Forst: kolejność czytania książek Remigiusza Mroza. Sprawdzamy przed premierą serialu
Premiera serialu "Forst" zbliża się wielkimi krokami. Aby lepiej poznać ekscentrycznego komisarza, warto sięgnąć po książki Remigiusza Mroza, na podstawie których powstała produkcja serwisu Netflix. O czym opowiada seria i w jakiej kolejności czytać jej części? Podpowiadamy.
Już 11 stycznia w serwisie Netflix zadebiutuje polski serial "Forst", który powstał na motywach powieści Remigiusza Mroza. Za kamerą produkcji stanął Daniel Jaroszek, laureat Nagrody Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz czterech Orłów za swój pełnometrażowy debiut "Johnny", z kolei za scenariusz odpowiadają Agata Malesińska i Jacek Markiewicz, a za zdjęcia - Piotr Uznański.
Akcja serialu z Borysem Szycem i Martą Barańską w rolach głównych rozgrywa się w Tatrach, które stają się areną brutalnych morderstw. Komisarz Wiktor Forst, wbrew procedurom, postanawia wkroczyć do akcji i rozwikłać mroczną zagadkę. Nie działa jednak sam - w duecie z dziennikarką Olgą Szrebską odkrywa spisek, który sięga korzeniami II wojny światowej. Produkcja jest adaptacją książek "Ekspozycja" i "Przewieszenie", czyli pierwszych dwóch tomów z serii, lecz, aby lepiej poznać komisarza Forsta, warto sięgnąć po wszystkie części z cyklu Remigiusza Mroza.
W jakiej kolejności czytać książki z serii z komisarzem Forstem?
Pierwszym tomem z cyklu z komisarzem Forstem jest "Ekspozycja", a kolejną - "Przewieszenie". To właśnie na tych dwóch częściach opiera się serial "Forst". W "Ekspozycji" Forst wraz z dziennikarką Olgą Szrebską prowadzą śledztwo w sprawie zbrodni na Giewoncie, gdzie na ramionach krzyża powieszony został nagi mężczyzna. W kontynuacji historii pojawiają się kolejne ofiary i wygląda na to, że nie jest to ciąg pechowych zdarzeń - ktoś z zimną krwią morduje turystów na górskich szlakach. Komisarz Forst postanawia wytropić mordercę, walcząc jednocześnie z demonami z przeszłości.
"Trawers", czyli trzecia część cyklu, skupia się na prokuratorce Dominice Wadryś-Hansen, która prowadzi śledztwo w sprawie kolejnego morderstwa na szlaku na Czerwone Wierchy. Trop prowadzi do osób uchodźczych z Syrii, kiedy okazuje się, że ofiara miała w ustach syryjską monetę. Tymczasem Wiktor Forst musi radzić sobie w więziennym świecie, nie zdając sobie sprawy z tego, że ktoś za murami więzienia czeka na ratunek z jego strony.
W "Deniwelacji" na zboczach Giewontu śledczy odnajdują zwłoki grupy kobiet, których za życia nic ze sobą nie łączyło. Tymczasem w Zakopanem znikają kolejne kobiety i nie ma wątpliwości, że na Podhalu pojawił się seryjny morderca. Ślad prowadzi do Wiktora Forsta, jednak nikt nie wie, gdzie od roku przebywa były komisarz. "Zerwa" skupia się na kolejnych ofiarach, które są dowodem na to, że Bestia z Giewontu wróciła, a Forst dotknięty amnezją budzi się w zakopiańskim szpitalu.
W kolejnej części z serii, "Halny", Dominika Wadryś-Hansen zostaje wezwana do Zakopanego, gdzie odkryte zostały zwłoki kobiety, przypominające modus operandi Bestii z Giewontu, która została pojmana przez Wiktora Forsta 3 lata wcześniej. Osadzony w więzieniu Iwo Eliasz deklaruje, że podzieli się odpowiedziami na nurtujące pytania tylko z jednym człowiekiem.
Dwa ostatnie tomy z cyklu to "Przepaść" i "Widmo Brockenu". Pierwszy z nich skupia się na śledztwie Forsta w sprawie zaginionej kobiety, która ostatni raz widziana była w okolicy Trzydniowiańskiego Wierchu, poruszając się szlakiem w towarzystwie czterech mężczyzn. W "Widmie Brockenu", czyli najnowszej część z serii, Forst po wypadku na Zawracie osiada w Krakowie wraz z Dominiką i jej dziećmi. I choć nigdy nie miał zamiaru wracać w góry, Tatry wróciły do niego z najmroczniejszą do tej pory tajemnicą.
Seria z komisarzem Forstem: kolejność czytania
- Ekspozycja (2015)
- Przewieszenie (2016)
- Trawers (2016)
- Deniwelacja (2017)
- Zerwa (2018)
- Halny (2020)
- Przepaść (2021)
- Widmo Brockenu (2023)
O książkach przeczytasz więcej na łamach Spider's Web: