REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD

Filmy o kosmosie. Oto TOP 10 produkcji, które odkryją przed wami tajemnice wszechświata

Jest coś niezwykle magnetycznego w filmach o kosmosie. Może widzów przyciąga do tych tytułów fakt, że opowiadają o czymś bardzo odległym, nie do końca jeszcze zbadanym. Roztacza się wokół tego wszystkiego pewna aura tajemniczości i to chyba jest najbardziej intrygujące. Powstało wiele produkcji, które czerpią z tego motywu garściami. Wybraliśmy zatem dla was 10 najlepszych filmów o kosmosie.

21.04.2024
16:02
Najlepsze filmy o kosmosie, TOP 10, co i gdzie obejrzeć
REKLAMA

Poniższa lista byłaby naprawdę długa, gdyby zamieścić w niej wszystkie tytuły, które w jakikolwiek sposób nawiązują do tematyki kosmicznej. W mniej lub bardziej naukowy sposób. Niektórzy twórcy wolą wykorzystywać to, co jeszcze nieodkryte, aby kreować własne światy. Pusta przestrzeń nie może przecież długo pozostać niezagospodarowana. Inni z kolei lubują się przede wszystkim w faktach. Odnoszą się więc do najnowszych naukowych odkryć, przeprowadzają wywiady z ekspertami oraz ukazują to, co faktycznie dzieje się poza ziemską atmosferą. Zarówno ci pierwsi, jak i ci drudzy mają swoim widzom wiele do zaoferowania. Każdy może znaleźć tutaj swoją niszę. Wśród publiki są zarówno tacy, którzy regularnie oglądają filmy z serii „Gwiezdnych wojen”, ale znajdą się też fanatycy produkcji dokumentalnych. W poniższym zestawieniu staraliśmy się, aby nikt nie poczuł się pominięty. Dlatego też znajdują się tam tytuły, które uwzględniają potrzeby obydwu powyższych grup. Kosmos jest ogromny, miejsca nie zabraknie.

REKLAMA

Spis treści:

Najlepsze filmy o kosmosie – 2001: Odyseja kosmiczna (1968)

Można raczej śmiało stwierdzić, że to zestawienie otwiera propozycja kultowa. „2001: Odyseja kosmiczna” to słynny film w reżyserii Stanleya Kubricka. Artystyczny kunszt, bardzo zresztą charakterystyczny dla tego twórcy, jest widoczny dosłownie w każdej scenie. Wyróżnia się nawet po tak wielu latach. Tytuł ten opowiada przede wszystkim o relacjach człowieka z innymi inteligentnymi bytami. Nie tylko tymi pochodzenia pozaziemskiego, ale również tymi stworzonymi przez ludzi. „2001: Odyseja kosmiczna” został stworzony na podstawie serii opowiadań autorstwa Arthura C. Clarke'a. Film jest wyraźnie podzielony na 4 akty, które są ze sobą powiązane obecnością tajemniczego monolitu. Na samym początku widzowie przenoszeni są w odległą przeszłość, gdy na Ziemi żyli przodkowie człowieka. Następnie przeskakują całe tysiąclecia i znajdują się w skolonizowanej przestrzeni kosmicznej. W centrum tego wszystkiego znajduje się pewien astronauta, Dr Dave Bowman (Keir Dullea). To właśnie on jest głównym uczestnikiem wyprawy do krainy jutra. Film można interpretować na wiele sposobów i tylko od nas zależy, jak go zrozumiemy i jakie wyciągniemy z niego wnioski końcowe.

Zwiastun filmu 2001: Odyseja kosmiczna (1968)

Film „2001: Odyseja kosmiczna” można obejrzeć na platformach Apple TV+ oraz Amazon Prime Video.

„Solaris” (1972)

„Solaris” to film fantastycznonaukowy, którego reżyserem jest Andriej Tarkowski. Swoją oficjalną premierę miał w 1972 roku. Samo jego powstawanie wywoływało w ludziach wiele emocji, gdyż tytuł oparty został na motywach ze słynnej powieści autorstwa Stanisława Lema o tym samym tytule. Produkcja opowiada historię pogrążonego w żałobie Krisa Kelvina (Donatas Banionis). Mężczyzna obwinia się za samobójczą śmierć swojej żony, ale szybko okazuje się, że ma na głowie jeszcze więcej zmartwień. Kris jest kosmonautą i to właśnie jemu zostaje przydzielone bardzo ważne zadanie. Załoga obecna na stacji kosmicznej, krążącej wokół planety Solaris, zachowuje się dość niepokojąco. Kris musi sprawdzić, co się z nimi dzieje. Już na miejscu odkrywa, że jego koledzy po fachu „badają” dziwną quasi-istotę. To w pełni myślący ocean, znajdujący się właśnie na planecie Solaris. Ten obcy byt potrafi materializować nawet najskrytsze myśli ludzi. Film „Solaris” to dość luźna adaptacja oryginalnej powieści. Skupia się przede wszystkim na psychologii postaci, co czyni z niego swego rodzaju traktat filozoficzny.

Zwiastun filmu Solaris (1972)

Film „Solaris” można obejrzeć na platformie FlixClassic.

„Grawitacja” (2013)

O tym filmie w reżyserii Alfonso Cuaróna było swego czasu naprawdę głośno. Widzowie podzielili się na dwie grupy – jedna z nich do tej pory bardzo nie lubi tego tytułu, z kolei druga go uwielbia. Nic pomiędzy. Chociażby ze względu na skrajne opinie warto zapoznać się z nim samodzielnie i wyrobić sobie własne zdanie. „Grawitacja” przedstawia historię Dr Ryan Stone (Sandra Bullock), która jest wybitną specjalistką w dziedzinie inżynierii medycznej. Pracuje dla NASA i to właśnie dzięki temu zostaje pewnego dnia przydzielona do zespołu działającego przy naprawie teleskopu Hubble'a. Dowódcą tej ważnej misji jest Matt Kowalsky (George Clooney). To ma być dla mężczyzny ostatnia tego typu wyprawa, ponieważ po powrocie na Ziemię chce zakończyć swoją karierę. Jego plany mogą jednak ulec drastycznej zmianie, gdyż w prom kosmiczny, którym specjaliści przylecieli na orbitę, uderzają pozostałości ze starego satelity rosyjskiego. To doprowadza do katastrofy, a w jej wyniku ginie wielu członków załogi. Udaje przeżyć się tylko wyżej wspomnianej dwójce. Teraz są zdani tylko i wyłącznie na siebie. Koniecznie musza dotrzeć do innego promu, ale to zadanie utrudniają im uszkodzone zbiorniki powietrza. Tlen bardzo szybko się kończy, a czasu jest coraz mniej.

Zwiastun filmu Grawitacja (2013)

Film „Grawitacja” można obejrzeć na platformach Amazon Prime Video oraz Apple TV+.

„Strażnicy Galaktyki” (2014)

Aż prosiło się o to, żeby na tę listę trafił jakiś tytuł od Marvela. Tym razem padło na fenomenalnych „Strażników Galaktyki” w reżyserii Jamesa Gunna. Jest to bardzo dobrze skonstruowane połącznie space opery z komedią. Produkcja ta prezentuje niezwykle luźne podejście do tematu podróży międzygwiezdnych. Jest to przede wszystkim przygoda i okazja do poznania nowych planet czy ras. Kosmiczna, nieskończona przestrzeń jest także idealnym miejscem na zacieśnianie relacji międzygatunkowych. Wszystko zaczyna się od tego, że Peter Quill (Chris Pratt), zuchwały złodziejaszek pochodzący z Ziemi, kradnie artefakt, którego pożąda potężny Ronan. Ambicje antagonisty zagrażają jednak całemu wszechświatu. Quill pragnie uniknąć gniewu Ronana. W tym celu musi zawrzeć z początku bardzo niewygodny sojusz z czterema, można powiedzieć, odrzutkami społeczeństwa. Nikt nie ma nic do stracenia. Niedługo później cała załoga odkrywa prawdziwą moc artefaktu. Zdają sobie sprawę z tego, jakie niesie ona zagrożenie. Quill musi teraz przekonać swoich niesubordynowanych towarzyszy, aby u jego boku stanęli do walki, od której zależą lody galaktyki.

Zwiastun filmu Strażnicy Galaktyki (2014)

Film „Strażnicy Galaktyki” można obejrzeć na platformach: Premiery Canal+, Disney+, Apple TV+, Megogo, Rakuten TV, Player, PLAY NOW.

„Interstellar” (2014)

„Interstellar” to jedno z licznych dzieł słynnego reżysera - Christophera Nolana. Tytuł ten doczekał się swojej premiery w 2014 roku. Przedstawiona w nim akcja dzieje się z kolei w roku 2067. Ludzkość jest zagrożona wyginięciem z powodu skrajnego głodu. Ziemia nie ma już zasobów, żeby wyżywić wszystkich. NASA jednak pracuje nad rozwiązaniem tej sytuacji. Główną misją jest teraz znalezienie innej planety, poza Układem Słonecznym, która nadawałaby się do życia. Grupa badaczy odkryła tunel czasoprzestrzenny. Dzięki niemu będą w końcu mogli przekroczyć pewną granicę. Do tej pory żadnemu człowiekowi nie udało się dojść tak daleko, jeżeli chodzi o podróżowanie w innym wymiarze. W przypadku tego filmu opis fabuły musi być jak najkrótszy. Tutaj bardzo łatwo jest niechcący zdradzić coś, czego nie chciałby wiedzieć ktoś, kto jeszcze nigdy go nie widział. Warto zaznaczyć tylko, że tytuł „Interstellar” oparty jest na teorii naukowej, opracowanej przez fizyka z Caltech, Kipa Thorne'a. W produkcji w rolę Coopera wcielił się Matthew McConaughey.

Zwiastun filmu Interstellar (2014)

Film „Interstellar” można obejrzeć na platformach Amazon Prime Video oraz Apple TV+.

„Marsjanin” (2015)

„Marsjanin” to kolejne dzieło, za które odpowiada słynny reżyser. Tym razem jest to Ridley Scott. Film zrealizowany został na podstawie powieści autorstwa Andy’ego Weira o tym samym tytule. Produkcja ta przedstawia widzom historię pewnej ekspedycji, która ostatecznie kompletnie nie wyglądała tak, jak zakładano początkowo. Grupa astronautów przebywa na Marsie. W pewnym momencie zaskakuje ich niespodziewana burza piaskowa. Jednym z uczestników wyprawy jest Mark Watney (Matt Damon). Mężczyzna jako jedyny przeżył tragiczne w skutkach wydarzenie pogodowe. Szybko zdaje sobie sprawę z tego, że został zupełnie sam na obcej planecie. Dodatkowo jest też ciężko ranny. Jego obóz jest całkowicie zdewastowany. Ma już tylko resztki z zapasów powietrza oraz żywności. Nie ma także możliwości nawiązania łączności z Ziemią. Wszyscy uważają, że nikt nie przeżył bezlitosnej wichury, nawet sztab specjalistów znajdujący się w tym samym czasie w Houston. Nikt więc nawet nie pomyśli o tym, aby zorganizować jakąkolwiek wyprawę ratunkową. Nawet jeżeli, jakimś cudem, chcieliby polecieć na Marsa i sprawdzić, czy pozostał tam ktokolwiek żywy, to zajęłoby im to zdecydowanie za dużo czasu. Do tej pory Mark byłby już z pewnością martwy. Ocalały nie ma jednak najmniejszego zamiaru się poddać. Rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie. Sprytnie wykorzystuje swoje umiejętności, a w tym naukową wiedzę, zdolności techniczne oraz pomysłowość. Przede wszystkim liczy się jednak jego determinacja oraz dystans wobec zarówno siebie, jak i świata, który nie zawsze jest sprawiedliwy.

Oficjalny zwiastun filmu Marsjanin (2015)

Film „Marsjanin” można obejrzeć na platformach Disney+ oraz Apple TV+.

„Pierwszy człowiek” (2018)

Za ten film odpowiada Damien Chazelle. Scenariusz do tej produkcji został stworzony na podstawie książki autorstwa Jamesa R. Hansena o tym samym tytule. „Pierwszy człowiek” to dramat biograficzny, przedstawiający zaledwie fragment z życia słynnego astronauty, Neila Armstronga. Chodzi oczywiście o jego misję kosmiczną, dzięki której jako pierwszy człowiek postawił nogę na Księżycu. Akcja filmu rozpoczyna się w latach 60. XX wieku. Neil Armstrong (Ryan Gosling) niestety stracił swoją ukochaną córeczkę. Zrozpaczony mężczyzna decyduje się na pracę w NASA, aplikuje również o przyjęcie go do programu Gemini. Zostaje zakwalifikowany, co sprawia, że wraz z rodziną musi przenieść się do Houston. Tam też poznaje Eda White’a (Jason Clarke) i Elliota See (Patrick Fugit). Po kilku latach Armstrongowi zostaje przydzielone dowództwo nad misją Gemini 8. Jest to pierwsze w historii dokowanie dwóch statków kosmicznych na orbicie. Awaria silnika doprowadza do tragedii – ginie trzech astronautów, a na Ziemię wracają tylko Armstrong wraz z innym ocalałym. Mężczyzna nie ma zbyt wiele czasu na to, aby dojść do siebie. Niedługo później po raz kolejny został dowódcą, tym razem legendarnej misji Apollo 11. To właśnie jej uczestnicy po raz pierwszy stanęli na Księżycu.

Zwiastun filmu Pierwszy człowiek (2018)

Film „Pierwszy człowiek” można obejrzeć na platformach Amazon Prime Video, SkyShowtime oraz Apple TV+.

„Ad Astra” (2019)

„Ad Astra” to film w reżyserii Jamesa Graya. Jest to też kolejny w tym zestawieniu tytuł, na temat którego widzowie bardzo dużo dyskutowali w sieci. Nie każdemu przypadł on do gustu, jednak mimo wszystko to propozycja naprawdę interesująca. Głównie dlatego, że ukazuje bardzo przyziemny, można powiedzieć, dramat w otoczeni nieskończonej przestrzeni kosmicznej. Tytuł opowiada historię astronauty, Roya McBride’a (Brad Pitt). Mężczyzna wyrusza na niebezpieczną wyprawę. Udaje się na granicę Układu Słonecznego, aby odnaleźć swojego zaginionego ojca, Clifforda McBride’a (Tommy Lee Jones). Clifford był uczestnikiem Projektu Lima. Zniknął jednak w niewyjaśnionych okolicznościach. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że to zdarzenie może mieć coś wspólnego z serią gwałtownych przypływów energii, pochodzących z Neptuna. Zagrażają one całemu Układowi Słonecznemu. Dlatego też wysyłają syna, aby dowiedział się, co właściwie spotkało jego ojca. Roy musi też odkryć tajemnicę, która zagraża życiu na Ziemi. Przy okazji poznaje sekrety stawiające pod znakiem zapytania sens ludzkiej egzystencji.

Zwiastun filmu Ad Astra (2019)

Film „Ad Astra” można obejrzeć na platformach Amazon Prime Video oraz Apple TV+.

„Wyprawa na Marsa” (2016)

W końcu można przejść do produkcji dokumentalnych. „Wyprawa na Marsa” to film w reżyserii Marka J. Davisa. Jest to opowieść o pewnych dwóch, praktycznie nieśmiertelnych łazikach. Spirit i Opportunity są bardzo ważną częścią bezzałogowych misji na Marsie, których celem było przeprowadzenie badań geologicznych na planecie. Przedsięwzięcia zorganizowane przez JPL NASA rozpoczęły się w dniu oficjalnego wylądowania pojazdów w miejscu docelowym, czyli 25 stycznia 2004. Pierwotnie wszystko miało trwać 90 marsjańskich dni. Ostatecznie jednak misje zakończyły się 13 lutego 2019 roku. Naukowcy byli wręcz przekonani, że urządzenia nie poradzą sobie w tak trudnych warunkach dłużej niż kilka miesięcy. Łaziki, na przekór specjalistom, przetrwały lata, wspinając się na ściany kraterów, przeżywając burze pyłowe, mroźne noce i zepsute koła. To właśnie ich dokonania rozbudziły na nowo entuzjazm NASA dotyczący Marsa. Naukowcy bardzo zapragnęli zbadać tę planetę w najmniejszym szczególe.

Kadr z filmu dokumentalnego Wyprawa na Marsa (2016) class="wp-image-2584405"
Kadr z filmu dokumentalnego Wyprawa na Marsa (2016)

Film dokumentalny „Wyprawa na Marsa” można obejrzeć na platformie Disney+.

Najlepsze filmy o kosmosie - Apollo: droga na Księżyc (2019)

National Geographic potrafi tworzyć bardzo angażujące produkcje dokumentalne, również te o tematyce kosmicznej. Dlatego też jest to druga ich propozycja w tym zestawieniu. „Apollo: droga na Księżyc” to film w reżyserii Toma Jenningsa. Opowiada historię słynnego Projektu Apollo. Ukazuje, że droga do tego, aby człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu, była bardzo długa i trudna. Całe przedsięwzięcie trwało bowiem aż 12 lat. W jego trakcie odbyło się też dwanaście misji załogowych. Wszyscy mieli tylko jeden cel, który wydawał się być kompletnie niemożliwy do zrealizowania. W tym dokumencie widzowie będą mogli zapoznać się z rzadkimi materiałami archiwalnymi, w tym również z nagraniami dźwiękowymi. To przede wszystkim one rzucają nowe światło na ten jakże niewiarygodny okres w historii ludzkości.

Zwiastun filmu dokumentalnego Apollo: droga na Księżyc (2019)

Film dokumentalny „Apollo: droga na Księżyc” można obejrzeć na platformie Disney+.

REKLAMA

Spójrz na więcej zestawień, dostępnych na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA