji bohaterki z matką, która ciężko pracuje, by utrzymać rodzinę po utracie pracy przez ojca. Piękna, z życia wyrwana opowieść o aspiracjach, społecznych ograniczeniach, młodzieńczych pragnieniach i złożonych rodzinnych interakciach. Wzrusz i humor, jak to u Gerwig.

Moonlight

Nagrodzony Oscarami (w tym za najlepszy film), wychwalany przez widzów i krytyków obraz Barry'ego Jenkinsa, oparty na sztuce Tarella Alvina McCraneya "In Moonlight Black Boys Look Blue". To opowieść o życiu czarnoskórego chłopca imieniem Chiron, ukazująca jego dorastanie w trzech kluczowych etapach: jako dziecko, nastolatek i dorosły mężczyzna, na tle trudnej rzeczywistości dzielnicy Liberty City w Miami. Główne wątki obejmują jego zmagania z tożsamością, seksualnością i przemocą domową, a także wpływ narkomanii jego matki na jego życie.

Czytaj więcej list TOP 10 w Spider's Web:

Uczniowska balanga

Raz jeszcze szef Linklater. Ten klasyk z 1993 r. przedstawia jeden dzień z życia uczniów liceum w małym miasteczku w Teksasie w 1976 r. Akcja rozgrywa się ostatniego dnia szkoły, kiedy to młodzież przygotowuje się do nocy pełnej imprez, inicjacji i beztroski. Film przedstawia różnorodne postacie, od sportowców po palaczy trawki, pokazując ich codzienne zmagania, przyjaźnie i marzenia. Duch epoki (znakomita stylizacja, soundtrack i budowa atmosfery) i esencja nostalgii za okresem dojrzewania.

American Graffiti

Zanim George Lucas zrobił "Gwiezdne wojny", w 1973 r. dał nam ten cudowny film skupiony na młodzieży. Oto nostalgia i bunt okiem ojca jednej z najważniejszych serii w historii kina (i nie tylko): jeden wieczór z życia grupy nastolatków w Kalifornii lat 60. Akcja rozgrywa się w ostatnią noc przed wyjazdem na studia, a bohaterowie spędzają czas krążąc po ulicach, biorąc udział w wyścigach samochodowych i odwiedzając lokalne knajpy. Główni bohaterowie zmagają się z decyzjami dotyczącymi przyszłości, przyjaźni i miłości. "American Graffiti" jest hołdem dla kultury młodzieżowej tamtej dekady, wzbogaconym o klasyczną rock'n'rollową ścieżkę dźwiękową i ogrom tęsknoty.

American Graffiti
REKLAMA

Żółwie aż do końca

Isabela Merced w roli dziewczyny z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Bohaterka - postać wiarygodna, pełnokrwista, wielowarstwowa - mierzy się z ogromem lęków i fobii, stara się nad nimi pracować, ale to trudna walka, w której nietrudno się potknąć. Jednocześnie stara się wieść życie normalnej nastolatki - bawić się, zakochiwać, przezywać. Film dotyka tej tematyki z empatią, zrozumieniem i świadomością. Niczego się tu nie romantyzuje - reżyserka Hannah Marks mówi jak jest. Piękne i poruszające.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA