REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio zachwyceni polskim filmem

Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio nakręcili wspólnie 6. filmów. Teraz w rozmowie z portalem Letterboxd artyści opowiedzieli o swoich filmowych inspiracjach. Podczas rozmowy padł tytuł znanego filmowego hitu Andrzeja Wajdy.

17.01.2024
13:17
Martin Scorsese Leonardo DiCaprio
REKLAMA

Dwóch uwielbianych przez ludzi artystów: Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio porozmawiali o filmach, które były dla nich mocnymi inspiracjami. Jednym z obrazów, które wspólnie stworzyli była "Infiltracja". Jak się okazuje, inspiracją dla nakręcenia tej produkcji, był polski filmowy hit Andrzeja Wajdy "Popiół i diament" z 1958 r.

REKLAMA

Scorsese i DiCaprio nie kryli zachwytu hitem Andrzeja Wajdy "Popiół i diament".

Zarówno aktor, jak i reżyser w rozmowie z Letterboxd  nie kryli zachwytu samym filmem, jak i rolą Zbigniewa Cybulskiego, który w filmie wystąpił w roli młodego Ak-owca, Maćka Chełmickiego.

Więcej o polskim kinie przeczytasz w Spider's Web:

"Popiół i diament" zrobił na mnie ogromne wrażenie, kiedy go zobaczyłem - mówił Scorsese do Leonardo DiCaprio. Dalej reżyser wyjaśniał analogię między bohaterem filmu Wajdy, a bohaterem granym przez DiCaprio w "Infiltracji". Zdaniem reżysera, w filmie Wajdy mamy bohatera, który utknął, tak jak twój bohater w Infiltracji, który utknął w strzelaninie, a nie planował brać w niej udziału. Nie wie też dlaczego się tam znalazł i próbuje wreszcie dowiedzieć się, co w zepsutym świecie jest dobre - tłumaczył reżyser.

DiCaprio i Scorsese

Martin Scorsese bardzo chciał, by DiCaprio, który otrzymał główną rolę w "Inflitracji" mocno przyjrzał się roli Zbigniewa Cybulskiego w hicie Wajdy. Polskiego aktora Martin Scorsese nazwał też "europejskim Jamesa Deanem".

Bardzo chciałeś, bym zobaczył tę postać w filmie, zastanawiając się, w jaki sposób jego bohater poradził sobie z tym dylematem moralnym, ustalając, co jest dobre. Główny bohater odczuwa wewnętrzne napięcie oraz niepokój. Podczas tworzenia "Inflitracji" wywarło to na mnie znaczący wpływ -

powiedział Leonardo DiCaprio.

Scorsese zachwycony Zbigniewem Cybulskim

Do wywodu Leo włączył się też Scorsese, który dodał, że bohater grany przez Zbyszka Cybulskiego, od początku skazany jest na klęskę. Zdaniem reżysera, jest w tym wszystkim coś niezwykle pięknego, gdyż na kilka chwil udaje się mu "odnaleźć życie". Reżyser podkreślił też, że gdyby życia Cybulskiego nie przerwała przedwczesna śmierć, stałby się tak wielkim aktorem, jak chociażby Marcello Mastroianni, który dał się poznać w filmach Felliniego.

REKLAMA

Warto dodać, że inne filmy, które stały się inspiracją dla Scorsese i DiCaprio to m.in. "Dziewczyna Piętaszek", "Laura" oraz "Miejsce pod słońcem".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA