REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Koncert KULT - relacja

20 Maj 2007 roku był dla miasta Płocka wieczorem magicznym, był to bowiem dzień finału Juwenaliów Płockich, obchodzonych nieprzerwanie od 1968r. Zespoły, jakie wystąpiły podczas koncertu to: Euforia, Orange the Juice oraz KULT. Chciałbym się tutaj skupić głównie przy zespole Kazika Staszewskiego, który jest jedną z najbarwniejszych postaci Polskiej muzyki.

11.03.2010
14:51
Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

Występ pierwszych kapeli to tylko wstęp do prawdziwego świętowania. Rzadko bowiem się zdarza gościć w Płocku taką osobę jak Kazik Staszewski. Z zespołem KULT ostatni raz wystąpił w płockim amfiteatrze w 1994 roku, tak więc dla fanów był to wyjątkowy wieczór. Już od godziny 18 na Starym Rynku zbierali się studenci oraz wszyscy, którzy chcieli uczestniczyć w tym misterium. Zainteresowanie koncertem było ogromne, liczne samochody z okolic Płocka oraz z całej Polski pokazywały, iż KULT wszędzie ma swoich fanów. Po przyjeździe zespół zatrzymał się w Hotelu "Starzyński". Po chwili oddechu trzeba było udać się do ratusza, gdzie był czas na przygotowanie się do koncertu. Oczywiście nie mogło przy tym zabraknąć autografów oraz monologów z fanami Kazika. Koncert zespół zaczął piosenką Pt. "Baranek" z płyty pt. "TATA Kazika".

REKLAMA

Już pierwsze minuty pokazały, jaka atmosfera panowała przed sceną. Jedni śpiewali wraz z Kazikiem, drudzy klaskali, machali, a jeszcze inni tańczyli w POGO. Odpychanie, przepychanie, zderzanie się i wariowanie są istotą tego tańca, lecz jeśli ktoś upadł - natychmiast tworzył się kordon ludzi, którzy pilnowali, by wręcz nie zdeptać przewróconego. Świadczyło to o wysokiej kulturze, jaka panowała na koncercie. Wszyscy, niezależnie od wieku i wyglądu, bawili się wspaniale. Tutaj nie było żadnych barier. Uwagę zwracały kobiety - starsze i młodsze, które także szalały w POGO. Z biegiem czasu do zabawy przyłączało się coraz więcej ludzi. Ogródki letnie przed lokalami były zapełnione po brzegi. W sklepach przy ul. Grodzkiej ogromne kolejki oraz puste półki, zupełnie jak w czasach PRL-u. Wszystko to składało się na wspaniałą zabawę, jaką zafundowali nam sponsorzy koncertu. Warto tutaj zaznaczyć, iż całymi przygotowaniami zajmował się samorząd studencki Wyższych Płockich szkół. Po koncercie pozostał jednak lekki niedosyt, w związku z tym, iż Kazik nie zdecydował się zaśpiewać utworu, który mówi o Płocku i tutaj powstał. Mianowicie chodzi o "Inżynierów z Petrobudowy", którego to utworu wszyscy oczekiwali. Było to związane z tym, iż inżynierów dawno nie było w repertuarze, więc zespół nie chciał grać nie przygotowany.

REKLAMA

Pragnę teraz przejść do samego zespołu. Kult obecnie tworzą: Kazik Staszewski, Krzysztof "Banan" Banasik, Janusz "Gruda" Grudziński, Ireneusz "Jerzyk" Wereński, Piotr Morawiec, Tomasz Goehs oraz Janusz Zdunek. Kult powstał w roku 1982. Był on drugą kapelą, w jakiej Kazik był zaangażowany. Wcześniej bowiem założył kapelę POLAND, z którą jednak nie nagrał płyty. Pierwsza twórczość ukazała się w 1991r. na krążku zatytułowanym "Spalam Się". Na płycie można znaleźć takie utwory, jak "Dziewczyna", "Spalam się", "Cyrk" oraz "Jeszcze Polska...". W swojej twórczości Kazik przedstawiał Polskę obiektywnie, bez zbędnego koloryzowania pewnych wydarzeń, za co został skrytykowany przez niektórych polityków, tym samym zyskując sobie rzesze fanów wśród narodu. Kazik Staszewski nagrał wraz z zespołem KULT 14 płyt oraz 8 singli. Najbardziej znane to pierwszy krążek pt. "Kult", który zawiera takie piosenki jak: "Krew Boga", "Posłuchaj to do Ciebie" czy "Dom wschodzącego słońca". Fani zespołu znają zapewne cały repertuar. Swoistym hitem okazała się płyta pt. "Tata Kazika" ze słowami ojca Kazika Stanisława Staszewskiego. Dosłownie cała płyta jest godna polecenia, a najwięksi fani Kultu potrafią każdą zwrotkę i refren piosenek z tego krążka. Kolejna twórczość to następne sukcesy. W 1994 roku wyszła płyta pt. "Muj Wydafca" zawierające takie kawałki jak "Lewe lewe luff", "Ręce do góry" czy też "Gaz na ulicach". 2 lata później mogliśmy podziwiać kolejną płytę zatytułowaną "TATA 2", z tekstami Staszka Staszewskiego. Jednak to rok 1998 był przełomowy w twórczości Kazika. W tym okresie nagrał on 4 single: "Panie Waldku, Pan się nie boi czyli lewy czerwcowy", "Komu bije dzwon", " Gdy nie ma dzieci", "Dziewczyna bez zęba na przedzie" oraz album pt. "Ostateczny krach systemu korporacji". Po 3 latach przerwy, na runku pojawiły się kolejne krążki Kultu. W roku 2001 wyszedł album dwupłytowy pt. "Salon recreativo" oraz single "Brooklińska rada Żydów" i "Łączmy się w pary, kochajmy się". W 2003 roku ukazał się kolejny singiel "Kazelot", a w 2005r. album pt. "Pligono Industrial". Choć w moim przekonaniu krążki już nie tak dobre jak poprzednie, to każdy będzie mógł odnaleźć w nich coś dla siebie.

Podsumowując - twórczość Kazika Staszewskiego wraz z zespołem Kult jest bardzo bogata. Kapela zapewne dalej będzie się rozwijać a My możemy oczekiwać kolejnego albumu bądź singla, nad którym pracują członkowie zespołu. Trzeba tutaj zaznaczyć, iż piszemy tutaj tylko o zespole Kult. Korzystając z okazji, chciałbym dodać, iż 3.10.2006r. Gruda wydał własny singiel pt. "Olśnienie", który bardzo polecam.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA