Jedzenie jest ważnym elementem w filmowych produkcjach. Czasem występuje w roli głównej, czasem tylko jako tło, lub jest też pretekstem do opowiedzenia ciekawych, mrocznych i wciągających historii. Na przestrzeni lat powstało sporo filmów o jedzeniu. Oto najciekawsze.
Wybieramy najlepsze filmy o jedzeniu! Jesień to taki czas, gdzie pijemy znacznie więcej gorących napojów, ale też więcej jemy. Pogoda nie zachęca do aktywności fizycznej, wieczory chętniej spędza się w domu, niż na świeżym powietrzu. Do tego dochodzi też podjadanie w czasie ulubionych filmów. W tym czasie częściej sięga się po przekąski, a ulubioną herbatę dosładza się miodem i owocowymi syropami. Dlatego jesień jest dobrym czasem, aby przypomnieć sobie najlepsze produkcje filmowe, w których jedzenie pełni istotną rolę. No to smacznego!
Więcej o filmach przeczytasz w Spider's Web:
To najbardziej wciągające filmy o jedzeniu. Smacznego!
- Julie i Julia - w 524 przepisy dookoła książki kucharskiej
- Menu to uczta w towarzystwie kulinarnego celebryty
- Kwiat wiśni i czerwona fasola to przepis na sukces
- "Czekolada" w miłości i biznesie. Co może pójść nie tak?
- Oscarowa uczta musi być udana
- Tak wygląda Życie od kuchni, czyli smaczna codzienność
Sprawdź sześć najciekawszych filmów o jedzeniu. Po ich obejrzeniu z pewnością zrobicie się głodni i sięgnięcie po pyszne jedzonko. Ba! może nawet zrealizujecie przepisy z tych filmów.
Julie i Julia - w 524 przepisy dookoła książki kucharskiej
Menu to uczta w towarzystwie kulinarnego celebryty
Zmiana klimatu. Bo film "Menu" to zdecydowanie nie jest łatwa, lekka i przyjemna produkcja, choć jedzenia jest w niej naprawdę dużo. Historia jest prosta. Na prywatnej wyspie ma odbyć się uczta przygotowana przez Juliana Slowika, kulinarnego celebrytę, szefa wszystkich szefów kuchni. W biesiadzie weźmie udział grupa smakoszy oraz Margot, osoba towarzysząca w tym gronie, ignorantka w sprawie smaku. Gastronomiczna celebracja będzie pełna niespodzianek. I nie każda z nich okaże się przyjemna. Akcja przybierze mroczny obrót, który będzie tragiczny dla niektórych związanych z kulinarnym celebrytą, Julianem Slowikiem. W rolach głównych zagrali m.in. Ralph Fiennes, Anya Taylor-Joy, Nicholas Hoult oraz hong Chau.
Kwiat wiśni i czerwona fasola to przepis na sukces
"Kwiat wiśni i czerwona fasola" to kolejny smakowity film i znacznie bardziej łagodniejszy od "Menu". Sentaro, mężczyzna w średnim wieku, jest właścicielem niewielkiej naleśnikarni, w której serwuje dorayaki, japoński deser składający się z naleśników przekładanych słodką pastą z czerwonej fasoli. Kiedy Sentaro rozpoczyna poszukiwanie pomocy kuchennej, zgłasza się siedemdziesięcioletnia Tokue. Cukiernik na początku odrzuca jej wniosek, gdyż obawia się, że praca może się okazać ponad siły starszej pani, która w dodatku ma nieco zdeformowane dłonie. Później zmienia jednak zdanie, kiedy tylko próbuje pasty przygotowanej przez Tokue. Dzięki jej sekretnej recepturze na tytułowe "an" drobny biznes zaczyna rozkwitać. Japońsko-francusko-niemiecki dramat w reżyserii Naomi Kawase zdobył nagrody oraz nominacje.
Czekolada w miłości i biznesie. Co może pójść nie tak?
"Czekolada" jest dobrze znanym hitem z Juliette Binoche oraz Johnnym Deppem. Akcja "Czekolady" rozgrywa się w 1960 roku w małym miasteczku we Francji. Vianne Rocher z córką przenoszą się do miasteczka i otwierają sklep z czekoladą. Z kolei burmistrz miasta nie może pogodzić się z pozycją kobiety, więc robi wszystko, by jej zaszkodzić. Ciepła i łagodna osobowość kobiety, ale też umiejętność zarządzania sklepem, zyskują Vianne przychylność mieszkańców. Wiele zmienia się, kiedy grupa żeglarzy pod wodzą przystojnego Roux, zatrzymuje się w mieście. Wkrótce między nim, a Vianne zaczyna kiełkować uczucie. "Czekolada" zdobyła wiele nominacji oraz nagród, m.in. do nagrody Złoty Glob. W filmie zagrali m.in. Juliette Binoche, Johnny Deep, Lena Olin oraz Judi Dench.
Oscarowa uczta musi być udana
"Uczta Babette" to film, który ma 36 lat. I mimo że do najnowszych nie należy, warto po niego sięgnąć. Babette jest francuską służącą pracującą u dwóch ascetycznych córek pastora. Swą kreatywną sztuką kucharską kusi skromnych i pobożnych mieszkańców rybackiego miasteczka w Jutlandii końca XIX wieku. Tradycyjna zupa chlebowa smakuje z każdym rokiem coraz bardziej, a kulinarne uwodzenie rozkwitających purytanek osiąga szczyt w momencie, gdy Babette przeznacza wysoką wygraną na loterii na wystawną kolację. Rozpoczynają się długie przygotowania Babette do uczty obserwowanej przez całą wioskę. "Uczta Babette" jest pierwszym duńskim filmem, który po wielu latach, gdzie duńskie kino nie wybijało się na pierwszy plan, zyskał ogromne uznanie krytyków i widzów. Produkcja zdobyła Oscara w 1998 roku w kategorii "najlepszy film zagraniczny".
Tak wygląda Życie od kuchni, czyli smaczna codzienność
"Życie od kuchni" to obraz z udziałem Catherine Zety Jones oraz Aarona Eckharta. Kate (Catherine Zeta Jones) jest szefową kuchni w ekskluzywnej restauracji na Manhattanie. Jej rzeczowe podejście do wszystkiego jest onieśmielające dla innych. Perfekcjonizm Kate zostaje poddany próbie, gdy w kuchni zaczyna pracę beztroski Nick (Aaron Eckhart). Ta ich odmienność jest przyczyną wielu spięć między nimi, ale też sympatii. Nie dość tego, Kate ma problemy z 9-letnią siostrzenicą, którą nieoczekiwanie musiała się zaopiekować, a która bardzo polubiła Nicka. Kobieta dochodzi do wniosku, że życia nie da się ułożyć tak, jak w pracy. Jeśli chce zbudować prawdziwą więź z Zoe, odnaleźć szczęście w ramionach Nicka, musi nauczyć się okazywać uczucia.