REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Najlepsze seriale gangsterskie. Zabójcza dziesiątka

Niebezpieczny, agresywny świat gangsterskich porachunków jest uwielbiany przez filmowych oraz serialowych twórców. W tej ogromnej puli udaje się znaleźć produkcje dokumentalne, mniej lub bardziej fabularyzowane, ale też takie, które prawdziwą historią inspirują się jedynie w minimalnym stopniu. Niezależnie od obranej formy – fascynują widzów z całego świata już od wielu lat.

10.02.2024
18:31
najlepsze seriale gangsterskie
REKLAMA

Można powiedzieć, że najlepsze seriale gangsterskie są uniwersalne, a czasami nawet ponadczasowe. Takie opowieści tworzą bezpieczny dystans między fanami gatunku a przestępczą rzeczywistością. Można być jej pośrednią częścią, śledząc wydarzenia na ekranie. Tutaj sprawdza się też teza, że to, co na pierwszy rzut oka niedostępne, kusi najbardziej. Filmy i seriale gangsterskie towarzyszą nam od praktycznie zarania dziejów kina i nie zapowiada się na to, żeby szybko miało się to zmienić. Dlatego też stworzyliśmy listę najciekawszych pozycji serialowych.

Czytaj więcej podsumowań na łamach Spider's Web:

REKLAMA

Najlepsze seriale gangsterskie - Zakazane imperium

Produkcja ta jest adaptacją powieści Nelsona Johnsona o tym samym tytule. Opiera się na autentycznej historii Enocha L. „Nucky” Johnsona. Był on nie tylko jednym z czołowych przedstawicieli świata gangsterskiego, ale również politykiem. W czasach prohibicji nielegalnie handlował alkoholem i powiada się, że ówcześnie całe Atlantic City należało właśnie do niego. „Zakazane imperium” wyróżnia się przede wszystkim bardzo dobrze skonstruowanym scenariuszem, a co za tym idzie fabułą, od której ciężko odwrócić wzrok. Producentem wykonawczym serialu był Martin Scorsese, co dodaje serii swoistego sznytu.

Najlepsze seriale gangsterskie - Zakazane imperium

Rodzina Soprano

Serial przełomu wieków. Historię gangsterskiej rodziny, którą zna prawie każdy człowiek na świecie, można było zacząć śledzić w 1999 roku, natomiast ostateczne pożegnanie się z nią nastąpiło w roku 2007. „Rodzina Soprano” kładzie scenariuszowy nacisk na problemy natury psychicznej, które dotykają Tony’ego Soprano. Świat zorganizowanej przestępczości przez pryzmat rozterek w głowie gangstera. Brzmi niezwykle interesująco i tak też jest.

Najlepsze seriale gangsterskie - Rodzina Soprano

Gangi Londynu

Serial opowiada historię walki o władzę w mieście, które straciło swojego czołowego mafijnego przywódcę. Coraz więcej intryg, kłamstw i agresji w środowisku, które z założenia jest nimi przepełnione. „Gangi Londynu” to przede wszystkim zbiór bardzo dobrych scen akcji. Ciężkich i często przytłaczających, ale skonstruowanych w sposób fascynujący. Jest to przykład produkcji, w której bohaterów chciałoby się nie lubić, ze względu na popełniane przez nich czyny, ale blokada przed takim odczuciem jest zbyt silna.

Najlepsze seriale gangsterskie - Gangi Londynu

Nietykalni (1959 – 1963)

Kultowa już historia Eliota Nessa, czyli agenta federalnego, który walczył z gangiem Ala Capone jako dowódca oddziału o nazwie Nietykalni. Serial przez lata stanowił inspirację dla przyszłych filmowych twórców. Na jego podstawie reżyser Brian De Palma stworzył film „Nietykalni”, który nie schodzi z ust fanów serii gangsterskich do dzisiaj. Sam serial jednak dawniej emitowany był w sieci CBS, a za jego realizację odpowiadał Quinn Martin.

Najlepsze seriale gangsterskie - Nietykalni (1959 – 1963)

Synowie anarchii

Serial przytacza opowieść o gangu motocyklowym, którego podejście do przestępczości jest poniekąd… mieszane. Z jednaj strony zajmuje się handlem bronią, jednak z drugiej stara się bronić urokliwego miasteczka Charming przed zagrożeniami płynącymi ze strony napływających dilerów narkotykowych i deweloperów. Uważają ich za potencjalne zagrożenie dla spokoju małej miejscowości. „Synowie anarchii” to opowieść o zdradzonych ideałach, awanturach wewnątrz gangu, a także stawianiu czoła problemom świata zewnętrznego.

Najlepsze seriale gangsterskie - Synowie anarchii

Królestwo zwierząt

Produkcja oparta jest na filmie z 2010 roku o tym samym tytule. Fabuła dotyczy rodziny, która czerpie korzyści majątkowe z działalności przestępczej, jednak jeden z jej członków, nastoletni Josh, nie miał wcześniej o tym pojęcia. Mrocznej prawdy dowiaduje się dopiero po śmierci matki i powrocie do swoich krewnych. Pełną kryminalnej tajemnicy i rodzinnych dylematów historię ukazaną w „Królestwie zwierząt” wyreżyserował Jonathan Lisco.

Najlepsze seriale gangsterskie - Królestwo zwierząt

Ozark

Czas skupić się na produkcjach nieco bardziej aktualnych. „Ozark” to opowieść o zdesperowanym doradcy finansowym, który wraz z rodziną ucieka do tytułowego Ozark. Byrde’owie zostali wplątani w porachunki narkotykowego kartelu, a jedynym sposobem na to, aby dali im spokój, jest spłata ogromnego długu. W tym przypadku muszą wyprać aż pół miliarda dolarów. Serial utrzymany jest w mrocznym i ciężkim klimacie. Ponura atmosfera nie opuszcza widza konsekwentnie, aż do ostatniego odcinka. Pomimo braku jakichkolwiek perspektyw na szczęśliwe zakończenie, wiele osób pokochało tę produkcję. „Ozark” jest uważany za jeden z najlepszych seriali Netflixa.

najlepsze seriale gangsterskie - ozark class="wp-image-196879"
Najlepsze seriale gangsterskie - Ozark

Narcos

Zarówno filmowych, jak i serialowych twórców, już od dawna fascynuje historia życia kolumbijskiego barona narkotykowego – Pablo Escobara. Można powiedzieć, że ta postać przejmuje ekrany sinusoidalnie. Albo o danej produkcji nawiązującej do czynów „króla kokainy” jest bardzo głośno, albo nie porusza się tego tematu w ogóle. Zainteresowanie bardziej ludzkim, a wręcz czasami zachęcającym do empatii portretem zbrodniarza utrzymało się jednak nieco dłużej w przypadku serialu „Narcos”. Seria porusza wiele wątków oraz ukazuje kilka skrajnych perspektyw, z których można patrzeć na podejmowane przez Escobara decyzje. Opowieść o tragedii rodziny, ciągłym życiu u boku widma śmierci i dobrych intencjach, które przerodziły się w działania terrorystyczne.

Najlepsze seriale gangsterskie - Narcos

Peaky Blinders

„Peaky Blinders”, czyli jak szeroka widownia pokochała Cilliana Murphy’ego. Serial śledzi losy gangsterskiej rodziny z Birmingham. Fani obserwują ich miłosne zawirowania, wzloty, upadki i próby poszerzania, a przez dłuższy czas nawet próby legalizacji działalności. Dzieło Stevena Knighta spotkało się z niezwykle dobrym odbiorem, a o „Peaky Blinders”, mimo zakończenia serii w 2022 roku, wspomina się na każdym kroku do dzisiaj. Serial wyróżnia się elektryzującą obsadą aktorską oraz skomplikowanym, aczkolwiek zawsze trzymającym w napięciu scenariuszem. Utrzymany jest również w brudnym, ciężkim, proletariackim klimacie, co sprawdza się w tym przypadku znakomicie. W trakcie seansu ciężko jest wyzbyć się zarówno uwielbienia, jak i obrzydzenia względem oglądanych postaci. Uzależniające skrajności w świecie gangsterskich rozterek oraz niebezpiecznych inwestycji.

Najlepsze seriale gangsterskie - Peaky Blinders

Najlepsze seriale gangsterskie - Griselda

Jest to najnowsza ze wszystkich omawianych w tym artykule produkcji. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o Griseldzie Blanco, zwanej także „kokainową matką chrzestną”. Kobieta po ucieczce z Medellín staje się bardzo ważną postacią w przestępczym świecie kolumbijskich karteli. Co ciekawe – była to jedna z nielicznych osób, których bał się sam Pablo Escobar. „Griselda” jest miniserialem ukazującym przestępczą rzeczywistość kobiecymi oczami. Wiele nieprzemyślanych decyzji doprowadza bohaterkę do momentu, z którego nie ma już odwrotu.

REKLAMA
Najlepsze seriale gangsterskie - Griselda

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA