REKLAMA

Najlepsze seriale wojenne w historii. Wybieramy hity, które trzeba obejrzeć

Wybierając najlepsze seriale wojenne w historii nie mierzymy się z wyzwaniem tak dużym, jak w przypadku innych gatunków. Rzecz w tym, że wybór w kontekście tej kategorii jest dość prosty.

najlepsze seriale wojenne w historii top lista wojna
REKLAMA

Nietrudno wskazać najlepsze seriale wojenne, biorąc pod uwagę fakt, jak wiele ikonicznych produkcji w tym gatunku nakręcono. Tworząc tę listę kierowałem się, rzecz jasna, przede wszystkim osobistymi upodobaniami i sympatiami, ale tak się składa, że mając do wyboru tytuły takie jak "Kompania braci" czy "Pacyfik", nie stałem przed zanadto ciężkim wyborem.

REKLAMA

Najlepsze seriale wojenne. TOP lista

Kryteria były proste: wybierałem odcinkowe produkcje bezpośrednio związane z tematyką wojenną lub po prostu wojskową, ale podchodzące do niej różnorako - są to zatem dramaty, kryminały, a nawet satyry (wśród których swoją drogą dominują tytuły od HBO). Oto one!

Spis treści:

M.A.S.H.

Produkcja ukazywała się w latach 1972-1983 i bazowała na sukcesie filmu Roberta Altmana z 1970 r. pod tym samym tytułem. To prawdziwie wybitna komedia charakterów, przy okazji niepozbawiona ambicji, by uświadomić widzom bardziej złożone i okrutne aspekty prawdziwej wojny. Choć nie brakuje jej powagi, to trzonem był przecież humor, który zgrabnie łagodził całą grozę. Podobnie jak film - status ikoniczny. Całość skupia się na grupie lekarzy polowego szpitala, którzy w czasie wojny koreańskiej radzą sobie ze żmudną codziennością.

MASH

Kompania braci

Ponad dwie dekady na karku, a realizacja wciąż zapiera dech w piersiach. Serial opowiada o losach Kompanii E, 2 batalionu, 506 pułku 101 Dywizji Powietrzno-desantowej USA - z perspektywy tych, którzy przeżyli II wojnę światową. Produkcja pozostaje posiadaczem jednego z największych budżetów w historii telewizji. Tytuł wymagał mnóstwa praktycznych i komputerowych efektów, kostiumów i przekonującej scenografii. Odpowiedzialni za produkcję Steven Spielberg i Tom Hanks po latach nakręcili jeszcze jeden wojenny serial - znacznie od "Kompanii" droższy.

Pacyfik

Pacyfik od HBO opowiada o losach żołnierzy podczas walk na wyspie Guadalcanal, na przylądku Gloucester, na Peleliu, Iwo Jimie i Okinawie. Nie jest to kino ani tak dobrze napisane, ani równie przejmujące co poprzedni tytuł - wciąż jednak zalicza się do najlepszych i najbardziej imponujących wojennych seriali.

Pacyfik

Kontra: Operacja Świt

Osiem sezonów serialu emitowanego przez dekadę skupia się na przygodach Johna Portera (Richard Armitage), brytyjskiego komandosa. Po nieudanej akcji w Iraku, John zostaje zwolniony z wojska. Niedługo okazuje się, że jest on niezbędną osobą do wykonania kolejnej misji, dzięki czemu otrzymuje szansę na odkupienie swoich win. Wraca do Iraku, tym razem już nie jako żołnierz, ale agent MI6.

Polecamy też inne TOP listy utworzone na łamach Spider's Web:

Ostatni okręt

Trochę z innej beczki, bo z nutką science fiction (i Michaelem Bayem za sterami). W tym serialu z Erikiem Danem w roli głównej przenosimy się do niedalekiej przyszłości, gdzie dochodzi do epidemii śmiercionośnego wirusa, który dziesiątkuje ludzkość. Załoga niszczyciela marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych - U.S.S. Nathan James unika skutków kataklizmu. Ocalali starają się przystosować do otaczającego ich świata i szukają przyczyny katastrofy.

Ostatni okręt

Okręt

Składający się z sześciu odcinków miniserial "Okręt" opowiada historię jednego z U-Bootów. Załoga okrętu, dowodzonego przez kapitana o przezwisku "Stary", otrzymuje rutynowe zadanie patrolowania wód Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie znajduje się również korespondent wojenny - porucznik Werner, mający opisywać zmagania dzielnych żołnierzy Rzeszy (podkreślmy: odizolowanych od totalitarnej ideologii). Rozpoczynają się tygodnie pod wodą, w strachu i klaustrofobii, w monotonii, walce, przerażeniu. Oto kultowa epopeja badająca ludzki heroizm i charaktery obnażone przez prawdziwe niebezpieczeństwo. Produkcja na wskroś ludzka i aż boleśnie autentyczna.

Generation Kill: Czas wojny

Rok 2008, siedem epizodów. Ten fantastyczny wojenny dramat cofa nas do pierwszych lat XXI wieku - do początków amerykańskiej inwazji na Irak. Do prowadzącego natarcie batalionu rozpoznawczego Korpusu Piechoty Morskiej dołącza reporter mający dokumentować przebieg walk i życie żołnierzy. Serial jest ekranizacją dokumentalnej książki Evana Wrighta pochylającej się nad działaniami specjalnego oddziału marines, który w marcu 2003 roku - na krótko przed inwazją - działał na terenie wroga, przygotowując grunt dla nadciągających wojsk.

REKLAMA

Najlepsze wojenne seriale: Paragraf 22

Z jednej strony - patos i posępny obraz wojny, z drugiej - absurd, anarchiczny humor, czuła satyra. Oto dzieło wyjątkowe, w którym prześladowany śmiercią młodego strzelca kapitan Yossarian (Christopher Abbott) za wszelką cenę stara się znaleźć sposób, by móc wycofać się z działań wojennych. Tymczasem pułkownik Cathcart (Kyle Chandler) i pułkownik Korn (Kevin J. O'Connor) cały czas podnoszą liczbę lotów bojowych. Zdesperowany żołnierz zaczyna zatem udawać szaleńca. W obsadzie znaleźli się również George Clooney i Hugh Laurie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA