REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Najlepsze adaptacje lektur szkolnych. Te filmy to nie lekcje języka polskiego, żeby na nich zasypiać

Wrzesień - ten miesiąc od niepamiętnych czasów wzbudza w uczniach trwogę. Początek nowego roku szkolnego wiąże się bowiem dla nich z obowiązkiem rozwiązywania kolejnych równań, wkuwania dat na sprawdzian z historii i czytania zadanych przez polonistkę lektur. Na szczęście spora część z nich doczekała się filmowych adaptacji.

Liczba adaptacji szkolnych lektur napawa optymizmem. Nie można ich jednak uznać za substytut czytania danej książki, bo przecież ich twórcy nieraz pozwalają sobie na spore zmiany względem oryginału. Ostatnio przecież na ekrany kin weszło "O psie, który jeździł koleją". Tytuł zbieżny z nowelą przerabianą w pierwszych klasach podstawówki, ale bardziej niż z ekranizacją mamy w tym wypadku do czynienia z duchowym spadkobiercą opowieści Romana Pisarskiego. Nawet zakończenie jest tu inne - uff, to akurat dobrze.

Spis treści:

10.09.2023
16:04
lektury szkolne adaptacje filmy
REKLAMA

Najlepsze adaptacje lektur szkolnych

Przestrzegam wszystkich uczniów: w poniższym zestawieniu adaptacji lektur szkolnych, wierność materiałowi źródłowemu nie jest w żadnym stopniu brana pod uwagę. Interesuje mnie raczej to, czy film broni się jako film. Jeśli tak, to jego seans tylko was zachęci do sięgnięcia po daną książkę.

O szkole i lekturach pisaliśmy na łamach Spider's Web więcej:

Potop

Potop - najlepsze adaptacje lektur szkolnych

Western, romans, film przygodowy, wojenny - w "Potopie" znajdziemy tropy gatunkowe całej masy popularnych konwencji. Nazwisko Henryka Sienkiewicza może się uczniom kojarzyć z nudną prozą o zabarwieniu historycznym, ale prawda jest taka, że parał się on literaturą zgoła rozrywkową. Przenosząc na ekran środkową część słynnej trylogii (przy pozostałych zresztą też), Jerzy Hoffman zadbał, aby widzowie na nudę nie mogli narzekać. Efekt? Porywająca, dynamiczna i epicka opowieść z najlepszym pojedynkiem na broń białą w historii kina.

Film obejrzycie na TVP VOD, FilmBox+ i Ninateka.

Krzyżacy

Ten film to staruszek. Liczy już sobie ponad 60 lat, a jednak może pochwalić się werwą nastolatka. Ogląda się go lepiej niż niejedną współczesną superprodukcję z Polski. Aleksander Ford porywa tu swoją pomysłową inscenizacją i potrafi sprawić, żeby widzowie zbierali szczęki z podłogi. Dzięki temu powieść Henryka Sienkiewicza nabiera w filmie nowej energii. Finałowemu starciu będziecie się przez to przyglądać z wypiekami na twarzy.

Lalka

Bolesław Prus napisał piękną opowieść o romantyku w czasach, kiedy romantyzm odchodził już do lamusa. Fabuła skupia się na losach zamożnego kupca, który wszelkimi sposobami stara się zdobyć serce wybranki. Wojciech Jerzy Has zadbał, aby ta historia na ekranie była przynajmniej równie poruszająca co na papierze. Dzięki temu oglądając film, zrozumiecie, dlaczego swego czasu internauci tak chętnie nabijali się z Izabeli Łęckiej.

Film obejrzycie na 35mm.

Tajemniczy ogród

Tajeniczy ogród - najlepsze adaptacje lektur szkolnych

Oto najświeższa pozycja na tej liście. Chociaż "Tajemniczy ogród" F. Hodgsona Burnetta doczekał się już wielu adaptacji, to dosłownie parę lat twórcy filmowi postanowili sięgnąć po niego kolejny raz. Dostaliśmy dzięki temu nowoczesną i zrealizowaną z rozmachem opowieść o osieroconej Mary, która w posiadłości wiecznie nieobecnego wujka odkrywa magiczny ogród. Ta produkcja was pochłonie.

Film obejrzycie na Amazon Prime Video, Premiery CANAL+, Cineman i Rakuten TV.

Zbrodnia i kara

"Zbrodnia i kara" to nie jest lektura łatwa, ale na pewno satysfakcjonująca. Na przestrzeni lat już kilku reżyserów mierzyło się z prozą Fiodora Dostojewskiego i efekty były... hm, różne. Wersja z 1998 roku wybija się na ich tle znakomitym aktorstwem. W końcu na ekranie zobaczymy same gwiazdy - Patricka Dempseya, Bena Kingsleya czy Julie Delpy.

Pan Tadeusz

"Pan Tadeusz" to epopeja. Kochamy ją, jesteśmy z niej dumni, ale niekoniecznie chcemy ją dzisiaj czytać. NIe wiem, czy trzynastozgłoskowiec może zrobić wrażenie na współczesnej młodzieży. Dlatego lepiej od razu sięgnąć po adaptację książki Adama Mickiewicza. To pokaz inscenizatorskiej pomysłowości Andrzeja Wajdy i film rozrywkowy w najlepszym tego słowa znaczeniu. Na pewno nie przyśniecie, jak na lekcji polskiego z przynudzającą psorką.

Film obejrzycie na Polsat Box Go.

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia

REKLAMA
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia - najlepsze adaptacje lektur szkolnych

Owszem, lista lektur uzupełniających w zakresie podstawowym zawiera "Władcę Pierścieni: Drużynę Pierścienia". Czytanie prozy J.R.R. Tolkiena to przyjemność sama w sobie. Po lekturze można ją przeżyć jeszcze raz i nakarmić już nie tylko duszę, ale również oczy. Realizując adaptację kultowej książki fantasy, Peter Jackson stanął na wysokości zadania. Dlatego na seans szykujcie sobie dziewięć godzin, bo przecież, gdy sięgniecie pierwszą część trylogii, to zaraz najdzie was ochota, żeby obejrzeć dwie kolejne.

Film obejrzycie na Amazon Prime Video, HBO Max i Playerze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA