REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Najlepsze filmy o trójkątach miłosnych. TOP produkcji pełnych pożądania i napięcia

Sukces filmu „Challengers” sprawił, że głodni pełnych napięcia filmów o trójkątach miłosnych widzowie poszukują innych produkcji, które skupiają się na tego typu zawiłych relacjach. Śpieszymy z pomocą i przedstawiamy wam naszą listę TOP 10 subiektywnie najlepszych.

13.05.2024
20:12
filmy trójkąty miłosne najlepsze top challengers
REKLAMA

Trójkąty miłosne to bardzo wdzięczny temat dla twórców filmowych, a jednak tych rzeczywiście dobrych w historii kina nie powstało tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Po premierze „Challengers” okazało się, że ten fascynujący motyw doczekał się kolejnego intrygującego portretu - nie dziwią mnie znakomite recenzje i wysokie noty od widzów, bowiem obraz z Zendayą w jednej z głównych ról to w mojej opinii najlepsza produkcja, jaką stworzył Luca Guadagnino - a przy okazji najbardziej dochodowa. Włoch dołączył do grona twórców, którzy udowodnili, że średniobudżetowe filmy mogą osiągnąć wielki sukces nawet przy dużej konkurencji.

W związku ze świetnie i unikalnie ujętym wątkiem wspomnianego trójkąta, przedstawiam wam listę najciekawszych (w opinii autora) filmów, które również pochylają się nad tym wątkiem.

Spis treści:

REKLAMA

Trójkąty miłosne. Najlepsze filmy pełne napięcia i pożądania - Challengers

Zacznijmy od tego najnowszego - największego hitu Guadagnino, który właśnie podbija kina na całym świecie. Produkcja skupia się na trójce tenisistów, którzy wikłają się w trójkąt miłosny, no, może bardziej seksualny. Tenis jest tu doświadczeniem zmysłowym, cielesnym; ich relacja i kortowe rozgrywki przeplatają się i przenikają, gra toczy się na dwóch frontach, dramaturgia pojedynków przekłada się na miłosne utarczki. Całość jest bezbłędna narracyjnie, efektowna, kreatywnie zrealizowana i jeszcze bardziej kreatywnie zmontowana - a to wszystko ze znakomitym podkładem od Trenta Reznora i Atticusa Rossa. 

Challengers

Vicky Christina Barcelona

Jeden z najbardziej cenionych filmów Woody’ego Allena pochyla się nad trójkątem miłosnym (a od pewnego momentu nawet czworokątem), który stanowi centralny punkt fabuły. Oto dwie młode Amerykanki, Cristina i Vicky, przybywają do Barcelony na wakacje, gdzie dają się wciągnąć w przygodę z tubylcem, Juanem Antonio. Wątek trójkąta miłosnego w filmie rozwija się wraz z rosnącymi emocjami i napięciami między postaciami: kobiety znajdują się w sytuacji, w której zaczynają być zafascynowane Juanem, co prowadzi do skomplikowanych relacji między nimi, napięć, emocji i nieprzewidywalnych konsekwencji. Przy okazji całość eksploruje różne aspekty związków, pożądania i miłości, a także temat kulturowych barier.

Marzyciele

Fabuła filmu Bernardo Bertolucciego skupia się na dwóch rodzeństwie bliźniaków, Isabelle (Eca Green) i Theo (Louis Garrel), którzy zaprzyjaźniają się z Amerykaninem o imieniu Matthew (Michael Pitt) podczas zamieszek studenckich w Paryżu w 1968 roku. Isabelle, Theo i Matthew angażują się w intensywną relację, która nie tylko obejmuje elementy przyjaźni, ale także miłości i seksualności. Isabelle i Theo, którzy są ze sobą bardzo blisko, otwierają się na Matthew i zapraszają go do swojego świata pełnego ekscentrycznych doświadczeń i fascynacji kinem oraz polityką. Z czasem pojawią się między nimi zawiłe emocje, zazdrość i napięcia. Każda z postaci doświadczy swoich własnych uczuć wobec pozostałych dwóch, co doprowadzi do serii burzliwych wydarzeń i emocjonalnych konfrontacji.

Marzyciele

Absolwent

Mike Nichols w swoim legendarnym już obrazie (uznawanym przez wielu za jeden z najlepszych filmów w historii) pochyla się nad absolwentem college'u (Dustin Hoffman), który nawiązuje romans ze starszą sąsiadką, a wkrótce zakochuje się w jej córce. Początkowo relacja Benjamina z panią Robinson wydaje się być jedynie płciowym układem, jednak kiedy Benjamin zaczyna spotykać się z córką pani Robinson, Elaine (grana przez Katharine Ross), sytuacja staje się znacznie bardziej złożona. Bohater będzie musiał wybrać między starą, ale komplikowaną relacją z panią Robinson a nową, potencjalnie obiecującą relacją z Elaine. To, jak rozwiąże ten dylemat, doprowadzi do dramatycznego finału filmu.

Film obejrzycie w Play Now.

Love

Dzieło Gaspara Noego to odważna eksploracja tematu miłości, seksualności i związku. Wątek trójkąta miłosnego pojawia się w kontekście głównej relacji między głównymi bohaterami: Murphy'm (grany przez Karla Glusmana), Electrą (Aomi Muyock) i Omi (Klara Kristin). Murphy i Electra byli w burzliwym związku, który jest głównym tematem filmu - ich miłość była pełna namiętności, a przy okazji zawiła i pełna konfliktów. Kiedy Electra znika, Murphy zaczyna wspominać ich związek i analizować swoje uczucia wobec niej. W trakcie retrospekcji okazuje się również, że Murphy był też zaangażowany w związek z inną kobietą, Omi. Audiowizualna perełka, w której Noe podejmuje odważne decyzje artystyczne, eksponując różnorodne aspekty miłości i seksualności. Efekt? Film jest zarówno prowokujący, jak i głęboko poruszający.

Film zobaczycie w HBO Max.

Wielki Gatsby

Wątek trójkąta miłosnego w "Wielkim Gatsbym" na podstawie powieści Scotta F. Fitzgeralda jest pełen dramatyzmu, napięć społecznych i emocjonalnych zwrotów akcji. To historia miłości i pożądania, ale także opowieść o klasowych różnicach, przemijaniu i dekadencji społeczeństwa amerykańskiego w latach dwudziestych XX wieku. Gatsby (Leonardo DiCaprio), miliarder z tajemniczą przeszłością, po latach wciąż kocha Daisy - ta jednak jest już zamężna z Tomem. Pomimo tego, że Daisy wciąż kocha Gatsby'ego, towarzyskie zobowiązania i presja społeczna sprawiają, że trzyma się swojego małżeństwa.

Obejrzycie w MEGOGO, Prime Video i Apple TV.

Wielki Gatsby

Wiek niewinności

Ten film Martina Scorsesego jest adaptacją powieści Edith Wharton, która ukazuje skomplikowane zależności społeczne i miłosne w nowojorskim społeczeństwie wyższej klasy w latach 1870-80. Obraz skupia się głównie na nieszczęśliwym małżeństwie głównego bohatera, Newlanda Archera (Daniela Day-Lewis) i jego żony May Welland (Winona Ryder), ale wątek trójkąta miłosnego jest w nim również obecny. Archer zakochuje się bowiem w kuzynce swojej żony, pięknej i niezależnej Ellen Michelle Pfeifer). Ta uważana jest za kontrowersyjną postać w nowojorskim środowisku za sprawą swojej swobody w wyrażaniu myśli i rozmaitych wyróżniających się zachowań. Wzbudza w Newlandzie fascynację i pożądanie czegoś innego niż jego tradycyjne małżeństwo. Motyw trójkąta jest tu subtelny, ale stanowi istotny element opowieści. Eksploruje ona również kwestię konfliktów między indywidualnymi pragnieniami a oczekiwaniami społecznymi i tradycji z osobistym szczęściem.

Znajdziecie w ofertach Netfliksa, Prime Video i Apple TV.

Bracia

Tytuł koncentruje się na relacjach rodzinnych i traumie wojennej. Wątek trójkąta miłosnego w tym filmie również jest istotnym elementem fabuły, choć nie jest jej centralnym motywem. Głównymi bohaterami są Sam Cahill (Tobey Maguire), jego brat Tommy Cahill (grany przez Jake Gyllenhaal) oraz żona Sama, Grace (Natalie Portman). Sam, oficer Marines, zostaje uznany za martwego podczas misji w Afganistanie, co prowadzi do traumatycznych doświadczeń dla całej rodziny. W końcu jednak Sam wraca, a wówczas okazuje się, że cierpi na zaburzenia stresowe pourazowe, co oddala go od Grace. W międzyczasie Tommy próbuje pomóc rodzinie, a jego zaangażowanie potęguje emocje między nim a Grace. To wszystko skutkuje trójkątem miłosnym, który wyrósł na rodzinnym napięciu i traumie.

"Bracia" są dostępni w Prime Video.

Wyśnione miłości

Obraz Xaviera Dolana opowiada historię dwóch przyjaciół, Marie i François, którzy zakochują się w tej samej osobie, młodym i uroczym mężczyźnie o imieniu Nicolas. Oboje zaczynają rywalizować o uwagę mężczyzny - ich uczucia budują zarówno przyjaźń, jak i rywalizację, a przy okazji generują też, rzecz jasna, zazdrość i konflikty. Twórca nie ucieka tu w banalne definiowanie - woli raczej dojrzalsze niuanse, zadumę, fantazję. Ekscytująca, niegłupia i hipnotyzująca opowieść.

Wyśnione miłości

Niewierna

REKLAMA

Główną postacią produkcji jest Connie Sumner (Diane Lane), która prowadzi pozornie szczęśliwe życie u boku swojego męża, Edwarda (gRichard Gere). Ich małżeństwo zaczyna się chwiać, gdy Connie nawiązuje romans z atrakcyjnym i tajemniczym mężczyzną o imieniu Paul. Konflikt między lojalnością wobec męża a namiętnością do Paula staje się coraz bardziej palący; emocje osiągają kulminacyjny punkt, gdy kochankowie odkrywają, że mąż Connie obserwuje jej zdradę.

Obejrzycie na Netfliksie i Apple TV.

Sprawdź więcej TOP list w Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA